reklama

Cvičením se nehubne, chůze se přeceňuje a snídaně není dogma

Některé názory na stravování jsou podle britského epidemiologa Tima Spectora natolik široce zakořeněné, že by většinu z nás ani nenapadlo je zpochybňovat. Například ten, že když vynecháme snídani, budeme mít později větší hlad, takže se budeme přejídat a tloustnout.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

"První mýty o jídle se většina z nás naučí v dětství. Když jsem byl malý, říkali mi, že po mléce a cereáliích rychleji porostu, po rybách budu chytřejší, po čokoládě dostanu akné a po mase a vejcích naberu velké svaly," píše v knize Mýty na talíři britský epidemiolog a spisovatel Tim Specto.

Po vzoru Pepka námořníka tak měl jíst špenát a taky pořád dokola slýchal, že jestli nebude pořádně snídat, bude často nemocný. "Od mámy, která vyrostla za války, jsem se dověděl, že žádné jídlo není tak plesnivé, aby se nedalo jíst, a že na talíři nesmí nikdy nic zbýt. Nevzpomínám si na jediné ‚opravdové‘ jídlo bez masa či ryb," píše ve své druhé knize Spector, který také dostal spoustu nezpochybnitelných rad.

Například že se nejméně hodinu po jídle nesmí plavat, před spaním už se nejí a k zhubnutí se musí cvičit. "Nic z toho nestojí na vědeckém základě a mnohé z těchto rad jsou naopak naprosto mylné, avšak slýchal jsem je tak často, že ještě dnes, v dospělosti, mi dělá problémy se jimi neřídit," popisuje v úvodu knihy. "Tyto či podobné názory na jídlo - ať už dobře myšlené, nebo ne - jsme přijali za své všichni a s přibývajícím věkem jich bývá čím dál víc," dodává.

Proč není pravda, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, že zhubnete jen cvičením nebo že by těhotné ženy měly jíst za dva? Podívejte se do galerie.

reklama
Doporučené recepty
    reklama