reklama

Muži také menstruují! Kliďte se jim z cesty!

Bývá podrážděný, mrzutý, bolí ho hlava nebo v zádech a celý týden s ním nic není, ani sex? Ano, mužský rod je tu správně, ne omylem! I když popsané projevy obvykle spojujeme s ženským cyklem a premenstruačním syndromem, ukazuje se, že i muži trpí PMS.

Foto: Profimedia.cz

Bývá podrážděný, mrzutý, bolí ho hlava nebo v zádech a celý týden s ním nic není, ani sex? Ano, mužský rod je tu správně, ne omylem! I když popsané projevy obvykle spojujeme s ženským cyklem a premenstruačním syndromem, ukazuje se, že i muži trpí PMS.

Prožíváte doma každý měsíc týden hrůzy, plný konfliktů a nedorozumění? Neházejme všechno na ženy - viníkem mohou být i pánové a jejich mužská obdoba PMS. Připadá vám to jako legrace? Proč, když už věda dávno potvrdila mužský přechod, takzvanou andropauzu?

Mužské hormony: jako v zrcadle?

Jedna z teorií mužského PMS tvrdí, že jde jen o to, že se muži přizpůsobí svým partnerkám a synchronizují si s nimi hormonální změny. Může to být  působením feromonů, jež ženy vylučují v době ovulace. Výkyvy nálad, neurčité bolesti, přecitlivělost po psychické i fyzické stránce tak může být pouze zrcadlovým odrazem toho, co prožívají ženy každý měsíc kolem menstruace. 

Čtěte také: Nebuďte protivná! PMS se dá řešit - i přírodně! >>

Jenže tohle vysvětlení nestačí. Na podobné "měsíční" obtíže si totiž často stěžují  i muži, kteří partnerky nemají, nebo mají ty, u kterých se PMS nijak zvlášť neprojevuje.

Může za to antikoncepce?

Přesto i oni na sobě pozorují změny nálad, křeče v břiše, dokonce i návaly horka a další problémy, obvykle spojované s menstruačním cyklem. Snad kromě krvácení, ale zato včetně zadržování vody a přechodného přírůstku na váze. PMS je také nazýván "syndromem 150 obtíží" - tak široký je zdokumentovaný soubor problémů, jak fyzických, tak i psychických.

Další, už dost odvážná a nepotvrzená teorie nabízí názor, že za všechno mohou všudypřítomné ženské hormony, které se kvůli masovému užívání antikoncepce (a také v živočišné výrobě) vyplavují do vod - a odtud se zpětně dostávají do organismu.

Problémy s poklesem testosteronu?

Výzkumy na zvířatech však přesvědčivě prokázaly, že uvedené symptomy způsobuje pokles mužského hormonu testosteronu. I ten podléhá cyklům, i když ne na měsíční, ale jednodenní bázi.

Nejvyšší je po ránu (zkušenosti potvrzují, že?), během dne klesá. Ovšem jeho denní produkce není každý den stejná (a samozřejmě ani v průběhu života, s léty ho samozřejmě ubývá). Takže mužský PMS se může projevit prakticky v jakémkoliv období.

Prokázáno na lidech

Další studie však už zkoumala projevy u lidí. Doktorka Aimee Aubeelucková z Univerzity v Derby při nich zjistila, že muži přiznávají návaly úzkosti, problémy s koncentrací, sociální izolovanost, deprese, ale i tělesné projevy, jako je únava, návaly, bolesti břicha, migrény a bolavá záda.

Muži si dokonce na zdravotní těžkosti spojené s PMS stěžovali víc než ženy! Podle doktorky Aubeeluckové za to může fakt, že muži a ženy mají odlišný práh bolesti - pánové své každoměsíční potíže prožívali mnohem tragičtěji.

Žijte zdravě! Nebudete mít "nálady"!

Prokázaná existence PMS u mužů ještě neznamená, že byla zároveň jednoznačně definována jeho příčina. Vědci se zatím drží nejobvyklejšího vysvětlení: jde o chemické změny v mozku, způsobené životním stylem.

Mezi nejčastějšími konkrétními viníky se objevuje příliš vysoký obsah soli ve stravě, příliš mnoho masa (opět připomínka hormonů v živočišné výrobě) a příliš mnoho kofeinu.

Tomu odpovídají i rady, jak se mužského PMS zbavit nebo aspoň snížit jeho projevy. Lékem má být zdravější životní styl s omezením užívání všech možných prášků, alkoholu, kávy, a s vyšším podílem rostlinné stravy a pohybu. Ufff.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ženské hormony hrozí mužům. Jsou i ve vodě

Závislost na prášcích na spaní? Peklo ve dne v noci

Horoskop na prosinec: Co se vám stane do konce roku?

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama