reklama

Křečové žíly: Za 30 minut jsou pryč!

Pokud kvůli hezkým nohám dojdete až k doktorovi, uděláte dobře. V případě odstranění křečových žil je krása totéž co zdraví, a proto pryč s nimi!

Pokud kvůli hezkým nohám dojdete až k doktorovi, uděláte dobře. V případě odstranění křečových žil je krása totéž co zdraví, a proto pryč s nimi!

Starý problém má nové jednoduché řešení. Za pomoci laseru se metliček nebo dokonce i modrých zkroucených "provazů" můžete zbavit už za půl hodiny! Neschopenku ani nebudete potřebovat.

Je to i váš problém?

Křečové žíly (varixy) trápí podle odhadů až třetinu obyvatel České republiky - muže i ženy, i když v dámské populaci je výskyt tohoto onemocnění častější.

Jde jednak o estetický, ale stejně tak o zdravotní problém. Pacienti se potýkají s tlakem a napětím v končetinách, svěděním, otoky i bolestí. Pokud problém není léčen, může vést k zánětu žil či k jiným komplikacím. 

Varixy vznikají, jestliže se v povrchových žilách na nohou přestanou řádně uzavírat jednocestné chlopně a propouštějí krev nazpět. Žíly se tím protáhnou, vyboulí a rozšíří. „Základní příčinou vzniku křečových žil je vrozená menší pevnost cévní stěny, která  umožňuje postupné rozšíření až zvlnění žíly," říká cévní chirurg MUDr. Petr Štiegler z Perfect Clinic.  

Kromě genetických dispozic vznik onemocnění také ovlivňuje časté sezení nebo stání, nadváha, hormonální vlivy a kombinace zátěžových momentů v těhotenství, po úrazech a zánětech.

Radikální, ale šetrné

V poslední době se stále více prosazuje moderní a šetrný způsob léčby křečových žil, a to jejich zatavení laserem. 

V léčbě varixů se používá několik terapeutických postupů. Jde jednak o konzervativní léčbu, kdy se kombinuje užívání léků s používáním punčoch, ovšem to nevede k odstranění křečových žil. 

Radikálnějším řešením je pak operace křečových žil. Běžné je chirurgické odstranění, a to díky své vysoké účinnosti. V poslední době ale bývá nahrazováno skleroterapií, při níž lékaři uzavřou postiženou menší žílu tak, že jí napustí speciální látkou.

Stále více se ovšem prosazuje laserové ošetření. Provádí se v šetrné a krátkodobé celkové nebo ve speciální místní anestesii.

Žíla se sama vstřebá

„Do poškozené křečové  žíly se  zavede buď vpichem, anebo z maličké kožní ranky laserové vlákno a žíla je v poškozeném úseku uzavřena neboli zatavena," popisuje cévní chirurg s tím, že takto ošetřená žíla se později v těle sama vstřebá. 

„Vlastní uzávěr žíly laserem trvá jen 2-3 minuty v závislosti na délce ošetřovaného žilního úseku, celý  výkon včetně přípravy cca 30-40 minut," shrnuje doktor Štiegler.

Celou operaci lékaři provádí pod kontrolou ultrazvukového přístroje, ostatně pomocí barevného ultrazvuku také úplně na začátku určí, zda je tento způsob zákroku pro pacienta vhodný.

Skvělé výsledky a téměř bez bolesti

Laserová operace má oproti té klasické mnoho výhod.  Jde o velmi šetrný ambulantní zákrok, který nebolí a má jen minimum možných pooperačních komplikací.

Pacientům stačí nosit kompresní punčochy jen zhruba 2 týdny, oproti 6 týdnům po běžném chirurgickém zákroku. „Při operaci se netvoří žádné větší krevní výrony a celkový estetický výsledek je velmi dobrý," konstatuje Petr Štiegler.

Pacienti mohou po výkonu prakticky okamžitě chodit,  nejsou omezeni při běžných pohybových a pracovních aktivitách, a důležité také je, že výkon  nevyžaduje  pracovní neschopnost.

reklama
Doporučené recepty
    reklama