reklama

Kuří oko umí potrápit. Zbavte se ho babským receptem!

Chceš zapomenout na všechny starosti? Kup si malé boty, praví staré pořekadlo, a v případě kuřího oka to platí dvojnásob. Potrápí nás tak, že nebudeme schopní myslet na nic jiného, než na bolavé nohy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Chceš zapomenout na všechny starosti? Kup si malé boty, praví staré pořekadlo, a v případě kuřího oka to platí dvojnásob. Potrápí nás tak, že nebudeme schopní myslet na nic jiného, než na bolavé nohy.

Nic nedokáže znepříjemnit nošení oblíbených bot vice než kuří oko, které se často objeví, když ho nejméně očekáváte. Jistě se s ním potýkalo mnoho z nás alespoň jednou v životě. Tyto nepříjemné a bolavé výstupky na kůži nohou se projevují zejména u žen.

Mohou za to boty. Nebo vy?

Ne snad, že by k nim byly geneticky více předurčeny, ale kuří oko obvykle vzniká v důsledku nošení nepohodlné a tlačící obuvi. A dámy přiznejte se, která z vás si alespoň jednou nekoupila malé boty s argumentem: „Ale když mi tak slušely!" Pro krásu se ale nemusí trpět. Poradíme vám proto pár tipů a triků, jak se nepříjemných bolístek zbavit.

Kuří oko je kožní výstupek žluté či žlutošedé barvy, který může být velký až 1 cm. Objevuje se zejména na kloubech a na vystupujících kostech. Bývá dosti bolestivé - příčinou bolesti je čep tvořený ztvrdlou kůží, který tlačí na kost. Pokud kuří oko lehce poškrábete, začne se drolit, zbělá a zdrsní na omak.

Zkuste babský recept

„Příčinou vzniku kuřích ok je především nevhodná obuv. Pokud se chystáte na pěší výlet, rozhodně si neberte vysoké boty do špičky, které jsou při delším nošení rizikové," vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC Boty. „ Jako první pomoc proti nim doporučuji gelové náplasti, které vám alespoň trochu uleví," dodává. 

Máte-li šikovné ruce, poradíte si s kuřím okem i doma a nemusíte chodit zbytečně na pedikúru. Ideální domácí léčbou jsou náplasti na kuří oka z lékárny. Obsahují kyselinu salicylovou, která změkčí tvrdou kůži a umožní vám po teplé koupeli kuří oko „vydloubnout".

K babským receptům na léčbu kuřích ok patří například obklad z cibule a octa. Plátek cibule několik hodin máčejte v octu a večer připevněte náplastí či obvazem k postižené noze. Ráno si nezapomeňte důkladně omýt nohy, protože cibule a ocet umějí s kuřími oky sice zázraky, ale po fialkách zrovna nevoní. Tento postup opakujte každý večer tak dlouho, dokud se jádro kuřího oka nevyloupne.

Prevence je základ

K odstranění odumřelé kůže a kuřích ok pomůže také pasta ze soli a třtinového cukru.  Samotnému kuřímu oku řekneme sbohem nejlépe, když si napadenou nohu namočíme do horké vody, do které můžeme přidat také trochu kyseliny salicylové. Počkejte, až kuří oko zbělá a pak se můžete připravit na zákrok. Odumřelou kůži opatrně odstraníme ostrým nožem nebo žiletkou, osušíme a přelepíme náplastí.

A jak nepříjemným kuřím okům předejít? Kromě zmíněné obuvi je důležité také o nohy pravidelně pečovat a alespoň jednou týdně je ošetřit kvalitní pemzou.

Stejně jako si natíráte ruce hydrartačním krémem, měly byste i na nohy používat kvalitní hydrartační přípravky. Nohy zvláčníte také s pomocí receptu našich babiček, které si nohy mazaly silnou vrstvou krému a přes noc daly nožky do silných ponožek. Ráno bude kůže krásně jemná a kuří oko uvidí, že nemá šanci.

reklama
reklama
reklama