reklama

Meteosenzitivita aneb Změny počasí mohou bolet

Meteosenzitivita není žádnou novinkou. Trpěl jí už, podle dobových dokladů, Václav IV, jenže nevěděl, jak ji řešit. Vy máte na výběr z mnoha možností.

Meteosenzitivita
Meteosenzitivita | Foto: Shutterstock

Bolí vás hlava, když se vám nad ní převalují bouřkové mraky? Nebo při pohledu do přímého slunce, po dnech plných dešťových přeháněk? Ať už je příčina vzniku bolesti za čelní kostí jakákoliv, nejde rozhodně o nic příjemného a dokáže člověka pořádně potrápit.

Meteosenzitivita se ovšem netýká jen bolestí hlavy, byť právě ta je hlavním průvodním znakem této diagnózy. Kromě jiného se ke slovu mohou hlásit bolesti kloubů a svalů, svědění jizev nebo celková skleslost. Obecně se dá ale říci, že bolest hlavy se týká všech ročníků, ostatní popsané příznaky vyšších věkových kategorií.

Jak na migrénu?

Pokud trpíte atakou častěji než jednou měsíčně, měla byste vyhledat lékaře neurologa, který vám pro období, kdy hrozí zvýšené riziko ataky migrény, předepíše vhodné léky. Ty se užívají v okamžiku, kdy víte, že vás bolest ohrožuje, avšak není plně rozvinutá. V pozdějším časovém horizontu je konzumace medikamentů většinou zbytečná.

Proč k migrénám dochází a kde se bolest projevuje nejčastěji?

Za levým okem bývá většinou ohnisko bolesti, někdy tak silné, že jedinou úlevu přinese studený obklad na čele a zavřené obě oči. Pobyt v chladné, tmavé místnosti je pro migreniky tím správným řešením, pokud se chtějí vyhnout nadměrné konzumaci medikamentů. Při prudkých změnách počasí dochází ke změnám tlaku, tím pak ke stahování, nebo rozšiřování cév v hlavě. Tento problém je samozřejmě riskantní také pro kardiaky, migrenici jej většinou odnesou bolestí hlavy. Ta trvá 24 až 48 hodin, po jejím odeznění je člověk migrénou stižený, velmi unavený.

Prevence migrén

Jako prevence proti vzniku atak migrén pomáhá pohyb, zdravá strava, pravidelný spánek a dostatečný přísun hořčíku, který může dokonce fungovat i jako prevence. Také se vyplatí sledovat změny počasí - meteoradar by měl být vaším věrným souputníkem.

Život ve vyšších nadmořských výškách také migrenikům velmi ulevuje, tlak tam bývá stabilnější. Je prokázáno, že lidé žijící na horách tímto civilizačním onemocněním trpí méně často, než ti, kdo žijí ve městě.

Náš tip: Migréna a právě prodělaná ataka si žádá rychlé cukry. Jakmile odezní nejsilnější bolest a vy se budete cítit unavená a bolavá, dodejte tělu rychlé cukry, třeba v podobě čokoládové tyčinky. Uleví se vám a bolest odezní rychleji.

reklama
Doporučené recepty
    reklama