reklama

Kam vyrazit na běžky? Objevte pět nejlepších tras u nás

Běžky na ramena a nechte se zavést na nejlepší běžkařské trasy u nás. Kde je najdete?

Foto: iStock

Všude kolem je konečně sníh a byla by zatracená škoda si ho pořádně neužít. Pokud jste příznivcem běhu na běžkách, jistě máte své oblíbené trasy. Ale znáte ty nejhezčí, které vám budou opravdu vyhovovat?

Kromě běžek se už dnes vyplatí vzít na hory i mobil. Kromě klasických navigací jsou k dispozici i aplikace. Nejenže je to dobrá pojistka pro rychlou změnu počasí nebo (nedej bože) úraz, ale například aplikace jako Mapy.cz vám pomůže také s tipy na výlety nebo běžkařskými trasami včetně jejich náročnosti.

Beskydy: Pustevny

Pustevny patří mezi nejzajímavější lyžařské lokality v Beskydech. Nejlépe upravovanou tratí v Beskydech je trasa z Pusteven na Martiňák a zpět, nenáročná hřebenovka s nádhernými výhledy.

Trať dlouhá 16 kilometrů je vedena po dostatečně široké a upravované svážnici po rovině nebo mírně z kopce a zpět pak stále mírně do kopce nebo po rovině. Kromě této trasy nabízí okolí Pusteven i krásnou, 8 kilometrů dlouhou vrcholovou trať na Radhošť a zpět.

Dlouhé stráně: Na Moravu s krásnými výhledy

Pro milovníky skvělého výhledu a běžkařských výletů bez náročných stoupání doporučujeme tratě v blízkosti nádrže Dlouhé stráně a zvláště pak Okruh Mravenečník, nejzajímavější a nejdelší okruh (téměř 16 km) skiareálu Kouty. 

Ideální sněhové podmínky pro běžecké tratě zajišťuje nadmořská výška 1330 metrů. V zimní mapě na počítači, ale i v mobilní aplikaci Mapy.cz si můžete zobrazit sjezdovky a jejich rozdělení podle obtížnosti na modré, červené a černé. Značeny jsou i svahy s umělým osvětlením.

Okruh Mravenečník je úžasným zážitkem pro všechny běžkaře, protože přináší nejen unikátní výhledy po vrcholech Jeseníků, ale nabízí i pohledy do příkrých a táhlých údolí. Je také napojen na ostatní běžecké trasy v Hrubém Jeseníku.

Jizerské hory: Tratě slavné Jizerské padesátky

Lyžařský běžecký areál známý jako Jizerská lyžařská magistrála poskytuje dnes již 180 km strojově upravovaných tras, kterými můžete procestovat na běžkách celé Jizerské hory.

Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny, a proto běžecké tratě nejsou náročné a zvládnou je i začínající běžkaři a děti. Výhodou je i více výchozích míst, z nichž se můžete na tuto trasu vydat. Tradičním nástupištěm je Bedřichov, můžete ale startovat i z osady Jizerka, z Polubného nebo z Josefova Dolu.

Do stopy Jizerské magistrály zavítá každoročně až půl milionu lyžařů, kteří mohou navázat na trasy také v Krkonoších či Polsku.

Tras na výběr je mnoho. Pro zdatnější lyžaře doporučujeme zkrácenou verzi slavné Jizerské padesátky, která měří 35 km. Start a cíl je tradičně v Bedřichově, odkud jedete přes Kristiánov na Smědavu, ze které se vracíte zpět přes Hřebínek a Olivetskou horu. Trať je poměrně náročná, profil přináší nejedno stoupání, avšak její zdolání opravdu stojí za to!

Šumava: Ve stopě Kateřiny Neumannové

Horské středisko Churáňov/Zadov poskytuje všem milovníkům lyžování skvělé služby, a dobré dopravní spojení autem či autobusem a je proto ideálním výchozím místem pro lyžařské výlety, při nichž můžete dojet až na Kvildu, Modravu či třeba Prameny Vltavy.

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě pak patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa začíná u Zadovského stadionu, kde se konal Světový pohár v běžeckém lyžování, a vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká superstar Kateřina Neumannová.

Krásná trasa vedoucí přes Jezerní slatě, Kvildu, Filipovu Huť a Horskou Kvildu měří 24 kilometrů a dá se označit jako středně náročná, bez výraznějšího převýšení. Filmovou atmosféru si můžete užít v Jezerní slaťi s naučnou stezkou a vyhlídkovou věží, která stojí nedaleko od Horské Kvildy. Natáčel se tu známý film Král Šumavy.

Nové Město na Moravě: Na stadion za reprezentanty v biatlonu

V současné době nenajdete v Čechách populárnější zimní sport, než je biatlon, a to zejména díky našim skvělým reprezentantům, Gabriele Koukalové, Ondřeji Moravcovi a mnoha dalším.

Pokud chcete zažít atmosféru závodů Světového poháru v běžeckém lyžování a mistrovství světa v biatlonu, vydejte se na stadion Vysočina Arena a přilehlé tratě v lese Ochoza v blízkosti Nového Města na Moravě. Trasy poblíž Nového Města na Moravě jsou upravovány jak pro klasiku, tak pro bruslení, na své si tedy přijdou všichni milovníci běžeckého sportu.

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama