reklama

Dieta proti lupénce? Zázraky se nedějí

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.

Foto: Isifa/Thinkstock

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.

Lupénka neboli psoriáza patří k autoimunitním nemocem, jejichž původ není úplně jasný. Na kůži se psoriáza projevuje jako ložiska hnědočervené kůže se stříbřitými olupujícími se šupinami na povrchu. Nejčastěji se vyskytují na loktech a kolenou, někdy  ve vlasech a na nehtech, a často vede i k depresím.

Věřte zdravému rozumu

Objevuje se především na kůži, avšak zhruba u 10-20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení. Onemocnění kloubů, které je do jisté míry podobné revmatoidní artritidě, se nazývá psoriatická artritida.

Přestože nemoc není infekční, podkladem kožních, případně kloubních změn je chronický zánět probíhající v postižených tkáních.

Jedná se o velice nepříjemné onemocnění, které může člověka dohnat k vyzkoušení téměř čehokoliv, co slibuje zmírnění příznaků. Přestože můžete být přímo zoufalí, nikdy nezapomínejte na zdravý rozum. Jen ten vás totiž může uchránit od dalších zbytečných zdravotních obtíží.

Dieta? Jak kdy

Navzdory vědeckým poznatkům se na internetu, nebo dokonce v knihách můžete setkat s řadou "zázračných" diet určených pro psoriatiky. Ty mírnější zakazují například konzumaci alkoholu nebo smažených či tučných jídel a pochopitelně je proto nelze z obecně medicínckého hlediska přímo nedoporučit.

Pozor však dávejte na ty extrémnější, které vyžadují kupříkladu pravidelné klystýry či striktní omezení jídelníčku. Takové diety nejenže jsou obtížně udržitelné, ale v některých případech mohou být i zdraví nebezpečné. Předem vás může například varovat už jen to, že dieta slibuje úplné vyléčení psoriázy.

Přesto existují některá dietetická doporučení, která lze nemocným s tímto revmatologickým onemocněním skutečně doporučit.  

Na co si dát pozor, poznáte sami

Většina expertů zabývajících se psoriázou se shoduje na následujícím:

  • Pacienti by měli dodržovat pravidla správné životosprávy, zahrnující mimo jiné výběr stravy s dostatkem vitamínů, tedy ovoce a zeleniny. Omezit by se měla naopak spotřeba příliš tučných a sladkých jídel.
  • Zároveň se doporučuje určité sebepozorování − všimnete-li si, že vaše lupénka pravidelně nepříznivě reaguje na některé druhy potravin, raději se jim propříště vyhněte. Příkladem mohou být ostřejší koření.
  • To, že odborníci nejmenují žádné konkrétní složky potravy coby nepříznivé pro průběh lupénky, ještě totiž neznamená, že nemohou být spouštěči zhoršení choroby pro konkrétního nemocného.

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Trápí vás lupénka? Zkuste lázně!

Stres je jako droga. Nemůžeme bez něj být

Pozor na zákeřné "kamarádky": Zlikvidujte je!

Megalomanské a fascinující návrhy. Stačilo málo a Letná vypadala úplně jinak | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama