reklama

Která koupaliště jsou nebezpečná? Záleží na lidech

Něco vás pořád svědí, z očí teče a vůbec to nějak není ono? A nebyli jste se v horku zchladit na koupališti? Tento způsob léta se může mít svá rizika.

Něco vás pořád svědí, z očí teče a vůbec to nějak není ono? A nebyli jste se v horku zchladit na koupališti? Tento způsob léta se může stát nebezpečný.

Koupání v bazénech, akvaparcích a "vodních světech" může způsobit mnoho nepříjemných zdravotních komplikací. Řekněme si pravdu: za většinu z nich mohou sami návštěvníci. Přitom stačí  tak málo: před vstupem se osprchovat a rozhodně nechodit  do bazénu s infekčním onemocněním.

Riziko od hlavy k patě

V bazénech se snadno setkáte například se známým zlatým stafylokokem, který je velmi agresivní. Způsobuje lokalizované hnisavé infekce (např. záněty kůže, záněty vlasových lůžek, záněty očí, hnisavé onemocnění měkkých tkání a řadu dalších). Může vyvolat střevní a žaludeční potíže, ale i onemocnění dýchací soustavy, často provázená horečkami.

Doporučujeme:  Téma: Infekce

Mikroorganismus Pseudomonas aeruginosa už tak známý není, ale je všeobecně rozšířený. Uvolňuje se sekrety z lidské pokožky, sliznic i ze zažívacího a vyměšovacího traktu. Prostředí bazénů mu díky teplému a vlhkému prostředí poskytuje ideální podmínky pro rozvoj. Způsobuje infekce močového a dýchacího ústrojí, záněty kůže a podkožní tkáně, záněty oční rohovky, vnějšího a středního ucha i zánět mozkových blan.

Koupete se v moči?

Návštěvníci uvolňují do vody bazénů různé organické látky. Není to jen moč, která vás určitě napadne jako první. Jedná se také o pot, mazové a slizové sekrety a dále zbytky kosmetických prostředků, opalovacích krémů, mýdla apod. Všechny tyto látky samy o sobě mohou zhoršit kvalitu vody a podporovat nárůst biofilmu na stěnách bazénu a v potrubí, které množení nejrůznějších typů mikroorganismů ještě dále podporují. Například  látky, obsažené v moči, fekáliích a potu se přeměňují ve vodě až na dusíkaté látky.

Náš tip: Vlastní bazén: Místo luxusu zničené zdraví

Z kůže a sliznic se smývají do vody nejrůznější mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry, plísně a kvasinky, popř. i prvoci a parazitičtí červi. Většinou jsou neškodné, ale spolehnout se na to nemůžeme. Častým následkem pak jsou gynekologické obtíže a nepříjemná mykóza nehtů. Nošení žabek a další odpovídající obuvi by proto mělo být na koupališti samozřejmostí. Žabky noste vždy až k okraji bazénu.

Bazén: Směs chlóru a bakterií aneb Skočte radši do studené

Voda  se sice v koupalištích neustále upravuje, ale někdy to bohužel nestačí. Navíc komplikace může způsobit právě dezinfekce. Při předávkování chlór těká do ovzduší a vytváří organické sloučeniny, které dráždí dýchací cesty, oči a oční spojivky.

Navíc v bazénových komplexech určených k relaxaci a zábavě, jako jsou aquaparky, nejrůznější druhy vířivek, horké vany, relaxační vany, tzv. floating tanky a další vodní atrakce je většinou teplota vody vyšší (nad 28 stupňů) a tím se úměrně zvyšují i možná zdravotní rizika. Například nálezy bakterií, vyvolávající kožní onemocnění, činí v teplých bazénech 38, 9 %. Ve studených bazénech je to jen 5,7 %.

Riziková jídla ze stánku

Langoš, zmrzlina ze stánku, smažené hranolky, grilované maso, to jsou oblíbená jídla všech návštěvníků koupališť. Tyto letní delikatesy, mnohdy připravované na nekvalitním a přepáleném oleji, po konzumaci nezřídka způsobují nevolnost v podobě průjmu, zvracení nebo nadýmání.

Vhodnou prevencí je užívání probiotik, které pomáhají posilovat přirozenou imunitu střevní flóry. Na koupalištích se také raději vyhněte stánkové zmrzlině. Lepší bude, když si koupíte baleného nanuka. Nevhodné jsou také veškeré potraviny, které obsahují majonézu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chlamydie: Mikrobi, kteří mohou za všechno?

Mykózu mají i muži + další věci, co jste o ní nevěděli

Olizování od psa: Škodí, nebo léčí?

reklama
Doporučené recepty
    reklama