Mužům netikají biologické hodiny, ale mozek, říká lektor Richard Vojík
Je zhoršující se plodnost mužů mýtem, nebo realitou? A co ovlivňuje kvalitu spermií ve vyšším věku? Jak pozná muž, že si přeje dítě? Jak často si muži v otcovské roli nevěří?
Vyšší věk a neúspěšné snahy o početí dítěte se dnes řeší především u žen. Ani muži by ale neměli brát schopnost početí dítěte jako samozřejmost, protože kvalita spermatu s přibývajícími roky klesá.
"Nelze však jednoznačně stanovit věkovou hranici, kdy k tomu u mužů dochází. Závisí to na genetické výbavě, životním stylu, výživě a pohybové aktivitě, plodnost navíc ovlivňuje i stres nebo prodělané nemoci," říká sexuolog a gynekolog Pavel Turčan (www.sexuolog.net).
Jak je to se spermatem opravdu?
V polovině minulého století se lidé běžně reprodukovali v nižším věku, děti měli již kolem 20. roku věku. Případné problémy s neplodností tedy rovněž řešili v dříve, než je tomu nyní. "Dnes běžně řešíme neplodnost u mužů od 35 let výše, někdy dokonce i kolem 50 let. Vědci tak mají k dispozici odlišné soubory spermiogramů z minulosti a z dnešní doby, tedy od mužů jiných věkových kategorií. Tyto dvě skupiny nejde srovnávat, protože kvalita spermatu ve vyšším věku klesá. V případech, kdy vědci provedli srovnání spermiogramů u dnešních mužů kolem 20 let, zjistili, že hodnoty jsou srovnatelné s těmi z poloviny minulého století a došlo pouze k zanedbatelnému zhoršení. Informace o kvalitě spermatu u mužů starších 35 let žijících před více než půl stoletím nemáme pro srovnání k dispozici v dostatečném množství," dodává Pavel Turčan.
Problémy s plodností přináší stres i obezita
Poruchy plodnosti ve vyšším věku řeší spíše muži, kteří jsou více pracovně vytížení, nemají dostatek spánku a často jsou zatěžováni stresem. Významnou úlohu hraje také strava, která by měla být bohatá na stopové prvky a vitaminy, a měla by mít adekvátní poměr živin. Vhodnou pomocí je i užívání doplňků stravy, které obsahují látky prospěšné pro tvorbu spermií, jako je například Fertilan.
Výborným přírodním zdrojem pro lepší spermiogram je mateří kašička. Spermatogenezi může rovněž negativně ovlivnit nadváha a obezita. Pokud se muž chce lépe připravit na početí potomka i ve vyšším věku, určitě je rozumné zhubnout, nekouřit a mít nejen dostatek odpočinku, ale i pohybové aktivity.
Mají muži biologické hodiny jako ženy?
"Normální maskuliní muž nemá hodiny, ale mozek. To je důležité k pochopení. Jestli chce nebo nechce děti, závisí spíše na tom, jestli mu to dává smysl. Prostě zváží, kolik mu je, kolik je partnerce, jestli nato mají a podle toho se rozhoduje.Většina mužů prostě přemýšlí racionálně. Takže bych důvody, proč nechce potomka, hledal v nějakém rozumném důvodu. Jako například nedostatek financí, nejasné místo na bydlení, nebo kariéra. V neposlední řadě pak věk," říká Richard Vojík, lektor a zakladatel Školy šťastného partnerství (www.richardvojik.cz).
Dozraje muž k dítěti sám?
Pokud muž dítě nechce, doporučuji si udělat společný čas s partnerkou na vyřešení tohoto tématu. Ženy často dělají chybu, že toto téma, pro ně velice důležité, vytahují ve chvílích, kdy muž nedokáže plně reagovat a je zaneprázdněný něčím jiným. Nebo rovnou zahltí muže emocemi a on se naštve a odejde. Dítě je téma důležité a je třeba mu věnovat aspoň stejně pozornosti, jako věnujeme nákupu bytu nebo auta. A je třeba taky muži říci pravdivě, pokud žena opravdu chce miminko, že si najde někoho jiného, pokud dítě muž dlouhodobě nebude chtít. Ať si to muž rozmyslí a pokud i tak nebude chtít, možná ani s vámi do budoucnosti ve vztahu nepočítá.
Pozdě bycha honit?
Co se děje mužům ve středním a starším věku, když už cítí, že na potomka nemají, a přitom litují toho, že se o něj nepokusili? "U mužů to není tak tragické, jako u stejně starých žen ve stejné situaci. Muž se s tím většinou v minulosti vyrovnal, nebo se tak dokonce rozhodl a pak si k sobě žádné emoce nepřipustí. Na děti reaguje spíše podrážděně, protože se rozhodl je v životě nemít. Proč by litoval? Má přece tolik prostoru pro své věci a dětí je na světě dost. To, jestli to má tak i v hloubce sebe sama, většinou ale navenek nevypluje," dodává Richard Vojík.