reklama

Konec lednové sebelítosti a lenosti! Jak si nastavit správný režim

Dovolená vždy znamená změnu rutiny. Na jednu stranu je to skvělé, ale řada z nás právě zažívá lednové blues. Do jara daleko, vstávat se nikomu nechce a proč ty Vánoce utekly tak rychle?

Foto: iStock

Práce nepočká. Ale nejen to. Když nejsme schopni ráno okamžitě vstát, povalujeme se v posteli a přemítáme, zda musíme do toho nečasu opravdu ven, přicházíme o důležité zásoby energie. Je to jasné - dlouhé volno nás vyhodilo z konceptu. Jak si vytvořit zdravý návyk?

Připravujte se na ráno už večer. Tím nemyslíme jen seznam úkolů na další den nebo přichystané oblečení, které vám ušetří čas. Ale především si vyvětrejte v pokoji, kde budete spát. Adekvátní teplota v ložnici se pohybuje mezi 18-20 stupni Celsia. Pomůže vám také koupel s mořskou solí a odstřihnutí se od mobilu a počítače dvě hodiny před ulehnutím. Pokud máte možnost spát přes den, nedělejte to. Večer budete neklidní, nesví, nepodaří se vám usnout bez námahy.

Nekoukejte do stropu

Lehli jste si, ale nedokážete zabrat? Nečekejte, že se to stane samo. Mozek se v takové situaci aktivuje, takže začnete být jenom nervóznější. Důležité je odlákat jeho pozornost. Takže si čtěte, zkuste meditaci nebo poslech klidné hudby.

Trénujte ráno nebo nejpozději tři hodiny před spaním

Fyzická únava před ulehnutím je důležitá, proto potřebujeme také zařadit do svého programu sport. Nejlépe v první polovině dne, nejpozději ale tři hodiny předtím, než se nachystáme na kutě.

Každý večer o deset minut dřív

Řada z nás trpí stejným nešvarem. Slíbí si, že "dnes už opravdu" půjde spát před půlnocí. Málokdo to ale dodrží, většinou proto, že když se zbavíme veškerých povinností, jdeme surfovat po sociálních sítích nebo si čteme něco na internetu. Kárat se za to přehnaně nemusíme, jen je potřeba si dát závazek, že zkusíme každý večer ulehnout o deset minut dřív.

Změna takového režimu se výrazně projeví nejen na naší chuti ráno vstávat, ale na prožívání celkově. Pravidelnost večerních rituálů a poctivý spánek je základem pro dobré psychické zdraví a produktivitu.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama