reklama
 

Když dorazí menopauza: Upravte jídelníček a začněte s hormonální jógou

Přechod představuje konec reprodukční fáze v životě ženy. Žádná estetická medicína ho neoddálí, ale vy z něj můžete udělat životní období, které nebude vůbec špatné.

Foto: iStock

Odborně je menopauza definována jako dvanáct měsíců bez menstruačního krvácení. Dochází k poklesu ženských pohlavních hormonů, které stojí za nepříjemnými symptomy a narušením tělesné i duševní pohody. V tomto období je třeba víc než kdy jindy naučit se řídit své emoce a tělo!

Jak zkrotit nepříjemné symptomy?

"Nepřemýšlela bych o tom, zda ji lze oddálit - přeci jen to je zásah do přirozeného vývoje ženského organismu," říká Jana Černotová, terapeutka a lektorka hormonální jógové terapie, a pokračuje: "Zajímala bych se, jak zkrotit její nepříjemné symptomy. Návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad, podrážděnost, pokles libida, ztráta paměti, metabolické obtíže či ztráta výkonnosti. To je to, co nás obtěžuje a znepříjemňuje život."

Pozor na kofein a mléčné výrobky

Vynechejte ze svého jídelníčku alkohol, kofein, cukr, kořeněná jídla, horké polévky a nápoje, které mohou vyvolávat návaly horka, zhoršit schopnost udržet moč, prohloubit výkyvy v náladách a způsobit okyselení krve, což vede k uvolňování vápníku z kostí. Omezte také maso a mléčné výrobky (kromě zakysaných), neboť podporují návaly horka a mohou přispívat ke ztrátě vápníku z kostní hmoty. Omezení se týká také soli, neboť zvyšuje vylučování vápníku moči a zvyšuje krevní tlak. Denně vypijte dva litry vody, abyste nepodporovaly vysychání sliznic.

Pohodový přechod není pohádka

Účinným druhem jógy, jak si ulevit od příznaků menopauzy, je hormonální jógová terapie. "Neoddělitelné propojení jógového cvičení s dechem představuje posílení vitality, životní energie a imunity organismu. Stačí třicet minut třikrát týdně, abyste harmonizovaly hormony, zvýšily hladinu estrogenu, ulevily si a zajistily pohodový přechod," říká Jana Černotová. A že jste hormonální jógu nikdy necvičily? Dnes už v každém větším městě najdete lektorky toho druhu cvičení. Je určitě dobré zajít na jógu osobně a nezkoušet ji cvičit podle videa. Ze začátku je totiž potřeba, aby vás v jednotlivých pozicích někdo kontroloval.

Jak mít lepší sex?

Snížení chuti na sex je v menopauze častý jev. Zájem se ztrácí dílem nízké hladiny estrogenu a dílem jako důsledek nepříjemných symptomů, včetně suchosti poševní sliznice. To vše vede k psychické nepohodě a pak je pro ženu obtížnější uvolnit se a plně prožívat sexuální oblast. Bohužel, tento stav pak narušuje naše vztahy, partnerské soužití a je rozumné se těmto otázkám nevyhýbat, ale komunikovat o nich.

"V sestavě hormonální jógy máme konkrétně i cvik na zvýšení libida a řadou doplňkových dechových a antistresových technik pečujeme o psychickou pohodu. Cvičením můžete prokazatelně zvýšit hladinu estrogenu, čímž přispějete ke zvýšení chuti na sex a současně podporujete emoční rovnováhu," říká Jana Černotová. Estrogen stojí také i za hustotou a pevností vlasů, nehtů i dásní. Shrnete-li to, máte dostatek důvodů, proč cvičit hormonální jógu v období menopauzy, respektive již před jejím nástupem.

reklama

Komerční tip

reklama