reklama

Máte z jídla pocit viny?

Jídlo se stalo tím, čím byl předchozím generacím sex.  Je předmětem tajného snění, je považováno za hřích a trápí nás kvůli němu pocit viny.  Italský průzkum zjistil, že někdejších sedm hříchů má podle dnešních lidí svůj nový vrchol: nestřídmost.  

Foto: Profimedia.cz

Jídlo se stalo tím, čím byl předchozím generacím sex.  Je předmětem tajného snění, je považováno za hřích a trápí nás kvůli němu pocit viny.  Italský průzkum zjistil, že někdejších sedm hříchů má podle dnešních lidí svůj nový vrchol: nestřídmost.

Vlivem  různých samozvaných odborníků, médií a kultu hvězd se sníst kompletní oběd stalo proviněním, špatným činem, který je nutné provádět tajně. Neradi se k němu přitnáváme a trápí nás kvůli němu výčitky svědomí.

Sníte to za den nebo za týden?

Už jsme skoro zapomněli, co je to normální jídelníček. Pro připomenutí je dobré nahlédnout na stránky pro anorektičky, kde za normální stavování se považuje

  • 1ks pečiva k snídani
  • Ovoce a pečivo ke svačině
  • Oběd s polévkou, masem s přílohou a salátem
  • Svačina 1 - 2 kusy pečiva s něčím + zelenina
  • Večeře jako obdoba oběda

Takovou spoustu jídla nesní leckdo za týden. A tohle není „vykrmná dieta",  jen upozornění pro lidi, trpící Bláznění z jídla provozuje . Připomíná, že pokud stále uvažujete, zda něco sníte nebo nesníte, pak už je to na pováženou.

Plánujete si jídlo a neustále na něj předem myslíte ? Přejídáte se, když jste smutní, v depresi nebo kdykoliv máte hlad? Trestáte se tím, že si odepřete něco zvlášť lahodného k jídlu? Pokud nco/ všecno odpovídáte ano, pak jste kandidátem poruchy příjmu potravy, což je psychiatrická diagnóza. 

Nebuďte na sebe tak tvrdí

Lidé jsou dnes naprogramováni mít úspěch a nezklamat, a tak jejich očekávání i nároky na sebe samotné jsou nemožně vysoké.

„Mít normální vztah k jídlu znamená sníst to, co chcete. Jen tak dokážete jíst umírněně a přiměřeně. Jinak se dostanete do bludného kruhu: „když už jsem otevřel/a pytlík čipsů, je to stejně jedno, a tak ho sním celý", případně „když už jsem si vzal/a dva rohlíčky, tak sním celý talíř cukroví". S nevyhnutelným dodatkem „a od zítřka začnu s přísnou dietou," připomíná terapeutka Penrose.

Tento pocit, že jsme "zklamali", neustálé omezování a přemýšlení o tom, co sníst a co ne způsobuje nezdravý vztah k jídlu. Proto Lynn Penrose doporučuje nic si neodepírat a nepoužívat slovo dieta. Jen jde o to změnit svůj vztah k jídlu a přeprogramovat svůj mozek, aby začal vidět jídlo jiným způsobem.

Hlavně přiměřeně

Psycholog Dr. Peter Rogers z University of Bristol vysvětluje: „Jídlo, po kterém hodně toužíme, je často "zakázaný pokrm", např. čokoláda. Jestliže takový pokrm striktně vyloučíme ze svého jídelníčku, touha po něm sílí až do bodu, kdy tomuto svodu podlehneme. Po jeho konzumaci dochází k pocitu viny a výčitkám svědomí a takto postižená osoba se rozhodne, že ho už nikdy nebude jíst. Což samozřejmě nedodrží.

Podle dr. Rogerse je  nejdůležitějším opatřením zbavit se všech pocitů viny spojených s konzumací právě těchto dobrých, ale nedoporučených, nebo přímo zakázaných pokrmů.

Lidé by si proto měli vyjasnit svůj vztah k různým pokrmům a vytvořit si reálné a zdravé stravovací zvyklosti. Tento postup by měl zahrnovat i způsoby řízení konzumace nejoblíbenějších pokrmů s maximálními dobrými pocity, aniž by došlo k jejich nadměrnému příjmu.

Znáte inutitivní stravování?

Tento postoj k vlastnímu tělu i příjmu potrvy podporují principy intuitivního stravování podle dietetičky Evelyn Tribole a výživové terapeutky Elyse Resh.  Heslem je umírněnost, vyváženost a přirozenost.

Respektujte své tělo. Každý člověk má své vlastní genetické dispozice pro svou velikost a typ postavy. Když přijmete to, co stejně nelze změnit, udělá to z vás úspěšnějšího člověka a budete pak dobře zvládat svůj příjem potravy. Pokud byste své tělo naopak nenáviděli, způsobíte si stres, který bude negativním způsobem ovlivňovat vaše chutě a zdraví.

Cvičte a vnímejte účinky svého cvičení. Lidé, kteří se umí soustředit na to, jak se jejich tělo pohybuje, místo aby měřili množství spálených kalorií, budou mnohem více motivováni k dalšímu pohybu. Naučte se těšit s toho, že jste aktivní, protože vám to dodá pocity síly, svobody a energie. Vynucené cvičení není správný přístup - naopak přání být v pohybu je instinktivní a bude se přirozeně navracet, pokud si je budete uvědomovat bez donucování.

Zvolte umírněnou výživu. Je dobré si prostudovat pravidla zdravé výživy a řídit se jimi při volbě jídel. Důležité je však vyhnout se posedlosti pokusy o dokonalou dietu. Dokonalost nebude mít za výsledek skutečné zdraví. Místo toho mějte stále na mysli, že životně důležitým klíčem k životu ve zdraví je vyváženost.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama