reklama

Kopřiva vyléčí nejedno trápení těla

Kopřiva je významná léčivá bylina používaná po celé věky v lidovém léčitelství. Má pozitivní vliv na nejedno trápení našeho těla

Foto: profimedia.cz

Listy kopřivy obsahují důležité minerální látky jako je hořčík, jsou zde i vitamíny - B2, C, jsou tu i glukoniny, dále třísloviny, ale i sacharidy, karetenoidy a další účinné látky. Proto je konzumace kopřivy vhodná k působení preventivnímu i léčebnému. Všeobecně lze konstatovat, že působí pozitivně na metabolismus a proti chodokrevnosti, zvyšuje také imunitu.

Kopřiva má vliv na hospodaření s cukrem, proto je vhodná při léčbě lehčích forem cukrovky, ale i tam, kde by samostatně nepomohla, je dobrá jako podpůrný prostředek. Její kladné účinky lze využít i při problémech se srážlivostí krve a v žádném případě nelze zapomenout ani na možnost aplikace kopřivy při léčbě ledvin - působí totiž močopudně, a tak se podílí mimo jiné i na zrychlení očisty organismu. Když k tomu přidáme působení na prokrvení vnitřních orgánů a podporu činnosti vaječníků a slinivky, zjišťujeme, že tato rostlina, kterou většinou vnímáme jako plevel s nepříjemnými žahavými účinky, je pravý poklad pro toho, kdo si chce udržet zdraví a hledá v nemoci opět plnohodnotný život.

Vysušit a zalít

Příprava kopřivy pro konzumaci je jednoduchá. Především z ní lze dělat čaj - špetka čerstvé byliny (sušená nebo čerstvá) stačí na přípravu čtvrtlitru léčivého nápoje.

Kopřivu můžeme konzumovat i přímo, například mladé lístky čerstvé byliny můžeme požít jako doplněk k běžnému jídlu (nejlépe na brambory), je také možné si z lístků připravit polévku.

Kopřiva povařená ve vinném octu vtíraná do pokožky hlavy povzbuzuje růst vlasů.

Na závěr je nutné si uvědomit, že kopřiva vedle výrazných dobrých a prospěšných účinků má jednu menší vadu. Absorbuje ze země dusičnany. Proto sbíráme rostliny nikoliv na kompostech či hnojištích, ale určitě je lepší, když natrháme kopřivy z míst, kde se vyskytují se řídce.

reklama
reklama
reklama