reklama

Máte lupénku? Pak pozor na infarkt!

To, že lupénka neboli psoriáza není jen onemocnění kůže, je známý fakt. Její propojení se zánětlivým onemocněním kloubů bylo odhaleno již před 200 lety. Lupénka však může negativně působit i jinde v lidském těle.

Foto: Isifa/Thinkstock

To, že lupénka neboli psoriáza není jen onemocnění kůže, je známý fakt. Její propojení se zánětlivým onemocněním kloubů bylo odhaleno již před 200 lety. Lupénka však může negativně působit i jinde v lidském těle.

Ohrožené cévy

Bylo zjištěno, že u lidí s lehkou až středně těžkou formou lupénky se častěji objevují také záněty cév, které mohou vést až k infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici. Na toto téma bylo vypracováno několik studií, které poukazují na to, že u psoriatických pacientů je infarkt častější než u lidí bez lupénky.

Náš tip: Trápí vás lupénka? Zkuste lázně!

Na výsledku se ale podílí více faktorů - nejen to, zda člověk lupénkou trpí, ale také, jak ji léčí a jestli vůbec. Různé formy léčby mohou mít totiž různé vlivy na cévy, a tím pádem i na srdce.

Buňky v akci

Jakým mechanismem onemocnění na cévy působí, zatím není zcela jasné. Pro lupénku je typická aktivace obrovského množství imunitních buněk v postižených oblastech kůže a v kloubech. Zde způsobují zánět a s ním spojené potíže (bolesti kloubů, odlupování kůže). Další výzkumy naznačují toto:

Stejné buňky se pak dostávají zpět do cirkulace a ukládají se ve stěně cév, čímž způsobují podobné problémy jako ateroskleróza.

Nahromaděné buňky se pak mohou kvůli proudění krve "utrhnout" od stěny a ucpat některou menší cévu právě v srdci nebo v mozku.

Dalším vysvětlením zvýšeného počtu infarktů u psoriatiků může být i přítomnost látek aktivujících imunitní buňky přímo v srdci.

Správná životospráva

Psoriatici by tedy měli být opatrnější a vyvarovat se všech dalších rizikových faktorů, které zvyšují nebezpečí infarktu nebo mozkové příhody. Patří mezi ně:

  • kouření,
  • stres,
  • tučná jídla,
  • nedostatek pohybu,
  • nadměrná konzumace alkoholu.

Stejně tak je vhodné podávání léků, které působí nejen na místní kožní projevy, ale i na celý imunitní systém pacienta. Díky tomu je možné komplikacím předcházet. Poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jaká léčba je pro vás nejvhodnější.

Více informací na Kardiochirurgie.cz, autor: jez

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dieta proti lupénce? Zázraky se nedějí

Konec kouření v restauraci. Jste pro?

Horoskop na celý březen: Na co se můžete těšit?

reklama
Doporučené recepty
    reklama