reklama

Nachlazení není chřipka: Braňte se dřív, než na vás padne

Už zase řádí. Rýma, kašel, nachlazení, chřipka. Není to sice totéž, ale když je nám zle, neřešíme to do detailů. Rozdíl byste ale znát měli, minimálně proto, abyste se příště lépe ubránili.

Foto: Thinkstock

Příznaky jsou na první pohled stejné, ale chřipka je ve skutečnosti vážnější onemocnění, než si myslíme. Často si ji pleteme s nachlazením a podceňujeme její léčbu. Kromě toho, že je nepříjemná, může vyústit v závažné komplikace.

Že chřipka není nemocí, kterou bychom mohli s klidem přechodit, dokazují také čísla. Na první pohled banální choroba má na svědomí přibližně dvě procenta všech úmrtí, o život připraví třikrát víc lidí než dopravní nehody. Opatrnost je na místě u těhotných žen, kojenců a batolat, dospělých nad 65 let a u lidí s nemocemi srdce, ledvin a s cukrovkou.

Umíte to, co děti ve školce? 

Možná vám přijde, že děláme z komára velblouda, ale není to tak. Přitom i před tak zákeřnou nemocí, jakou chřipka je, vás může ochránit něco tak jednoduchého, jako je běžná hygiena.

Mytím rukou se podle odborníků vyhneme až 80 procentům infekčních onemocnění. Chřipka není výjimkou. Platí: vždycky před jídlem, vždycky po příchodu zvenku domů, vždycky po použití WC a také kdykoliv jsme pobývali v přítomnosti většího počtu lidí.

Druhým zlatým pravidlem je podle hygieniků používání kapesníků. Pokud někdo kýchá nebo kašle, měl by bez výjimky použít kapesník místo lokte nebo dlaní. Tak se zamezí šíření viru na věci, kterých se dotýká. Divili byste se, kolik lidí podceňuje nebo vyloženě zanedbává tahle dvě jednoduchá pravidla, která se učí děti už v mateřské školce. 

Čím se liší chřipka a nachlazení?

Čím se liší chřipka a nachlazení?

Zatímco nachlazení způsobuje dohromady asi 200 odlišných druhů virů a řadí se mezi nejběžnější onemocnění, chřipku přenáší každý rok jen několik typů virů. Ty se primárně dělí na tři typy – A, B a C. "Nejnebezpečnější je typ A, který dokáže nejvýrazněji mutovat a ve vzduchu se tak může nacházet několik jeho subtypů. Právě tento typ je obvykle zodpovědný za epidemie, nebo dokonce pandemie,“ vysvětluje doktorka Marcela Kašpárková z Vítkovické nemocnice.

Co můžeme udělat dál? 

Pomůže, když rovnou teď zvýšíme příjem vitaminů, především typu A, B, C. Účinné jsou také antioxidanty, jód, zinek nebo měď. Ze zmiňovaných doplňků stravy můžete vyzkoušet ty na bázi betaglukanů, což jsou čistě přírodní látky, které podporují imunitu. Betaglukany nalezneme například v přípravcích z hlívy ústřičné, v ječmeni, ovsu nebo kvasinkách. Pokud si nejste jisti výběrem, poraďte se se svým lékařem či lékárníkem. Předejdete tím jak výběru nekvalitních doplňků, tak nákupu asijských produktů, které nesplňují evropské normy a mohou být i životu nebezpečné. Už vůbec se nedoporučuje nakupovat přípravky na internetu - hlavně ty laciné vás mohou přijít pěkně draho. 

Týden v posteli

Virus chřipky se šíří kapénkovou infekcí. Stačí, aby nemocný kýchl bez zakrytí úst kapesníkem nebo nám jen podal ruku, kterou se následně dotkneme obličeje, a za jeden až tři dny můžeme očekávat první příznaky. Pak ale udeří - právě na rozdíl od obyčejné virózy - velmi rychle. Vysoké horečky, kašel, bolesti hlavy, kloubů a svalů, škrábání v krku a rýma pominou obvykle až za týden.

Nemoc se vyplatí nepodceňovat, nedoléčená chřipka totiž může způsobit mnoho komplikací. "Kromě akutního zánětu hrtanu může dojít k chřipkovému zápalu plic, na který i dnes umírá až polovina pacientů. Další potíží může být zánět svalů, včetně zánětu srdce, a dokonce zánět mozkových blan nebo mozku," připomíná lékařka. Právě komplikace, obzvlášť u organismu, který je už něčím oslabený, jsou u chřipky tím pravým zabijákem.

Léky na chřipku neexistují

I bez komplikací ale chřipka dovede člověka pořádně potrápit. Na vyhnání virů z těla pomocí prášků můžeme zapomenout. Existují sice antivirotika, používají se ale pouze ve výjimečných případech pro pacienty v nemocnicích a není je možné získat ani na předpis od lékaře. "Ani antivirotika ale nezpůsobí zázraky. Jejich účinek dokáže pouze zmírnit příznaky a o jeden den zkrátit trvání nemoci," říká doktorka Kašpárková.

Nejlépe proto uděláme, zalezeme-li si na pár dní pod peřinu. Máte-li pocit, že by vám zatím mohlo utéct něco důležitého v práci, vzpomeňte si také na zdraví svých kolegů a bližních. Přenos chřipky je velice snadný, a často tak dochází k sezonním epidemiím.

Léčit lze aspoň příznaky: bolest, rýmu, kašel

  • S horečkou si poradí léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, který má navíc protizánětlivé účinky a dokáže tlumit bolest svalů a hlavy. Ucpaný nos způsobuje nateklá nosní sliznice, která se tak brání proti infekci.
  • Zmírnit otok dokážou nosní spreje. Nespoléhejte se ale jen na ty chemické, které mohou být návykové a častým používáním mohou ztrácet účinek. Existují také spreje s mořskou vodou zmírňující otok a pročišťující nos. Optimální je, pokud obsahují také regenerující dexpanthenol a eukalyptus nebo třeba mátu pro příjemnější dýchání. Bakterie a viry přírodním způsobem zničí složení kapek Humer s vysokou koncentrací výtažků z čajovníku čínského, brusnice borůvky a černého bezu s antivirovým a antibakteriálním účinkem.
  • Suchý kašel bychom měli tlumit, velmi totiž zatěžuje organismus a porušuje sliznici. Pomohou s tím různé cucavé tabletky, které by vždy měly být bez cukru - jinak dávají bakteriím prostor k produkci nebezpečných kyselin a přispívají tak ke vzniku zubního kazu. Vlhký kašel už není potřeba tlumit, naopak.Oblíbený je například rostlinný sirup s obsahem výtažku z břečťanového listu. Ten v sobě má látky, které pomáhají odstranit hlen nalepený na dýchacích cestách.
  • Jako bariéra proti kapénkovým infekcím funguje přípravek Vironal, který nabízí výtažky z lípy, mateřídoušky, lékořice, potočnice, divizny a řady dalších bylin.
reklama
Doporučené recepty
    reklama