reklama

Viděli jsme: Kde se pěstují bylinky na přírodní kosmetiku

Jak se pěstují bylinky a léčivé rostliny pro přírodní kosmetiku? Zajímalo nás, jestli suroviny, které se pro ni používají, vznikají také v souladu s přírodou, jak výrobce tvrdí. Podívali jsme se do vyhlášených zahrad.

Foto: Weleda

Po tak dlouhé zimě, jaká byla ta letošní, se každá zahrada probouzí postupně. Také v pověstných zahradách Weledy, firmy, která si pro svou přírodní kosmetiku s léčivým účinkem pěstuje vlastní zdravé bylinky, první nesmělé rostlinky teprve vystrkovaly hlavu.

Je vždycky dobré mít příležitost podívat se výrobcům pod pokličku - různé značky se jako přírodní jen tváří a při testech se zjistí, že je to stejná chemie, jaké jsou plné regály v supermarketech.

V zahradách pod úpatím nedotčené přírody pohoří Švábské Alby se na třiadvaceti hektarech pěstuje téměř osm set různých druhů rostlin, které jsou bezprostředně po sběru transportovány přímo do výroby. Tam se ještě čerstvé okamžitě přírodní cestou zpracovávají. 

Čekání na rozkvetlé léto

V létě tu kvetou koberce oranžových měsíčků, polštáře modrých omějí, růžové lány echinacey, a na poli se za sluncem otáčejí zářivé tváře slunečnic.

Teď je to ještě jiné. Kromě rovnoběžných řádků žlutých petrklíčů zatím květy obstarávají hlavně ovocné stromy, kolem nichž bzučí pilné včely. Ovce okusují svěží trávu - nebude potřeba sekačka - a v posadě čekají kachny, až se vykolébají mezi záhony pochutnat si na slimácích - nebude potřeba je nijak hubit.  Zahrady jsou tak propojeným živým organismem, který funguje v dokonalé rovnováze i bez umělých hnojiv, postřiků a dalšího ošetření.

Ve stínu se táhnou dlouhé řady léčivého kapradí v rostlinném tunelu, který napodobuje přírodní prostředí, aby se tento druh podařilo zachránit před vyhynutím, jež mu ve volné přírodě hrozí. Podívat se na to i na další fotky můžete v následující galerii. 

V rodinném duchu

U vstupu do areálu, který ročně navštíví 15 tisíc zvědavých návštěvníků, v jarním vánku šumí lesík mladých bříz. Jejich pupeny a listy se využívají nejen pro oblíbený březový šampon, ale také pro účinné prostředky pro detoxikaci a proti celulitidě. Stromků neustále přibývá - vysazují se nové za každé dítě, které se narodí lidem, kteří zde pracují.

Rodinnou atmosféru podniku, jenž existuje už od roku 1925 a stal se celosvětově úspěšným symbolem sepětí s přírodou, podtrhuje i chování zaměstnanců. Pracují tu obvykle celý život, ke svým 'kytičkám' i vstávají, aby je třeba neponičil noční mráz, a všichni, včetně generálního ředitele, si říkají jménem. Bez důkladných znalostí, často celoživotních, to ovšem nejde. 

V souladu s celým vesmírem

Starají se o revitalizaci půdy, cesty energie v ní, vnímají prorůstání kořenů i harmonii pravidelných rytmů přírody od střídání dne a noci či ročních dob až k vlivům počasí. Ke slovu přijde i intuice.

Rozvoj člověka v souladu s okolním prostředím byl ostatně motem zakladatele značky Rudolfa Steinera, který kromě filozofického směru antroposofie stál rovněž u zrodu waldorfského školství, celostní medicíny a skutečně přírodní péče o tělo.

Plodná půda jako živý organismus

Tady v zahradách poblíž vesničky Wetzgau se využívá jeho principů biodynamického pěstování, což je v podstatě dnešní ekologické zemědělství. Půda musí být 'živá' a pokud je udržována v rovnováze, má schopnost plodit zdravé rostliny. Kompostování, hnojení a ochrana před škůdci mají být prováděny z místních přírodních zdrojů farmy a chemikálie nebo například růstové hormony jsou přísně zakázány. Při sázení, pěstování a sklízení rostlin je také třeba brát v úvahu přírodní rytmy Slunce, Měsíce a planet.

Magický rituál pro zdravé rostliny

K magickému působení zahrad přispívá i každoroční rituál, připomínající staré pohanské časy. Na podzim se do půdy zakope kravský roh, naplněný hnojem  Protože je pod zemí bez přístupu vzduchu, bude kompostování probíhat anaerobním procesem, a to díky rohovinové schránce v prostředí s vysokým obsahem vápníku.

Když skončí zima a její působení na planetu, se roh vyndá a jeho obsah se vmíchá do vody speciálním krouživým pohybem, jaký se používá při výrobě homeopatických léků. Pak se vylije na zoranou půdu. 

Weleda si zakládá na tom, že tento způsob přirozeného pěstování i následného ošetřování poskytuje nejkvalitnější rostliny s vysokou vitalitou, plné čistých a účinných látek. Kosmetický produkt pak není jen součtem nějakých částí, ale důraz se klade na každou jednotlivou surovinu, její původ, a využití pro maximální míru účinnosti.

Kdy prospívá i sucho

Rostliny, jejichž pěstování by se zde nedařilo, se nakupují za stejných podmínek buď z přísně hlídaného biodynamického nebo organického pěstitelství, či z kontrolovaného sběru v přírodě. Růže pochází z Turecka, levandule z Moldávie, arnika z Francie a Rumunska, rakytník z italského Toskánska.

Mandloně využívané na čistící, pěstící a výživné mandlové produkt rostou ve Španělsku tak, jak před tisíci lety - ani je nezavlažují, protože jen za původních podmínek mají plody nejvyšší účinnost.  

Kvalita pěstí i léčí zároveň

Blízkost kosmetiky a léčiv dokládá i skutečnost, že ze stejných surovin jako krémy, mléka, bylinné parfémy, zubní pasty, šampony a především tradiční kojenecké výrobky se v manufaktuře vyrábějí i certifikované homeopatické přípravky. K dostání v lékárně jsou šťávy, sirupy, dietetika a přípravky pro drobná poranění.

Propojení léčiv a kosmetiky, přísně hlídané mezinárodními normami a atesty, zaručuje, že jde o výrobky netoxické a čistě přírodní. A jaká je nejoblíbenější místní léčivka paní Andrey Horn-Straub, která mě po rozlehlých zahradách provázela? "To záleží často na duševním rozpoložení. Ale takovou mojí srdeční záležitostí je jmelí," říká a ukazuje na starou jabloň, na kterou tady umí jmelí naočkovat a pak pěstovat.

Teprve teď si všímám, že mezi jejími něžně růžovými květy jsou vidět tuhé kožnaté listy jmelí s typickými bílými kuličkami. "Když se ví, jak s ním zacházet, je tento nádherný parazit velmi účinným lékem. Ve Švýcarsku z něj dokonce vyrábějí přírodní léky proti rakovině," uzavírá paní Straub. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama