reklama

Chcete vypadat mladě i bez plastik? Rozhodnutí je doslova ve vašich rukou

Přede mnou kráčí žena. Štíhlá, dobře oblečená, hezké vlasy. Přesto nepůsobí mladě. Co bylo to "něco", co ji (pro)zradilo?

Foto: Shutterstock

Možná si myslíte, že máte věk vepsaný do tváře, ale lidé odhadují vaše stáří spíš podle těla a jeho pohybů. Což je dobrá zpráva, protože tohle můžete ovlivnit vlastními silami a "omládnout" i bez plastiky

Typickým projevem stáří jsou: svěšená a kulatá záda. Přidají 10 let, jen to zasviští. Ortopedové varují, že ohnutá záda bez svalů - jedna z daní sedavého způsobu života, který nevyvažujeme pravidelným pohybem - jsou typická už pro dvacítky. 

Bez pevných zad budete mít velké břicho

Hluboké zádové svaly jako součást core - středu těla - přitom ovlivňují nejen držení těla, ale velkou mírou i velikost břicha, respektive to, jak moc je povolené a vystrčené. A navíc přispívají k lepšímu spalování energie. Vyšší podíl svalové hmoty v těle zlepšuje poměr svalů a tuků a zvyšuje tělesnou sílu. Kromě pohybu na udržení linie tak potřebujete i cvičení na zachování svalového napětí.

Spousta lidí věří, že když budou "makat", špeky se promění ve svaly. To je nesmysl, ale pravda zato je, že svaly mohou tuk doslova "sežrat". "Jsou to právě svaly a jejich činnost, co spaluje tukové zásoby," vysvětluje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness centra Contours.

Štíhlost neznamená vyzáblost

Signál "stáří" vysílají také povolená ramena a pomalý šouravý krok, ten je dokonce jednou z předzvěstí hrozícího Alzheimera. Zatahujte ramena, podsazujte zadek - a vtažení břicha přijde samo. Myslet na to musíte i v sedě.

Velkým zrádcem jsou také horní části paží. Povislá kůže a špíčky působí nehezky a staře. Cvičte s lehkými činkami - půlkilovkami - na zachování pevných paží. S prsty a dlaněmi toho moc nenaděláme (i když se dá aplikovat tuk, což je extrémně bolestivé). Proto je lepší k nim nepřitahovat příliš pozornost. Nehty věkem hrubnou a žloutnou až do šeda, takže bez pěkné manikúry se neobejdeme. Ale extrémně dlouhé nehty v divokých barvách působí jako spáry a různé třpytky a malůvky zase směšně.

Tloustnout znamená stárnout

Aby tělo vypadalo mladě, musí být pružné a svalnaté a přiměřeně štíhlé. Ale pozor: přílišná štíhlost působí sešle a věk přidává. Dokonce představuje rovnou dvě ze tří medicínských kritérií pro stárnutí. Jsou to slábnutí svalové tkáně a úbytek podkožní tukové vrstvy (tou třetí je tvorba zákalu v očích).

Na druhou stranu nadváha, natož obezita, působí přesně podle starého hesla, které svého času viselo v čekárnách snad u všech ordinací: Tloustnout znamená stárnout. A bohužel tady už nejde jen o celkový "umělecký dojem", ale o skutečné stárnutí organismu. Kila navíc přidávají věk srdci, kloubům, játrům, plicím a vlastně všem orgánům v našem těle. 

Hezký vzhled předpovídá delší život

Jedna dánská studie potvrdila, že vzhled člověka může předpovídat délku života. Při zkoumání 387 párů dvojčat se ukázalo se, že ten nebo ta, komu ostatní hádali méně let, měl organismus skutečně v lepším stavu a byl zdravější. Takže pokud vypadáte dobře, máte vyhlídky na delší a zdravější život.

"Předčasnému stárnutí organismu odpovídá i vzhled," potvrzuje také Dan Belsky, docent geriatrie z Centra pro studium stárnutí a lidského rozvoje Dukeovy univerzity. Znamená to, že mladší a neopotřebovaný vzhled je důkazem tělesného zdraví. Naznačuje lepší stav organismu a tím i lepší vyhlídky na delší život.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama