reklama

Pomáhá zpomalovat nástup Alzheimera i ubývání svalů. Nová studie o kávě překvapila

Ani odborníci se často neshodnou, zda je zdravá, či nezdravá. Jedno je však jisté - kofein je legální psychoaktivní látkou, která podle nové studie může zpomalovat stárnutí organismu minimálně třemi způsoby.

Foto: iStock

Zda káva prospívá, či škodí našemu zdraví, závisí primárně na kvalitě kávových zrn a způsobu jejich přípravy. Ideální jsou organická zrna, která si nameleme až těsně před spotřebou. Kvalitní káva může mít podle výzkumu zveřejněného v periodiku Frontiers and Aging in Neuroscience několik dlouhodobých pozitivních účinků. 

Káva udržuje mozek v kondici, je to pomoc seniorům

U lidí, kteří vypijí dvě kávy denně, byl vypozorován o osm procent nižší kognitivní úpadek než u lidí, kteří vypijí jen jeden šálek. Výzkumníci se však nezabývali tím, jak na mozek působí spotřeba tří a více káv denně. Autoři studie věří, že černý kofeinový nápoj pomáhá zpomalovat procesy, které vedou k rozvoji Alzheimerovy choroby nebo demence. Dvě dávky této legální drogy také pomáhají s pozorností, plánováním a sebekontrolou. 

Nová zmíněná studie potvrzuje pozitivní účinky, o nichž se hovořilo už dříve - větší bdělost, rychlejší reakční čas a vnímavost k pohyblivým objektům. Experiment ukázal, že dospělí, kteří vypili za den dvě espressa, byli o pět procent vnímavější vůči pohyblivým cílům než lidé, kteří neměli žádný kofein. Podle zdravotnického magazínu Elemental může tato vnímavost u seniorů snižovat riziko pádů či dopravních nehod.  

Pětiprocentní zlepšení se může zdát jako nepatrný rozdíl, ale v době, kdy tyto funkce již oslabují, může být velkým benefitem a pomoci starším lidem například k tomu, aby byli schopni řídit o několik let déle, podotýká magazín Elemental. 

Chrání před úbytkem svalů

Měření provedené na Japoncích ve starším a středním věku ukázalo, že ti z nich, kteří pravidelně pijí kávu, mají více svalové hmoty než ti, kteří žijí bez kofeinu. Výsledky nasvědčují tomu, že káva částečně chrání před úbytkem svalů, který nastává s věkem.

Jak ale vědci upozorňují, kávu by neměly konzumovat těhotné ženy, psychoaktivní látka může způsobit zdravotní problémy plodu, minimálně postupný návyk na kofein a v budoucnu možné problémy s nespavostí. Nápoji by se měli vyhýbat také lidé, kteří jsou na něj přecitlivělí - po vypití kávy zažívají bušení srdce, třes a další nepříjemné projevy. 

Mohlo by vás zajímat: Kardiolog: Jím jen o víkendu a večer, po jídle klesá výkon. Že káva škodí, je fáma (16.12.2019)

Bohužel pořád máme tu tradici jíst v poledne. Přitom existuje pojem postgastrální demence, říká primář kardiologie Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. | Video: Martin Veselovský
reklama
Doporučené recepty
    reklama