Na depresi zabírají také homeopatické léky. Zkusíte to?
Jak zahnat zimní smutek?
Na mnoho lidí padá smutek, jsou bez energie a celkově se cítí špatně. Často ani nevědí proč. Příčinou tohoto stavu může být i tzv. zimní deprese, odborně řečeno sezonní afektivní porucha. Jak si s ní poradit pomocí homeopatie?
Sezonní afektivní porucha byla poprvé odborně popsána v roce 1980, i když o duševní nemoci trvající od podzimu do jara se zmiňuje již Hippokrates. Jedná se o druh deprese vyskytující se právě v zimních měsících a postihuje každoročně více než půl milionu osob ve Velké Británii a více než milion osob ve Spojených státech. O významu a závažnosti této poruchy svědčí statistiky ze Švédska. V této zemi, kde slunce nesvítí šest měsíců v roce, je v tomto období nejvyšší výskyt sebevražd na světě. Nejvíce toto onemocnění postihuje ženy ve věku od 18 do 30 let.
V létě v pohodě, v zimě naopak
Diagnóza sezonní afektivní poruchy může být obtížná, protože příznaky jsou velmi různorodé a záleží na tíži onemocnění. Důležitý je výskyt potíží od podzimu do jara s jejich vymizením na jaře a v létě.
Doporučujeme: Pár tipů, jak dobít energii na celý den
U nejmírnějších forem se může jednat "jen" o nechuť zajít do společnosti s tendencí zůstávat sami v bytě a v teple. Další příznaky pak zahrnují netečnost, nedostatek životního elánu, únavu, dále častou ospalost, paradoxně spojenou s nespavostí v noci. U některých osob se mohou objevit nejrůznější úzkostné stavy.
Postižení mají také sklony k přejídání (vyhledávají hlavně sladká jídla), což pochopitelně vede k nadváze a ta může vyvolat depresi sama o sobě. Nedostatek energie na duševní úrovni se promítá i na úrovni tělesné - v podobě sníženého libida a také sníženou funkcí imunitního systému. Není divu, že tito lidé jsou nemocní prakticky "celou zimu", což jim na náladě samozřejmě nijak nepřidá.
Na vině nejen hormony
Teorií o příčině vzniku zimní deprese je hned několik. Velký vliv se zde přisuzuje hormonům. Například produkce melatoninu - hormonu tmy a spánku - se při nedostatku světla zvyšuje.
Druhou velmi přijímanou teorií je nerovnováha tzv. hormonů štěstí - serotoninu a dopaminu - v podvěsku mozkovém neboli hypotalamu. Tato oblast mozku kontroluje právě náladu a mimo jiné i apetit (na jídlo nebo na sex).
Třetí teorie tvrdí, že příčinou zimních depresivních stavů je snížená citlivost očí na světlo. Nicméně o tom, jestli daný člověk onemocní, rozhoduje celá řada vlivů, kde hraje roli i dědičnost a vlivy životního prostředí každého jedince. A protože vznik sezonní afektivní poruchy je velmi individuální záležitost, homeopatie právě díky osobitému přístupu k pacientovi může výrazně pomoci v její léčbě.
Změňte životní styl
- Světlo a slunce - osoby, které v zimním období trpívají depresemi, by měly co možná nejvíce pobývat na slunci, nejlépe denně, a pokud jsou dny zamračené, měly by co nejvíce pobývat alespoň v jasném umělém osvětlení.
- Dostatek vitamínu D - jeho produkce je spouštěna právě slunečním zářením a při jeho nedostatku je vhodné zajistit přísun tohoto vitamínu alespoň vhodnou stravou, čili i dieta je důležitým faktorem v léčbě.
- Zdravý pohyb - pro zlepšení fyzické kondice i nálady je vhodná lehká aerobní aktivita a cvičení provozované alespoň 30 minut 3× týdně.
- Společnost - častá společnost příjemných lidí je dalším významným prvkem, který postiženým napomáhá se s touto poruchou vyrovnat.
Vyzkoušejte homeopatii
Nejvýraznější léky, v jejichž obraze se nachází zhoršení v zimě, vlhkem anebo v zamračeném počasí, jsou následující:
1. Aurum metallicum je častým lékem pro osoby s depresí a je jakýmsi "prototypem" pacienta se sezonní afektivní poruchou. Jeho život by se dal charakterizovat třemi slovy - stres, napětí a smutek. Další charakteristikou je to, že jeho duševní stav velmi záleží na světle, jeho deprese a stavy beznaděje se zhoršují v noci a ve dnech, kdy slunce nesvítí. Deprese u nich bývají velmi hluboké, s těžkými stavy beznaděje a budoucnost doslova vidí černě. Nedovedou se těšit ze společnosti jiných lidí, často jsou velmi zamlklí, a když už mluví, tak si stěžují. Jsou to lidé velmi zodpovědní, a i když svoji práci vykonávají pečlivě, stále mají pocit, že na něco důležitého zapomněli. Jsou bez energie a cokoliv dělají, se jim zdá, že dělají věky.
2. Causticum je lékem pro osoby velmi citlivé na chladné a suché počasí a často se jejich stav zhorší, už jen když dochází ke změně počasí na suché. Jejich stav, fyzický i psychický, se zlepšují v mírném a vlhkém počasí. Často trpívají záněty průdušek.
3. Ignatia amara je známý lék na emoční problémy a užitečný může být i při zimních depresích. Je vhodný pro osoby, které kvůli své velké emocionální citlivosti, zranitelnosti a také svým vysokým nárokům často upadají do smutku s mlčenlivostí a uzavíráním se do sebe. V tomto stavu taky neustále vzdychají. Potřebují se vyplakat o samotě, kdy si samy pro sebe lamentují nad nespravedlivým životem a nesnáší pokusy o přiblížení a útěchu. Klíčovým slovem pro tento lék je paradox, a proto jim lépe než utěšování pomůže rozptýlení čili "vytažení" mezi lidi a lehký sport či příjemná zábava.
4. Natrum sulfuricum je vhodným lékem pro osoby, které ve všech ohledech strádají vlhkem a chladem, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Mívají stavy nevysvětlitelného hlubokého smutku. Jsou velmi zodpovědní jak v práci, tak vůči rodině a doslova mají plnou hlavu starostí. V období smutku se často zaobírají myšlenkami na nepříjemné situace, které se jim staly v minulosti. Po fyzické stránce často trpívají na záněty průdušek s vykašláváním zeleného hlenu, které jsou vyvolané anebo zhoršené vlhkem a vlhkým počasím, a krom toho mají sklony k obezitě a zadržování vody v těle.
5. Phosphorus je lékem pro osoby, které doslova potřebují slunce k tomu, aby mohly naplno žít a "zářit", jen tehdy jsou plni energie, ale i emocí, a dokážou užívat život plnými doušky. Nicméně jsou i velmi citliví, emocionálně, ale i tělesně, a jakékoliv změny teploty a počasí je mohou přivést do stavu "vyhoření". V zamračených zimních dnech snadno propadají depresím, kdy je nic nedokáže potěšit. Jejich citlivost je taková, že dokážou předpovídat bouřky a změny počasí, protože v těchto situacích se u nich vždy dostaví bolest hlavy.
6. Platina (Platinum metallicum) je lékem především pro ženy, které jsou nevrlé, smutné, nic je nebaví a vše je unavuje. Na únavu si budou stěžovat téměř neustále, a to zejména po ránu. Většinou si stěžují, že je "bolí celý člověk", což je způsobeno bolestmi svalů. Jsou raději o samotě, ačkoliv často mají pocit, že je jejich přátelé a známí, a dokonce rodina, opustili, což dokážou velmi sarkasticky komentovat. Mají strašný hlad, ale kvůli depresi s odporem k jídlu. Za slunečného počasí se cítí mnohem lépe.
7. Pulsatilla nigricans je známá svým obrazem velmi emocionální osoby, jejíž nálada se často mění, i v průběhu několika minut. Důležitým rozpoznávacím znakem je touha po společnosti a utěšování.
8. Rhus toxicodendron je sice lék známý spíše svým účinkem na klouby, ale v hlubším obraze vykazuje mnoho charakteristik sezonní afektivní poruchy. Jsou to osoby, které trpí depresemi a smutky v temných a zamračených zimních dnech. Potíže na psychické i fyzické rovině jim přináší změna teplot z horka do chladu, zamračené počasí, vlhko a mlhy a také prochlazení v tomto nevlídném počasí. Člověk, který je normálně živý a plný energie a elánu, se postupně stává smutným a mrzutým a může dospět až k rituálnímu chování. Tento stav je popisován vnitřním pocitem neklidu a uspěchanosti, což se projeví tím, že tito lidé chodí doslova "od ničeho k ničemu". Samozřejmě že na náladě jim nepřidají ani jejich typické kloubní potíže se ztuhlostí na počátku pohybu a nutností "rozhýbat klouby".
- Uvedené léky se mohou užívat tak, že lék, který nejvíce odpovídá vašim potížím, začnete užívat v ředění 15 CH 1x denně v dávce 5 granulí a se zlepšením stavu budete prodlužovat intervaly v užívání.
- Druhou možností je tento lék užít v ředění 30 CH v dávce 5 granulí 1x týdně. V obou případech by léčba měla trvat celé období od podzimu do jara.
MUDr. Jaroslav Čupera
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Starobylá ajurvéda: Skvělé tipy pro domácí léčbu
Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte
!Zuby zemřelých Čechů ničí ovzduší. A co ty vaše?