reklama

Náhlá smrt sportovce: EKG vadu neodhalilo

Smrt přijde do hodiny od prvních příznaků. Někdy má nemocné srdce i mladý sportovec a vůbec o tom neví.

Foto: Thinkstock

Jednou za čas se objeví zpráva, že při sportovním výkonu zemřel do té doby naprosto zdravý mladý člověk. Viníkem je většinou takzvaná náhlá srdeční smrt. Jaké jsou rizikové faktory? A dá se vůbec těmto tragédiím předcházet?

Jako náhlou srdeční smrt označujeme případ, kdy někdo nečekaně zemře kvůli nemocnému srdci a smrt nastane do hodiny od prvních příznaků. U mladých lidí je vzácná, ale pokud se vyskytne, nejčastěji je to během fyzické aktivity, například při sportu. Příčinou je většinou komorová fibrilace. Srdce začne z nějakého důvodu bít nepravidelně a příliš rychle, svalovina komor se nestíhá stahovat a orgán do těla nepumpuje žádnou krev.

Skryté příčiny

Záludné na tomto onemocnění je, že běžné EKG vyšetření je u těchto lidí velmi často v pořádku. Podezřelé je, pokud si sportovec stěžuje na bolest na hrudi a kolapsové stavy při námaze. Proč ale komorová fibrilace vzniká? Důvody jsou různé a mezi ty nejčastější patří:

  • Hypertrofická kardiomyopatie. Při této chorobě je srdeční svalovina ztluštělá, a to tolik, že srdce nedokáže správně fungovat. Pro většinu lidí není většinou smrtelná, ale co se náhlých úmrtí mladých sportovců týká, patří jí pomyslné smutné prvenství.
  • Abnormality na věnčitých tepnách.Ty zásobují srdeční svalovinu krví. Někteří lidé se rodí s tepnami, které vedou jinudy, než je běžné, a při zvýšené námaze se může stát, že svou funkci přestanou zvládat.
  • Syndrom dlouhého QT. Tato vrozená porucha srdečního rytmu může způsobit rychlé a chaotické stahy srdce. Ty pak většinou mají na svědomí, že člověk omdlí, ale někdy mohou ohrožovat život.

Mezi další příčiny mohou patřit i různé strukturální abnormality.

Doporučujeme: Srdce se zastavilo - začíná závod o minuty

Něco je špatně

Náhlá srdeční smrt si vysloužila své jméno především tím, že většinou přichází nečekaně. Přesto ale existují varovné známky, na které by si měli trenéři a rodiče mladých sportovců dávat pozor. Patří mezi ně:

  • náhlé a zdánlivě bezdůvodné omdlévání
  • překvapivá a rychlá srdeční smrt v rodině
  • bolesti na hrudi a dušnost by sem teoreticky též mohly spadat, ale u mladých lidí tyto příznaky častěji souvisejí s jiným onemocněním, například s astmatem.

Pomoci může technika

Je možné náhlé srdeční smrti nějak předcházet? Někdy ano. Nejtěžší, ale zároveň nejdůležitější je vůbec přijít na to, že mladý sportovec je v ohrožení. Takovým lidem mohou lékaři sport úplně zakázat. Další variantou je implantabilní kardioverter-defibrilátor. To je přístroj, který hlídá srdeční rytmus, a v případě, že se objeví arytmie, obnoví normální rytmus pomocí elektrického výboje.

(mak)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 varovných příznaků, jimiž se předem hlásí infarkt

7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli

Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce 

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama