reklama

Léto v duši: Udržte si prázdninovou náladu co nejdéle. Víme, jak na to

Nenechejte se otrávit počasím, povinnostmi a nudou. Prázdninová atmosféra a letní nálada se dá natáhnout.

Foto: Shutterstock

Při pohledu z okna si člověk už pomalu ani neumí představit, že se ještě před pár týdny nebo dny cítil tak volně, jak to k létu patří. Padají na nás povinnosti, práce, stres, starosti, podzimní chmury. Podlehnout jim ale nemusíme. 

Optimistický pohled a lehký krok nám pomůže znovu získat pár tipů, které doporučuje psycholožka Pauline Farrell čtenářům webmd.com. 

Jak si prodloužit dovolenou

Nevzdávejte se barev
Uklidili jste všechno červené, žluté či jinak zářivě barevné oblečení? Chyba, právě barvy zásadně ovlivňují naši psychiku. Buď zase sáhněte do skříně, nebo si kupte jásavě zbarvený svetr, sako, kabát nebo aspoň šálu. 

Jezte letně
Vařte si to, co vám tak chutnalo na dovolené. Nebo si zajděte do typické restaurace. Chuťové buňky vám tak připomenou hezké chvíle - a navíc je středomořská kuchyně (ale i ty exotičtější) obvykle zdravější a méně kalorická než ta naše. Jako suvenýr z prázdnin vám tak zůstane i štíhlejší postava. 

Listujte albem
Nafotili jste desítky, možná stovky snímků? Tak si je prohlédněte. Vyvolají ve vás vzpomínky a navodí to správné duševní rozpoložení. Povznese vás, i když si přečtete něco o místech, historii, památkách a pozoruhodných místech, která jste navštívili.

Čas na skleničku
Oba předchozí body přímo volají po tom, abyste je s někým sdíleli. Sejděte se se starými přáteli nebo svolejte partu, s níž jste se tak dobře bavili v létě. Nejenže se v duchu vrátíte do chvil pohody, ale možná navážete na dovolenkové vztahy a to vás může posunout dál. K novým přátelstvím i k novým aktivitám. 

Plánujte
Život neskončil, bude i příští dovolená! Třeba právě s těmi, které jste poznali letos. A budete se mít na co těšit.

Začněte nově

Právě po dovolené je ideální čas nastavit si nová pravidla, abychom nevklouzli zase do starých kolejí. Analytička vzdělávání Kateřina Pavlíková doporučuje 8 jednoduchých zásad, jak se nenechat semlít v práci:  

  • Stanovte si priority.
  • Zamyslete se nad stresory.
  • Mějte na paměti, že nikdo není dokonalý.
  • Posilněte sebevědomí.
  • Cvičte a relaxujte.
  • Dělejte si radost.
  • Nebuďte sami.
  • V případě potřeby využijte profesionální pomoc.

Restart po létě je také nejlepší čas, kdy si vytvořit nějaký zdravý návyk. Zkuste si nějaké sepsat na papír. Pamatujte, že návyk vzniká v momentě, kdy činnost opakujete dvacet jedna dní bez vynechání. Od 22. dne už budete danou aktivitu dělat naprosto automaticky. Může to být zdravá snídaně, pohyb na čerstvém vzduchu, péče o tělo, sauna, běh nebo chůze.

Aktivita s létem nekončí

Udělejte si to doma hezké, ukliďte a radujte se i z drobností, které jste si přivezli. Žít jen ze vzpomínek samozřejmě nejde, ale k lehkosti pomáhá každodenní přístup. Naplánujte si, co byste na podzim chtěli podniknout. Můžou to být jak sportovní činnosti, tak i nějaké divadlo či muzikál, proč ne? Máte jistě za sebou organizačně náročné léto, ale zamyslet se nad tím, jak strávíte následující měsíce, vůbec není na škodu.

Pozitivní náladu můžete mít i bez slunce. Do přírody - na delší výlet nebo jen tak "na vzduch" se dá vyrazit i za chladnějšího počasí. Nebo je možné věnovat se spoustě indoorových aktivit. Zdravý pohyb patří k životu a pomáhá zlepšovat psychiku. 

Ve zdravém těle zdravý duch

Každodenní fyzická aktivita vám dodá skvělou náladu a posílí imunitu, což je na podzim přímo ideální. K obnovení rovnováhy těla, mysli a tím i imunity skvěle poslouží přírodní látky z hub nebo rostlin, nejčastěji z hlívy ústřičné, rakytníku řešetlákovitého, třapatky nachové, zázvoru lékařského, česneku kuchyňského, vilcacory či ženšenu. Nezapomeňte ani na vitaminy a minerály, mezi nejdůležitější vitaminy patří D, C a E, z minerálů jsou to pak zejména selen a zinek. Pokud není vaše strava na tyto látky dostatečně bohatá, pomozte si doplňky stravy s obsahem vitaminů a minerálů. 

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama