reklama

Migréně se dá předejít. Málokdo ví jak!

Migréna je chronické onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům a často až kruté bolesti, která trvá od čtyř hodin do tří dnů.

Foto: Thinkstock

Ženy jsou postiženy třikrát častěji než muži. Migréna se netýká jen dospělých, může totiž trápit i děti. Až do puberty s ní mají více zkušeností chlapci. Problém, který dostali nemocní do vínku, však nepředstavují "jen" bolesti hlavy. Při migréně navíc cítí nevolnost, jsou přecitlivělí na hluk a světlo.

Nemoc omezuje

Vzhledem k tomu, že záchvaty migrény přicházejí často v nečekané situaci, jsou nemocní omezováni v pracovní i soukromé sféře života. Na migrénu a její dopady na kvalitu života se zaměřil mezinárodní výzkum, který proběhnul v deseti evropských zemích.

Studie The Migraine Experience například ukázala, že 75 procent dotázaných má kvůli migréně horší výsledky v práci či ve škole.

Většina nemocných také uvádí, že kvůli záchvatům migrény nejsou schopni dodržovat termíny a účastnit se důležitých událostí. Podle výzkumu migréna také velmi často zasahuje do sportovní aktivity nemocných. Omezeno se cítí tři čtvrtiny z nich.

Komu je léčba určena?

Migrénu nelze vyléčit, ale je možné jí předcházet. A to nejen omezováním situací, kdy může bolest propuknout, ale také pomocí léků. Preventivní léčbou lze snížit počet záchvatů a zmírnit intenzitu bolesti. Správně je však léčena jen malá část pacientů. Migréna je chronické onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům a často až kruté bolesti, která trvá od čtyř hodin do tří dnů.

Preventivní léčba je určena pacientům, kteří mají tři a více migrenózních záchvatů za měsíc nebo trpí záchvaty, které netrvají hodiny, ale dny. Lékař musí brát v úvahu i vedlejší účinky léků. Neuroložka Jolana Marková z centra pro diagnózu a léčbu bolesti ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze uvádí, že jen zřídka doporučí tuto léčbu ženám, které užívají hormonální antikoncepci a ještě nemají děti.

Záchvaty se prodlužují

Lidem postiženým migrénou mohou pomoci webové stránky Prevence migrény. Naleznou na nich mimo jiné informace o tom, co pro ně může udělat lékař a co mohou pro sebe udělat sami. K dispozici je také deníček, který zájemcům pomůže odhalit spouštěcí faktory jejich záchvatů. První záchvat se zpravidla dostaví již v dětství.

Nejčastější výskyt  migrény je mezi 25. a 45. rokem života

 Z dlouhodobého hlediska se záchvaty během života migrenika zpravidla prodlužují z několika hodin v mládí na jeden až tři dny ve středním věku. Kolem 60 let se intenzita i frekvence záchvatů zmírní nebo nemoc zcela zmizí.

reklama
reklama
reklama