reklama

Elixír mládí máte v sobě. Stačí "nakopnout" tvorbu kolagenu

Jestli existuje elixír mládí, pak se jmenuje kolagen. Vypíná kůži, zajišťuje její správnou vlhkost a pružnost, zmírňuje celulitidu, prostě na pohled omlazuje. Na něm závisí, jak budeme vypadat.

Foto: Shutterstock

Kolagen jako by pomáhal zastavit stárnutí, jenže s přibývajícím věkem se jeho množství v těle snižuje. Jeho produkci je ale možné ovlivnit. Jak? 

"Dodržujte zdravý životní styl," opakují nám odborníci jako kouzelné zaklínadlo, které by mělo vyřešit snad úplně všechno. V případě kolagenu jde určitě o nutný základ, ale způsobů je víc.

Jak vznikají vrásky?

V chytrých knihách se můžeme dočíst, že kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří 30 procent hmotnosti bílkoviny člověka, 10 procent celkové hmotnosti člověka a až 70 procent kůže. Jeho nedostatek se kromě bolesti šlach a kloubů projevuje právě na pokožce. 

"Vrásky vznikají nejen na vysušené pokožce, ale také na té, které chybí kolagen, jenž zajišťuje pružnost pleti. Ten lze dodávat jak zvenčí pomocí krémů, tak účinněji skrze kolagenové tablety, nápoje nebo z želatiny," vysvětluje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Petra Řehořková.

Pomůže želatina

"Kolagen je obsažen v pleti již od narození a dá se nazvat jakousi přírodní, neviditelnou výztuží pokožky. S přibývajícím věkem kolagenová vlákna ztrácí svou elasticitu a už od dvaceti let věku začínají ochabovat a dávat prostor projevům stárnutí," vysvětluje Helena Reisingerová, korektivní dermatoložka kliniky Mediestetik.

Abychom tvorbu kolagenu v pleti podpořili, je důležité do jídelníčku zařadit množství aminokyselin. Běžný jídelníček jich však neobsahuje dost, proto se ho vyplatí obohatit třeba o želatinu. Tolik pytlíků gumových medvídků, aby to přineslo velké výsledky, ale určitě nesníte.

Už kvůli obsaženému cukru, a to nejen z obav před tloustnutím. Cukr je totiž velkým nepřítelem kolagenu. Právě jednoduché sacharidy (tedy to, co milujeme na dortících nebo zmrzlině) se podílejí na rozpadu kolagenních vláken. Co z toho plyne? Jezte méně sladkostí, budete vypadat mladší.

Překvapivá úloha síry

Tvorbu kolagenu podporuje například vitamín C nebo omega-3 mastné kyseliny, které najdeme v rybách, jako jsou losos, tuňák nebo makrela, a ořeších. Stačí je konzumovat dvakrát týdně.

Překvapením pro některé může být důležitá funkce síry v našem těle. Bývá označována jako minerál krásy s blahodárným vlivem na stav pokožky, vlasů a nehtů. "Síra je nezbytná pro syntézu kolagenu. Je součástí bílkovin, takže bychom měli vybírat potraviny, jež jsou na ně bohaté. Sem patří maso, drůbež, ryby, vaječné žloutky, ale i česnek, cibule, růžičková kapusta nebo chřest. Výborným zdrojem síry je také kvašené zelí a jiné brukvovité rostliny jako květák, ředkev, brokolice nebo pekingské zelí," připomíná Chris Kresser, praktický lékař celostní medicíny z Kalifornie.

Tabletky pro krásnou pleť

I když je kvalitně sestavený jídelníček na míru základem, kolagen můžeme tělu dodat i v tabletkách. Vědci totiž zjistili, že kolagen nelze nahradit ničím jiným než opět samotným kolagenem. Navíc tak prospějeme i svým kloubům.

"Při výběru doplňků upřednostňujte ty, které obsahují krystalický kolagen čistoty 99,9 procenta. Takovýto kolagen se může užívat dlouhodobě, aniž by měl jakékoliv nežádoucí účinky," radí magistra. Markéta Lopourová z e-shopu Lekarna.cz.

Co zmůžou stroje? 

Produkce kolagenu v pokožce se dá také podpořit neinvazivními metodami estetické medicíny. Jde například o mikrojehličkovou radiofrekvenci, která teplem aktivuje vlákna kolagenu a elastinu, a ta se okamžitě napnou. Efekt na celé tělo má například kolagenárium: procedura, která pomocí speciálního světla startuje v pleti novou tvorbu kolagenu a elastinu. Tím vypíná pokožku, ubírá vrásky, ale funguje i proti pigmentovým skvrnám a akné.

Zatím nejnovějším objevem je MMFU technologie, která přesně cílí na místa, která potřebují zvýšit množství kolagenu.

Použijte triky celebrit

"Ultraformer III dokáže podrobně zanalyzovat a ošetřit pokožku obličeje až do hloubky 4,5 mm, což je oblast, která se jinak zpevňuje jen při chirurgickém liftingu. Díky jeho působení dochází k mohutné produkci nového kolagenu a tím k omlazení pokožky, ošetření navíc nebolí a efekt je viditelný hned napoprvé," vypočítává výhody doktorka Reisingerová.

Není divu, že si metodu, kdy už po jedné hodině odcházejí viditelně mladší, oblíbily hvězdy jako třeba Jessica Alba nebo Kim Kardashian. Té prý novinka, která má nastavitelné hlavice pro různé hloubky ošetření, pomohla po druhém porodu i k neuvěřitelnému vylepšení postavy, které bylo před nedávnem hlavním tématem bulváru. Díky hlavicím, které v případě použití na tělo zasahují až do hloubky 6 nebo 9 mm, dochází k úbytku tukové tkáně a tím zmenšení objemu a zpevnění obrysů těla.

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama