reklama

Mazlení v posteli? Bez obav!

Pojídají vybraná jídla, dobře se oblékají, jezdí na dovolenou a spí s námi v posteli. Když ale vyjdou ven, ukáže se, že jsou to pořád ještě zvířata!

Foto: Profimedia.cz

Pojídají vybraná jídla, dobře se oblékají, jezdí na dovolenou a spí s námi v posteli. Když ale vyjdou ven, ukáže se, že jsou to pořád ještě zvířata!  

V takto úzkém soužití mezi úskalí patří určitě i riziko infekce. Mezinárodní průzkum mezi chovateli psů a koček přinesl alarmující zjištění o jejich nedostatečné péči v prevenci domácích mazlíčků před nebezpečnými parazity.

Čtvrt roku bez ochrany?

"Často se v ordinaci setkávám s nešťastnými reakcemi klientů, a to hlavně klientek, v souvislosti s nálezem parazitů na jejich pejskovi či kočičce, se kterou se denně mazlí jejich dcera či syn a se kterou denně spávají v jedné posteli," uvádí MVDr. Václav Bartoš z veterinární kliniky ZooVetHradec Králové.

Onemocnění spojená s napadením vnějších parazitů (nejčastěji klíšťat a blech) jsou stále častějším problémem. S tím, jak se psi a kočky stávají právoplatnými členy domácností, narůstá riziko i pro člověka.

Celých 77 % chovatelů, kteří používají oblíbené spot-on přípravky (pipety), zbytečně vystavuje svá zvířata i sebe riziku napadení parazity, a to po více než tři čtvrtiny roku. Chovatelé svá zvířata ošetřují v průměru méně než třikrát ročně namísto celoročně, jak vyžaduje účinná ochrana před parazity.

Co hrozí i nám?  

Během většiny roku tak ohrožují zdraví zvířete i své. Parazité mohou být zdrojem nebezpečných onemocnění, jako je například lymská borelióza, klíšťová encefalitida či babesióza. Prevence před parazity přitom může být pro chovatele velmi jednoduchá a bezpečná.

Doktor Bartoš z veterinární kliniky ZooVet podotýká: „Prevence je vždy jednodušší a levnější než léčba, což si mnohdy chovatelé neuvědomují a chybně řeší problém až při vzniku obtíží.“  V momentě, kdy parazita na těle domácího zvířete objevíme, je dokonce obvykle pozdě na řešení, které zabrání potenciálnímu šíření choroby.

Prevence znamená správné používání antiparazitik, a to buď ve formě obojků či přípravků typu spot-on (pipety). V případě spot-on přípravků je důležité dodržovat pravidelnost jejich aplikace.

Celoroční problém

„Zablešení je celoročním problémem se zhoršením koncem léta. Klíšťata jsou pak v posledních letech aktivní celoročně s výjimkou krátkého období tuhé zimy. Jejich výskyt vrcholí na jaře a na podzim,“ objasňuje prof. MVDr. Vlasta Svobodová, CSc. z  Ústavu patologické morfologie a parazitologie
Veterinární a farmaceutické univerzity Brno.

Blechy, klíšťata a komáři jsou velmi úporní a úspěšní parazité. Přežívají nepříznivé podmínky a okamžitě aktivně reagují při zlepšení situace.

Kožní problémy, které vyvolávají, převyšuje riziko přenosu nebezpečných infekcí, z nichž velká část je přenosná i na člověka. „Mezi nejzávažnější onemocnění přenášená klíšťaty patří virová klíšťová encefalitida a borelióza. Blechy zneklidňují, vyvolávají alergické kožní reakce a přenášejí další onemocnění (tasemnice). Jistou cestou k zamezení přenosu a šíření infekcí je pouze aplikace účinných prostředků zabraňujících napadení,“ připomíná profesorka Vlasta Svobodová.  

Pozor na délku!

Antiparazitika pro psy a kočky se liší formou i délkou ochranného účinku. MVDr. Václav Bartoš shrnuje pro chovatele výběr možných přípravků následovně: “Zde se nabízí dvě doporučované možnosti, použití obojků s dlouhodobou účinností (např. Kiltix s účinností 7 měsíců či letošní novinka Foresto s účinností až 8 měsíců). Nebo pravidelná aplikace spot-on preparátů  jedna kapka na kůži (např. Advantix), a to ve správné frekvenci (1x měsíčně) opakovaného podání. Většina šamponů, pudrů a sprejů se vzhledem ke krátkodobému účinku příliš neosvědčila.“  

U psů a koček se sice závažné zdravotní poškození objevuje méně často než u lidí, ale po nakažení se stávají rezervoáry patogenů a zdrojem pro přenašeče. Jistou cestou k zamezení přenosu a šíření infekcí je pouze aplikace účinných prostředků zabraňujících napadení. 

Obojek Foresto obsahuje dvě ověřené účinné látky: imidakloprid a flumetrin. Imidakloprid se osvědčil v boji proti dospělým blechám, jejich vývojovým stádiím a všenkám. Účinek proti blechám nastupuje okamžitě po nasazení obojku. Flumetrin sehrává svou roli při odpuzování a hubení klíšťat, jejich larev a nymf. Synergické působení těchto látek zvyšuje antiparazitární působení obojku. Obojek má registrovaný repelentní účinek proti klíšťatům, takže je odpudí ještě dříve, než se stačí přisát, čímž se snižuje riziko přenosu onemocnění z parazitů na zvířata.

reklama
Doporučené recepty
    reklama