reklama

Kontaktní čočky: Výhody i rady pro jejich užívání

Mnoho lidí během léta  odloží své dioptrické brýle a dá přednost kontaktním čočkám v kombinaci se slunečními brýlemi. Nošení kontaktních čoček v létě přináší řadu výhod.

Foto: Profimedia.cz

Mnoho lidí během léta odloží své dioptrické brýle a dá přednost kontaktním čočkám v kombinaci se slunečními brýlemi. V čem je nošení kontaktních čoček v létě tak výhodné?

Například oproti klasickým brýlím vám kontaktní čočky poskytnou přesnou zrakovou korekci v celém zorném poli. Můžete je také libovolně kombinovat se slunečními brýlemi, aniž byste museli kupovat tónovanou variantu dioptrických skel. Především při letních sportech, dovádění na pláži a dovolené oceníte výhody kontaktních čoček.

Mohu s čočkami do vody?

Voda, především ta v přírodních nádržích, moři nebo v bazénech, často obsahuje bakterie, které zvyšují riziko infekce. Pro tento druh aktivit zvolte jednodenní kontaktní čočky. Jednodenní čočky jsou jednorázové, takže čočku si ráno nasadíte a večer vyhodíte. A další den si zase vezmete čočku novou. S čočkami můžete s nimi bez obav plavat, při potápění však raději používejte potápěčské brýle, aby se čočka z oka nevyplavila.

V čočkách lze i spát

Čeká-li vás dlouhé cestování, zvolte kontaktní čočky určené pro nepřetržité nošení, ty můžete nosit ve dne v noci. Na našem trhu jsou dostupné pouze jediné kontaktní čočky, které můžete nosit v oku až 30 dní a nocí. Jsou vhodné i pro pobyt ve ztížených hygienických podmínkách, když není možné si ruce před manipulací s čočkami umýt.

Doporučujeme: Odborník: Kontaktní čočky můžete nosit i měsíc v kuse

Takové čočky musí splňovat určitá kriteria, hlavním z nich je vysoká propustnost pro kyslík. Ale pozor! To, že je čočka vhodná k přespávání, nemusí znamenat, že zrovna vám tento režim nošení bude vyhovovat. Někdo preferuje příležitostné přespávání, někdo nosí kontaktní čočky kontinuálně. Pak čočky vyhodí a vezme si nový pár. Hlavní je zvolit správný typ čoček vhodný na přespávání, ten vám doporučí oční specialista.

Jak kontaktní čočky získat levně?

Nosíte čočky pravidelně a zajímá vás, jak ušetřit? V řadě očních optik i u očních lékařů se můžete setkat s věrnostním programem, který vám přinese cenové zvýhodnění na kontaktní čočky a zahrnuje také pravidelná oční vyšetření. V rámci celoročního programu vám oční specialista pravidelně kontroluje zrak a vy můžete získat až 3 měsíce nošení zdarma! Ušetříte tak peníze i starost o vaše oči.

Čemu je dobré se vyvarovat

Nejčastější a největší chyba uživatelů čoček je ta, že si nositelé "ordinují" čočky bez porady s odborníkem. Kontaktní čočky se vyrábějí z různých materiálů, liší se parametry, konstrukcí, designem i výrobními technologiemi. Proto nosíte-li kontaktní čočky určitých parametrů, neznamená to, že čočka se stejnými nebo velmi podobnými parametry od jiné firmy mi bude vyhovovat. Vždy je vhodná konzultace a zkouška čočky u očního specialisty.

Někteří nositelé kontaktních čoček se snaží ušetřit nákupem neznačkových kontaktních čoček na internetu nebo nošením čoček delší dobu, než je doporučeno výrobcem. "Nepřipouští si rizika očních infekcí a nemocnění, která v souvislosti s nekvalitními výrobky a nedostatečnou péčí mohou vzniknout," uvádí optometrista Bc. Petr Vykypěl ze společnosti Alcon Pharmaceuticals, specializující se na kvalitní péči o zrak a předcházení jeho poškození a jejíž doménou jsou jak kontaktní čočky, léčiva tak i specializované zdravotnické prostředky. 

Jak získat kontaktní čočky na tři měsíce zdarma >>

"Problém se neprojeví ihned, proto nositel často ve svém nezodpovědném přístupu pokračuje. Až v momentě, kdy už je stav očí závažný, vyhledává odborníka." Většina komplikací plyne ze špatné péče, nositel pravidelně nemění roztok v pouzdře, před manipulací si neumyje ruce, oplachuje kontaktní čočky vodou z vodovodu, přenáší kontaktní čočky. Dodržujete-li všechna pravidla péče o kontaktní čočky a interval výměny, nemusíte se komplikací obávat.

Kde si čočky mohu vyzkoušet?

Pokud máte zájem kontaktní čočky vyzkoušet, začněte schůzkou s očním specialistou. Máte na výběr optometristu v oční optice nebo očního lékaře - to jsou proškoleni specialisté na kontaktní čočky. Nejprve absolvujete vyšetření zraku, stavu očí a krátký rozhovor, aby odborník rozpoznal vaše očekávání od kontaktních čoček.

Na tomto základě vybere vhodnou kontaktní čočku. Stěžejním bodem návštěvy je zácvik v používání kontaktních čoček. Při odchodu budete umět si čočku bezpečně nasadit, vyjmout a také o ni správně pečovat. Odcházíte s jedním párem čoček, v případě jednodenních čoček to bývá více párů, a roztokem pro péči o kontaktní čočky. Ke specialistovi se vrátíte zhruba po prvním týdnu nošení na kontrolní vyšetření. Výběr vhodných kontaktních čoček a režimu nošení je vždy nutné konzultovat s očním lékařem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyzkoušejte 10 rad pro unavené oči

Kontaktní čočky umí ochránit oči před zimou

Svítíte doma správně, nebo si kazíte oči? Poradíme vám!

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama