reklama

"Na tohle se vůbec nemyslí." Ukrajinkám chybí menstruační vložky, ohrožují své zdraví

Od začátku války uprchlo z Ukrajiny více než pět milionů lidí, většinu tvoří ženy a děti. Dalších šest milionů sice zůstalo na Ukrajině, ale museli opustit své domovy. Lidskoprávní organizace upozorňují, že řada z prchajících žen si s sebou nemohla vzít hygienické potřeby a chybí jim finance, aby si je pořídily. Taková absence může být i zdraví ohrožující.

Řada žen a dětí byla uvězněna v krytech pod železárnami Azovstal. Ani tam to zřejmě nebylo s přístupem k hygienickým potřebám ideální.
Řada žen a dětí byla uvězněna v krytech pod železárnami Azovstal. Ani tam to zřejmě nebylo s přístupem k hygienickým potřebám ideální. | Foto: Reuters

Deník The Independent upozornil také na potřebu analgetik, bez nichž ženy, které trápí menstruační bolesti, nemusí být schopny vykonávat běžné denní činnosti, natož cestovat nebo přebývat v krytu. "Také pro ty, které již z válečné zóny unikly, je přístup k analgetikům a hygienickým potřebám zásadní, ne vždy je to však možné," píše deník. 

"Lidé, kteří jsou kvůli válce nuceni opustit svůj domov, většinou nejsou schopni si s sebou vzít vše, co potřebují, nebo plánovat dopředu. Pokud jsou menstruační potřeby dostupné, často se prodávají za takovou cenu, že jsou ženy nuceny vybrat si mezi nimi a dalšími základními produkty, například jídlem," vysvětluje Rachel Grocottová z organizace Bloody Good Period. 

Dodává, že přístup k hygienickým potřebám není jen o důstojnosti, je přímo nezbytností. "O jídle, vodě nebo lécích také nemluvíme v souvislosti s důstojností. A tak by to mělo být i s menstruačními produkty," míní. 

Claira Bernettová z ženské organizace OSN UN Women UK upozornila, že nedostatek hygienických potřeb a čisté vody může být také zdraví ohrožující. Pokud ženy při menstruaci například opakovaně používají pro absorpci krve hadry, kusy oblečení nebo molitanu, mohou se později potýkat i s vážnými infekcemi. 

Potenciální dopad válečného konfliktu na zdraví žen ukazují data z roku 2017, která mapovala situaci v uprchlických táborech v Sýrii a Libanonu. Vyšlo najevo, že 60 procent žen nemělo ani spodní prádlo a hygienické potřeby scházely ještě vyššímu procentu z nich. Polovina žen v uprchlických táborech trpěla neléčenými záněty močových cest. 

Grocottová vysvětluje, že menstruačních potřeb je často nedostatek i od dárců ze zahraničí, kteří posílají pomoc do postižených zemí. Vyzývá proto, aby na ně lidé nezapomínali. "Denně o nich totiž nepřemýšlíme, nejsou součástí schémat, v nichž uvažujeme o společnosti. Byli jsme totiž vedeni k tomu, že je lepší o menstruaci nemluvit," říká. 

V Česku stále chybí hygienické potřeby například v Centru pomoci v horní části Václavského náměstí v Praze (Václavské nám. 62), kam často vedou první kroky příchozích, kteří dorazili na Hlavní nádraží. Toto druhé největší středisko pomoci se v současné době potýká s opadajícím zájmem Čechů, kromě drogistických produktů chybí i jídlo. 

Sbírky materiální pomoci pokračují i v dalších českých městech, nedostatek hygienických potřeb včetně tamponů hlásí například severočeský Chomutov, konkrétně sběrná místa Sociální centrum a Charita Most. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama