reklama

Máte potíže se zuby? Zubař radil on-line

Bez hezkého úsměvu člověk dobrý dojem neudělá. Jak ho získat radil dobrý stomatolog Bořek Slezáček.

Foto: Shutterstock

Podle průzkumů se víc než 55 procent Čechů a Češek o své zuby dobře nestará. Také podle odpovědí našeho hosta se zdá, že ke vzniku mnoha problémů, s nimiž čtenáři chtěli poradit, přispívá nesprávná péče. 

Stomatolog Sletáček proto doporučuje navštívit dentální hygienistku, která kromě odstranění plaku a zubního kamene nacvičí správnou techniku používání hygienických pomůcek a bude průběžně kontrolovat stav hygieny potažmo parodontu. 

Jak se daří vašim dásním?

Úplně nejčastější bývají problémy s dásněmi. Určitě je není radno podceňovat - právě ty bývají nejčastějším důvodem, proč člověk o zub nebo dokonce  o zuby nakonec přijde. V jedné z odpovědí doktora Slezáčka zaznělo upozornění, že parodontóza dokáže připravit dokonce i o implantát! Správné čištění je proto důležité za všech okolností a v podstatě je skutečně zásadním klíčem takřka ke všem problémům v ústní dutině. 

Mezi dotazy  nemohlo chybět i tolik populární bělení. Podle stomatologa by lidé neměli experimentovat s amaterskými bělícími prostředky. "Je lepší se obrátit na stomatologickou ordinaci, kde sei zuby vybělí profesionálně s minimální možností poškození skloviny," připomněl..

Všechny odpvědí doktora Slezáčka na naše dotazy naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem. 

Náš odborník

MUDr. Bořek Slezáček

Absolvoval lékařskou fakultu v Olomouci. Specializuje se na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii. Působí ve stomatologické klinice Dental office H33.

Máte potíže s chrupem? Poraďte se se zubařem on-line

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
Svatava S.
| 14. 11. 2016
Dobrý den, žijeme momentálně v zahraničí, kde pojišťovna hradí a zároveň nabízí dětem do 14ti let preventivní pokrytí stálých zubů (stoliček) nějakým tmelem (vytvrzuje se zřejmě UV). Co si o této proceduře myslíte? Děkuji za odpověď a přeji hezký den!
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, jedná se o tzv. pečetění fisur - metodu starou cca. 40 let prováděnou běžně i u nás. Je to prevence vzniku zubních kazů v hlubokých rýhách obvykle u stoliček. Doporučuji.
?
Alois Dvořáček
| 14. 11. 2016
Dobrý den mám obnažený krček zubu, je velmi citlivý. Jakou doporučujeme léčbu.
Děkuji
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, řešení najdete v mé předchozí odpovědi na podonou otázku.
?
Polak
| 14. 11. 2016
Dobrý den každý den si s dásně před prednimy zuby vymackavam hniz s vacku lze to odstranit dekuji
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, samozřejmě. Navštivte svého stomatologa a sdělte mu svůj problém. Buď Vám ho vyřeší sám a nebo Vás pošle na specializované pracoviště.
?
Vilma
| 14. 11. 2016
Dobrý den, myslím si, že mám problémy s dásněmi, vadí mně pití studených nebo horkých nápojů a dásně jsou lehce zarudlé. Jak se proti tomu prosím bránit? Děkuji a přeji krásné časy.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, citlivé zuby lze řešit používáním speciálních zubních past (například Sensodyne, apod.). Zarudlé dásně znamenají zánět dásní, navštivte dentální hygienistku, která Vám s problémem poradí, případně Vás předá parodontologovi.
?
Irena D.
| 14. 11. 2016
Dobrý den, mám zánět u kořene zubu pod můstkem, který se mi za půl roku po léčbě antibiotiky znovu projevil jako píštěl v dásni. Je jiné řešení než zničit můstek (je keramický, údajně nejde provrtat)? Přírodní léčba, bylinky, gely? Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, jak vyléčit píštěl je zodpovězeno v jednom z předchozích dotazů.
?
Libor
| 14. 11. 2016
Dobry den, trpim sarkoidozou plic, je mi 36let,uzivam 20mg kortikosteroidu denne. Praskaji mi zuby, odpadaji plomby. Mam sanci na zachranu chrupu??? Trpim panickou hruzou ze zubaru. Za peci si rad zaplatim, zatim jsem s individualni peci nepochodil a osloveni lekari se me nemoci spise boji. Dekuji za odpoved. Lch
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, užívání kortikoidů vede samozřejmě k mnoha komplikacím včetně těch, které uvádíte. Musíte překonat strach z ošetření a pravidelně se nechat na kvalitním pracovišti ošetřit. Zkuste třeba dental office H33:-).
?
Michaela
| 14. 11. 2016
Dobrý den, je nutné vytrhnout zub, pod kterým je váček? Je nějaká neinvazivní metoda, jak tento problém vyřešit?Je běžné před případným vytržením takového zubu nasadit antibiotika? Děkuji za odpovědi. Hezký den.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, nemusí se vždy extrahovat, záleží o který zub se jedná. Některé zuby lze ošetřit endodonticky (odstranění infekce z kořenových kanálků a tyto hermeticky zaplnit). Někdy se takový výkon dá doplnit resekcí kořenového hrotu. Pokud se týká antibiotik, nemáte li jejich užívání indikováno z důvodu kardiologických, pak je zbytečné je užívat.
?
Jiřina
| 14. 11. 2016
Vážený pane doktore. Před dvěma týdny mi sundali můstek nahoře vlevo a současně mi vytrhli tři zuby včetně krajní dvojky a sedmičky, na které byl můstek nasazený. Osmičku nemám. Je mi 76 let, ale nechci zůstat bez zubů, hlavně dvojka mi velice chybí. Paní doktorka mi nabízela jakousi náhradu, kterou v ústech drží kovový úchyt. Mám strach, že na takovou náhradu si nezvyknu. Jak se mohu dozvědět o dalších možnostech? Paní doktorka mi žádnou další nenabídla. Děkuji srdečně. JZ.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, chybějící zuby, lze nahradit pomocí implantátů a fixního můstku. Doporučuji Vám navštivit odborné pracoviště, kde se implantáty zabývají.
?
Petra V.
| 14. 11. 2016
Dobrý den,
už tak dva roky mi krvácí horní levá strana při čištění zubů. Mám tam plombovanou čtyřku a trojka je schovaná šikmo v dásnu (byla jsem i objednaná na vyříznutí, mám kolem ní malou cystu). Poslední měsíc mi začala krvácet i pravá strana, kde je také plombovaná čtyřka, špičák je v pořádku. Ráno se probouzím se zaschlou krví mezi jedničkami a občas se mi zteče krev i při úsměvu.
Myslíte, že jde o nějaký zánět? Zubař krvácení nebere jako problém.

Děkuji, Petra
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, jedná se o zánět dásní, který je třeba léčit, doporučujic navštivit dentální hygienistku, případně parodontologa. Třeba mě:-).
?
Monika
| 15. 11. 2016
Vážený pane MUDr.,

prosím Vás o radu. Již velkou dobu trpím bolestí temporomandibulárního kloubu. V posledním půl roce se bolest zhoršuje. Při žvýkání něčeho tvrdšího např. mussli mi také zatuhne čelist a nemohu dál jíst nebo stačí jen rohlík. Přesněji řečeno bolí mě to při pohybu deprese čelisti. Poslední dobou mám pocit i zalehlého ucha. Myslíte, že s tím mám jít za zubařem či jiným lékařem nebo je to banalita. Je mi 25 let a nechci ze sebe dělat hypochondra. Přesněji se stydím to říct, protože jak se říká mladí lidé přeci nemocní být nemůžou :-D . Tohle mě, ale už dost vadí :-( . Děkuji za Vaši odpověď Monika Š.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, je třeba navštivit stomatochirurgickou ambulanci, kde Vám zcela jistě pomůžou. Problém je třeba řešit.
?
DžejDžej
| 15. 11. 2016
Dobrý den, manželka říká, že mě už má plné zuby. Dá se s tím něco dělat? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. DžDž
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
dobrý den, pořiďte si nový model:-).
?
Martina
| 15. 11. 2016
Dobrý den, mám poškozenou sklovinu na předních zubech. Slyšela jsem, že existují bezpreparační fazety, které se nalepují na zuby, bez předchozího obroušení zubů. Zajímal by mě Váš názor na toto řešení. Děkuji a přeji pěkný den.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, takové fazety opravdu existují, ale mají své omezené indikace. Toto je nutné zkonzultovat s lékařem, který se takovou metodou zabývá.
?
Olga Svobodová
| 15. 11. 2016
Dobrý den. Jak se dá předejít zánětu dásní? A pokud již k němu dojde, jak ho léčit?
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, odpověď najdete ve mnou zodpovězených předchozích dotazech.
?
Jana Š.
| 15. 11. 2016
Dobrý den,
před osmi lety jsem přišla o dolní pravou šestku (včetně kořenů). Ráda bych se informovala na implantát, který není vyloženě nutný, ale ráda bych jednou tu mezeru zaplnila (je mi 30 let)...Když jsem se informovala cca před 5 lety, byla mi sdělena cena cca 20.000 - 25.000 Kč. Chtěla bych se zeptat, zda je cena stále stejná, nebo už je trochu nižší, případně jestli je nějaký výhled do budoucna, že by se cena snížila...S takouvou částkou je totiž implantát mimo mé finanční možnosti.
Děkuji Jana
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, cena za kvalitní implantologické ošetření - jeden implantát + korunka - je přibližně 30 000 Kč. Šestku je v každém případě vhodné nahradit.
?
dr.burke antonin
| 15. 11. 2016
Je mi 65 let a stale mám plny chrup (vyjma "moudraku").U několika zubu mám pigmentové skvrny u krčku.Zkoušel jsem bělit, ale bez efektu.Existuje metoda na tento nepříjemný efekt.Jsem nekuřák.Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, navštivte dentální hygienistku, která Vám pomocí tzv. airflow (pískovaní) pigmenty odstraní.
?
Mária
| 15. 11. 2016
Dobrý den , již od konce října mě bolí zuby mezi 6 a 7 vpravo nahoře . Má zubní lékařka mi řekla , že kaz tam není . Vyvrtala mi pětku , pak šestku ale to určitě nebylo ono , protože jsem musela o víkendu na pohotovost s velkou bolestí . Tam mi mezi 5 a 6 dali drén .V pondělí mi má zubařka dala taky drén . Bojím se co bude dál . Rentgen prý udělá až se to všechno zaplní . Na pohotovosti mi říkali , že by mi to měla zrentgenovat , aby se zjistilo jestli tam není třeba zánět . Je postup mé zubařky správný ? Říkala , že jak to nebude bolet , už na výměnu drénu nemusím chodit . Děkuji za odpověď .
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, tento postup léčby není pravděpodobně úplně ideální. Zuby by se měly vyšetřit při každé preventivní prohlídce, přitom se odhalí i ty nejdrobnější zubní kazy a pokud se včas ošetří, nemohou zuby bolet. Doporučuji změnit ošetřujícího lékaře.
?
Lubomír Toufar
| 15. 11. 2016
Dobrý den! Hodně se mi dělá zubní kámen. Dá se to nějak omezit? Existuje nějaká možnost jak si to sám odstranit? Děkuji Toufar
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, takovou možnost bych Vám nedoporučoval, mohl byste si poškodit zuby a dásně. Navštivte dentální hygienistku, která Vás kvalifikovaně ošetří a nacvičí s Vámi správnou techniku čištění.
?
Jarmila Hyková
| 15. 11. 2016
Dobrý den! Je mi 70 let, mám zubní náhrady, ale spodní i s Coregou nefunguje tak, abych se mohla najíst. Při prvním soustu vypadne. Musí tak být vždy? Nebo je možné jiné řešení? Ale ve svém věku již nechci jít do tzv. nastřelování zubů. Děkuji za odpověď.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, pokud nejsou vhodné anatomické podmínky proto, aby celková protéza dobře přilnula a nevypadávala, je jediná možnost zavést do čelisti implantáty a na ně potom náhradu fixovat. 70 let přeci není ještě žádný věk:-).
?
Jana Káravá
| 15. 11. 2016
Prosím, z jaké příčiny vyrostou dětem stálé zuby s bílými fleky? Každý zubař říká něco jiného. Synovi takové narostly. Prý se neví, co je příčinou. Syn má 12 let, jinak má zuby zdravé, žádný kaz. Budou takové zuby v budoucnu více ohrožené kazivostí, křehkostí apod.? Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, příčin může být celá řada. Mnohdy se nepovede příčinu odhalit. Je to porucha při tvorbě skloviny při časném vývoji zubů. Jako příčina mohou být některá infekční onemocnění (příušnice, spalničky, angíny, atd.) a používání některých léků jako například antibiotik, příliš velké množství fluoru aj.. Takové zuby mohou snadněji podléhat zubnímu kazu a potřebují zvýšenou péči.
?
Petr Kolář
| 15. 11. 2016
Dobrý den, mám respektive měl jsem impantát horní dvojky. Po 4 letech se mi začal kývat, až mi jej zubař vytáhnul a teď se řeší co dál. Je možné že mé tělo odmítne po takové době implantát ? Jak prosím takovou sitaci řešit ? Jaké jsou prosím možnosti, co by jste doporučoval ? Nechce se mi zas podstoupit martyrium půl roku zarůst kost, půl roku nasazený čep a až pak mít zase zub na 4 roky ... Děkuji moc za odpověď.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, došlo k rozvoji periimplantitidy, což je v podstatě to samé, jako parodontóza u vlastního zubu. Je to způsobeno mikrobiální infekcí a dá se tomu zabránit správnou péčí o implantát. Implantát by měl v ústech vydržet rozhodně delší řadu let až několik desetiletí. Pokud nechcete brousit okolní zuby na můstek, je možnost zase jen implantace a poté dodržování správné péče o něj.
?
Eva Roubickova
| 15. 11. 2016
Dobry den. Mam problem s ustupujicí dasní. Mam už odhalené kořeny zubů,ale ještě se mi nekývaji,ale někdy to již bolí.Děkuji za odpověď.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, jedná se pravděpodbně o tzv. recesy dásní, kdy ubývá tkáň z přední strany zubů, tento stav nevede ke ztrátě zubů a dá se řešit změnou čistící techniky a dentálních pomůcek a krytím obnažených krčků pomocí slizničních štěpů.
?
Adriane
| 15. 11. 2016
Dobrý den. Do měsíce od pořízení psa se mi objevily problémy v dutině ústní, přetrvávají už rok. Dříve jsem měla malý zánět dásní, spíše od zanedbání čištění mezizubních prostor, ale s příchodem psa se to výrazně zhoršilo a to už prostě čištěním být nemůže... Dásně mám permanentně zduřelé a nateklé, ten zánět je velký. I stačí, abych dáseň stiskla a začne krvácet. Příležitostně se zhorší ještě více, dásně jsou celé krvavě rudé a po celém horním rtu naskáčou afty, mám třeba 2 dny 40°horečky a zase zničeho nic ustoupí, afty mám tak 2 týdny ( - většinou když to neuhlídám a pes mi omylem olízne pusu). Byla jsem u 3 obvoďáků, z zubařky, u dentální hygienistky, nikdo mi neporadil a pořád mě posílají jinam. Nemohla bych mít třeba alergii na nějaké specifické bakterie z tlamy psa? Lze udělat testy přímo na tohle, existuje něco proti takové případné alergii? Nebo to může být špatná imunita? Kolem zvířat jsem celý život a je to i součást mé práce, dát pejska pryč nepřipadá v úvahu. Děkuji za jakoukoli radu nebo tip, kam s tím zajít
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, doporučil bych Vám imunologické vyšetření + parodontologickou péči.
?
Marky
| 15. 11. 2016
Dobry den, je mi 33 let, donedavna jsem nemela problemy se zuby, ale behem posledniho mesice se mi odlomily 4 zuby, na kterych jsem mela amalganove plomby jeste z detstvi. Kde muze byt problem?
Predem moc dekuji
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, pod výplněmi byly pravděpodobně sekundární kazy, které narušily celistvost tvrdých zubních tkání. Doporučuji pravidelné preventivní prohlídky s rentgenologickou kontrolou.
?
Martin Kopecký
| 15. 11. 2016
Dobry den, na konci asi ne zcela dokonale vycistenych korenovych kanalku pod dolni 6 se mi udelal zanet, který se ted jiz dele nez 3 mesice projevuje navenek v podobe pistele (pupinku v dasni), který musim co 3 dny mačkat, aby vytekl hnis a na par dni to splasklo, nerusilo. Zub je zakoncen korunkou. Neboli to, ale je to rusive a nekoncici. Při detailnim vysetrenim na zubni klinice mi rekli, ze by se to mělo resit bud endodontickou operaci, a nebo kompletním vytrzenim zubu a náhradou implantátem. Obe operace mi kvůli obave z bolesti a nemale fin. zatezi nahaneji hruzu, a tak zkousim v mezicase alternativni cestu k odstraneni zanetu (cinska medicína-bylinky,kapky; usni svicky apod.). Myslite, ze je to vhodny pristup resp. k cemu byste se klonil vy? Predem dekuji za reakci a preji pekny den.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, zcela určitěje alternativní přístup neodstraní příčinu zánětu. Doporučil bych znovu přeléčit kořenové kanálky (reendodoncie) na specializovaném pracovišti s operačním mikroskopem. V případě nemožnosti tohoto ošetření pak chirurgickou revizi prostoru kolem kořenových hrotů s odstraněním části nedoplněných kořenů (resekce). Extrakce je až poslední řešení.
?
Pavel Novák
| 15. 11. 2016
Dobrý den, 4ku vpravo nahoře mám od dásně do půky hnědou a těsně pod dásní mi ubývá z vnějšku sklovina. Je tam takový zářez těsně pod dásní.
Čím je to způsobeno a co s tím? Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, tomuto jevu říkáme klínovitý defekt a vzniká následkem nevhodné techniky čištění zubů a příliš tvrdého zubního kartáčku. O vhodnosti správného čištění a správních pomůcek se poraďte s dentální hygienistkou. Klinovitý defekt lze ošetřit fotokompozitní výplní.
?
Tereza
| 15. 11. 2016
Dobrý den, mám problém se zubním kamenem, který se mi usazuje ve zvýšené, obtěžující míře pouze na vnitřní straně dolních řezáků. Lékařka mi kámen odstraňovala ultrazvukem dle potřeby při preventivních kontrolách, na které chodím pravidelně. Tento problém se začal vyskytovat náhle, po jednom takovém ošetření. Cca do týdne po něm, došlo k usazení kamene ve větší vrstvě, což se mi dříve nestávalo a toto stále přetrvává. Vynechám-li jedno ze dvou denních čištění zubů, mohu při následném čištění olupovat kámen nehtem. Co je příčinou a co s tím mohu dělat? Nemohlo dojít k poškození zubů UZ? Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, tento typ zubního kamene vzniká s neodstraněného mikrobiálního povlaku, tedy je třeba provádět čištění zubů pečlivěji. S tímto může poradit dentální hygienistka.
?
zdenek kotrba
| 15. 11. 2016
Mezi pevnou zubní náhradou(rozsáhlý můstek na dolní čelisti) a dásní je"mezírka"-odhalená zubní dřeň.Po očistě používám na propláchnutí Listerin........(není to nic příjemnáho).Doporučte mi laskavě šetrnější "údržbu". Děkuji a přeji hezký den. zk senior
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, otázkou je, zdali je můstek zkonstruován správně, protože by pod ním neměla být viditelná mezera, pouze taková, kam se vejdou speciální hygienické pomůcky typu mezizubní kartáček, superfloss atd.. K proplachování je vhodné dezinfekční roztoky střídat a lépe používat ty bez obsahu alkoholu.
?
Petra Výborná
| 15. 11. 2016
Dobrý den, pane doktore. Prosím Vás o radu. Kamarádka má už 10 let potíže se zuby, ty začaly po narození syna. Neustálé záněty, bolí ji zuby, kazy to ani nejsou spíše záněty dásní, a podobně. Ústní hygienu naprosto dodržuje, používá mezizubní kartáčky, nitě... Její lékařka má ale velice laxní přístup, za celých deset let jí neudělala ani kontrolní rentgen, až jsem jí poradila, aby si o něj řekla, že má na něj nárok v rámci preventivní péče (paní doktorka na prosbu reagovala větou: "A proč?").
Kamarádka je už nešťastná, když má k paní doktorce jít, protože ta už na její problémy reaguje odměřeně. Ráda bych se zeptala, je možný nějaký jiný postup, například že by si zašla k jinému lékaři, který by zhodnotil, jestli léčba paní doktorky je dostačující.... V kraji je nedostatek stomatologů, zkoušela se ptát, zda by ji vzal někdo jiný, ale bohužel, nikdo jiný nemůže.
Prosím, poradíte, nějakou možnost jak zjistit, zda paní doktorka postupuje správně?
Děkuji a přeji hezký den
Výborná
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, rozhodně doporučuji změnit zubního lékaře a to i za cenu vzdálenějšího dojíždění do zubní ordinace. Dobrá by byla konzultace u parodontologa a návštěva dentální hygienistky. Kontrolní rentgen by se měl dělat každé dva roky. V případě malých rentgenů pokaždé při preventivní prohlídce.
?
Hana Javůrková
| 15. 11. 2016
Dobrý den,mám parondotozu,mám zároveň strach se zubů do skleničky-čili zubní protézy.Zatím mám své přední zuby a navíc jsem velmi problematická s otisky zubů-zvracím.Děkuji
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, je třeba intenzivně léčit parodontózu, nejlépe u odborníka - parodontologa.
?
Jana Vesecká
| 15. 11. 2016
Dobrý den pane doktore. Mám již tři měsíce problémy s dutinou ústní a občas propadám beznaději. Pálí mě ústa a jazyk, jeden čas jsem měla ústa plná hustých, vazkých slin (nevím teď jak to nazvat). Na krčním mi udělali stěry a našli - podle lék.zpávy -G-tyčka a protus. Přeléčena jsem byla antibiotiky Ciplox. Bohužel mé problémy s pálením jazyka, dásní i rtů přetrvávají, i když se stěhují z místa na místo. Několik dní se mi podařilo být v relativně dobrém stavu, ale neustále se to vrací. Vyplachuji nyní natria kloktadlem a užívám vitamin A a E střídavě. Na zubním mi řekli, že je vše v pořádku. Můžete mi prosím poradit. děkuji a přeji hezký den
jana Vesecká
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, s největší pravděpodbností se jedná o tzv. stomatodinii, což je stav do jisté míry zaviněný změnami na nejjemnějších vlásečnicích a s kombinací psychického stavu (stres, menopauza, apod.). Někdy se dají vykultivovat i některé druhy plísní. Terapie je obtížná, spočívá v odstranění dráždění, celkovém zklidnění a případně s poradou u psychologa. V případě přítomnosti plísní se používá antimykotická terapie speciálními antibiotiky.
?
janina-karamela
| 15. 11. 2016
Pěkný den.
Mám umělý chrup nahoře 17 let a dole necelý rok. Jsem 3 roky po odstranění ledviny z důvodu rakoviny. Trápí mě záněty dásní a bojím se tedy zánětů v těle. Pořídila jsem si i mezizubní kartáčky. Jak vylepšit problém a jak je to tedy s těmi záněty, mohou se dostat do těla na jiné orgány?
Děkuji za odpověď.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, doporučuji Vám navštívit dentální hygienistku, která Vás naučí správnou péči o chrup a zároveň je třeba zhodnit, zdali jsou protetické práce zhotoveny správně. Při správné péči o chrup zánět na dásni nevznikne. Zánět dásní bereme mezi takzvanou fokální infekci, kdy se šíří toxiny a mikroorganismy do celého těla a mohou postihovat i ostatní orgány.
?
Jitka M.
| 15. 11. 2016
Dobrý den,
manžel má vytažený nerv ze zubu před pěti dny (dostal injekci a následně byl vytažen nerv) a zub bolí čím dál víc a i v noci ho bolest budí. Bolest tlumí léky. Chci se zeptat, proč umrtvený zub tak bolí a jestli je normální, aby vždy po vytažení nervu zub i dva měsíce bolel. Mně byl také v létě umrtven, ale vložkou nerv a ikdyž mám zub konečně zaplombovaný, neustále lehce pobolívá. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, ošetření Vašeho manžela nebylo pravděpodobně provedeno správně, jelikož takto ošetřený zub nemá bolet. Zub je po ošetření více citlivý, ale nesmí být spontánně bolestivý.
?
Lenka
| 15. 11. 2016
Dobrý den,mám malé,křivé-směřující dovnitř jedničky.Konce zubů mám obroušené,ale jinak zdravé.Dal by se tento problém vyřešit fazetami?Vyrábějí se i fazety 3D?Jaký je cenový rozdíl?Jsou fazety vhodnější,a nebo si mám raději nechat zhotovit korunky?Jsou 3D lepší?Rovnátka by tento problém neřešila,zuby vypadají vzhledem k ostatním malé.Je mi 42 let a celý život se stydím za svůj úsměv.Děkuji
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, o tom jaká by pro Vás byla nejvhodnější léčba musí rozhodnout Váš ošetřující lékař. Zdali jsou vhodnější fazety nebo korunky nemohu takto určit, každá situace vyžaduje individuální indikaci. Z popisu Vašeho problému usuzuji, že by byla vhodná kombinace jak ortodontické tak protetické péče.
?
Serapion Pinďour
| 15. 11. 2016
Dobrý den pane doktore, 10 let trpím těžkými depresemi, které nereagují na žádnou léčbu a budu žádat o ID. S tím souvisí i moje "péče" o chrup. Jsem schopen si zuby vyčistit maximálně jednou týdně. Co mi hrozí kromě toho že si lidé říkají že jsem prase..?
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, hrozí Vám ztráta zubů,ale než k ní dojde tak můžete trpět značnými bolestmi. Zubní ošetření je možné provádět i v analgosedaci (forma uspání pacienta), při které se fobie vyloučí.
?
Marcela
| 15. 11. 2016
Pane doktore, jaký je váš názor na to, že téměř všechna ostatní vyšetření a operace a transplantace platí zdravotní pojišťovny a pouze za zuby musíme platit šílené částky. Je to jen vina pojišťoven? Ptala jsem se na to v pojišťovně a tam mi řekli, že si to určuje zubní lékař (např. plnění zubních kanálků).
Děkuji za odpověď.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, z veřejného zdravotního pojištění je placena pouze část stomatologické péče a to je dáno zákonem. Vina pojišťoven to tedy není a rozhodně ani zubního lékaře.
?
Marie Nováčková
| 15. 11. 2016
Hezký den pane doktore.
Již před mnoha lety mi zubní lékařka stanovila, že trpím parodontózou. Používám kartáčky Curaprox ultra soft 5460 i mezizubní kartáčky, ale lékařka mi stále tvrdí, že si zuby čistím špatně, proto se prý nic nezlepšilo. Můžete doporučit způsob jak tomuto předcházet a případně (byť i částečně) oddálit působení parodotózy. Omlouvám se za neodborné výrazy a děkuji za vaši odpověď. M.N.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, doporučuji navštívit dentální hygienistku, která kromě odstranění plaku a zubního kamene s Vám nacvičí správnou techniku používání hygienických pomůcek a bude průběžně kontrolovat stav hygieny potažmo parodontu.
?
Veronika
| 15. 11. 2016
Dobrý den, moje zubařka mi zjistila vodorovné uložení osmiček ve spodní čelisti (neprořezaly se), v horní čelisti mám místo osmiček jen takové malé rudimenty schované v dásni. Zubařka trvá na operaci všech osmiček, ačkoliv nemám žádné potíže ani bolesti a dle rentgenu mám vše v pořádku. Podle mě je to nesmyslné trápení. Je to jako kdyby mi chtěla operovat slepé střevo, protože bych jednou třeba mohla mít zánět. Co si myslíte/doporučujete Vy? Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, pokud jsou zuby klinicky klidné a bez patologického rentgenového nálezu, je zbytečné je extrahovat (vytrhnout).
?
roman
| 15. 11. 2016
Dobry den, za týden mam jít na trhani osmičky vlevo dole, jen nevím co od toho cekat, nikdy jsem ještě na trhani nebyl tak nevím ani jak moc mě bude pacit ten zub. Řekl ze provedem extrakci, to nevím co znamená?
Moc děkuji za odpověď
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, extrakce = vytržení zubu. Pokud se týká dolních osmiček, záleží na jejich poloze v čelisti. Někdy se může jednat o jednodušší výkon, jindy to může náročný chirurgický zákrok. Váš lékař Vás před zákrokem jistě poučí.
?
jana
| 15. 11. 2016
Dobrý den,Má 18-ti letá dcera si chce koupit bělící pásky na domácí bělení zubů.Má zdravé zuby bez kazů,ale nemá je bíle.Od přírody má daný nažloutlý odstín.Můj názor je ten,že nejde vybělit přirozený odstín zubů,jen pigmenty z kávy a pod.Totéž si myslím o profesionálním bělení.Určitě to narušuje sklovinu.Jaký je váš názor?
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, pokud chce Vaše docílit bělejšího chrupu, ať neexperimentuje s amaterskými bělícími prostředky, bylo by lepší, aby se obrátila na stomatologickou ordinaci, kde ji zuby vybělí profesionálně s minimální možností poškození skloviny.
?
ANNA DLOUHÁ
| 15. 11. 2016
JAKÉ JSOU NEJVHODNĚJŠÍ ZUBNÍ IMPLANTÁTY PRO VĚK 70LET A KDE TYTO OPERACE PROVÁDĚJÍ? BYDLÍM V PRAZE DĚKUJI
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, typ implantátu není závislý na věku pacienta, ale na anatomických podmínkách dané čelisti. V Praze je mnoho stomotalogických ordinací, kde se implantace provádějí, doporučiji zvolit zkušeného chirurga, není dobré se rozhodovat pouze podle ceny.
?
Radka
| 15. 11. 2016
Dobrý den pane doktore, co dělat se zápachem z úst, velmi mě to trápí. :( Nemám problém se žaludkem, krk v pořádku, zuby mám v pořádku, pravidelně chodím k dentální hygienistce. Asi se jedná o halitózu? Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, ano jedná se o halitózu. Doporučuji perfektní péči o hygienu dutiny ústní a dodržování pitného režimu.
?
Romana
| 15. 11. 2016
Dobrý den, můj zubař mi po rentgenu sdělil, že kořeny mých horních osmiček komunikují s dutinami. Docela mě to překvapilo, myslela jsem si totiž, že čelistní dutiny jsou menší, než aby dosahovaly až k posledním zubům. U mé matky zasahoval do čelistní dutiny kořen špičáku. Opravdu se mám po případné extrakci zubů (zatím to není nutné, i když mám horní osmičky v čelisti hodně natěsnané a směřují trochu do strany) obávat plastiky oné přepážky mezi spodkem čelistní dutiny a dutinou ústní? Přece mezi oběma prostory by měla být kost, i když asi velice tenká.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, plastika komunikace mezi dutinou ústní a čelistní bývá součástí takové extrakce a je to zcela banální výkon - sešívají se k sobě natěsno měkké tkáně (dáseň a sliznice).
?
René Ječný
| 15. 11. 2016
Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jestli je možné nějakou stravou, nebo medikamenty zpevnit zuby. Lékaři do manželky píchali asi měsíc kortikoidy než zjistili že má alergii na lepek.
Zhruba po roce se jí zdravé zuby drolí.
Její lékařka ji doplní zub nějakou tou pryskyřicí- bílá bomba a za čas to upadne s dalším kusem zubu.
Děkuji za odpověď.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, problém Vaší ženy co se zubů týká, bude pravděpodobně spočívat v nesprávném domacím ošetřování. Při správném ošetření v ordinaci by měla výplň vydržet řadu let.
?
Jana P.
| 15. 11. 2016
Dobrý den pane doktore, mam problem s bolestí zubů. Pokaždé když polknu mne rozbolí celý chrup, včetně toho, že mi nepříjemně "lupne" v uších. Trvá to druhý den a je to celé nepříjemné. Poraďte co s tím. Děkuji.
MUDr. Bořek Slezáček
MUDr. Bořek Slezáček
Dobrý den, poraďte se s Vaším stomatologem. Na tento dotaz těžko mohu bez vyšetření odpovědět.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama