reklama

Kdy bude marihuana legální?

Na červnové schůzi poslanecké sněmovny se má projednat návrh zákona o používání marihuany pro léčebné účely. Legální používání konopí je tak doslova na spadnutí.

Foto: Profimedia.cz

CO JE MARIHUANA?

- Omamná látka, která se vyrábí usušením květenství samičích rostlin konopí s obsahem nad 0,3 procenta THC. Název marihuana pochází ze španělského marijuana.
- Nejpodstatnější léčivou složkou jsou kanabinoidy. Hlavní biologicky aktivní látkou, zodpovědnou za psychotropní účinky, je THC.
- Sedativní, analgetické a antibiotické účinky projevuje druhý, téměř vždy zastoupený kanabinoid tj. kanabidiol (CBD).

Na červnové schůzi poslanecké sněmovny se má projednat návrh zákona o používání marihuany pro léčebné účely. Legální používání konopí je tak doslova na spadnutí.

Alzheimer, astma, roztroušená skleróza, možná i rakovina a v neposlední řadě lupénka nebo atopický ekzém jsou diagnózy, na které odborníci ve světě už delší dobu doporučují konopí. Čeští pacienti se k němu zatím dostávají pokoutně, stát je ponižuje zákazy pěstování a vyhrožuje jim soudy. Na ukončení pomalého procesu legalizace čekají především lidé, kteří zatím trpí nesnesitelnými bolestmi.

Zákonné řešení zatím jen pro některé

Ve světě se konopné přípravky využívají i na léčbu artrózy a revmatismu, pomáhají epileptikům i lidem trpícím zákeřnou Parkinsonovou nemocí, při léčbě anorexie i kožních nemocí, jako je atopický ekzém a lupénka. Na téměř všechny zmíněné nemoci existuje i alternativní lék. Ovšem ten má buď výraznější vedlejší účinky, slabší léčebný efekt, anebo je dražší, případně se hůře dávkuje.

„V konopí jsou stovky účinných látek, které mají význam pro zevní aplikace. Pacienti trpící Alzheimerem a roztroušenou sklerózou mají větší šanci utišit svou bolest. Pokusy potvrzují, že konopí může ulevit od chronické bolesti. Léčí encefalitidu, neuralgii nebo AIDS," říká Jiří Stabla, zástupce výrobce masti Carun, která je dosud jediným registrovaným zdravotnickým prostředkem z konopí v ČR.

Mast je řádně ohlášena u ministerstva zdravotnictví. Je z technického konopí (cannabis sativa), které má obsah zakázané psychotropní látky THC do 0,3 procent, avšak obsahuje léčivé kanabinoidy, zejména kanabidiol (CBD). Pomáhá proti kožním chorobám, jako je lupénka nebo atopický ekzém, a také proti bolestem kloubů.

Účinky konopí

O tom, že konopí má vedle psychoaktivních i léčivé účinky, je lidstvo přesvědčeno od nepaměti. Odvěká medicína využívala všech částí rostliny od květů po kořeny konopí. Ještě v 50. letech minulého století naprosto otevřeně, převážně pro jeho antibiotické a analgetické vlastnosti. Pak se však v Česku na dlouhá léta nad výzkumem této rostliny a především nad jejím legálním léčebným užitím zavřela voda.

Při léčbě úpornějších ekzémů má své nezastupitelné místo mýdlo s přísadou konopného oleje s obsahem 80 procent nenasycených mastných kyselin. Význam těchto esenciálních kyselin pro imunitní systém je doporučován pro pacienty trpící rakovinou, kardiovaskulárními nemocemi, zakrněním žláz, žlučovými kameny, ledvinovou degenerací, suchou kůží, slabým imunitním systémem (dokonce AIDS), akné a menstruačními problémy. Z konopí se připravují čaje, odvary, slouží jako přísada do lázně či na obklady.

Vaporizace aneb fytoinhalace není kouření

Kouření marihuany není nejlepší cestou aplikace léčivých látek z konopí. Zdravou alternativou je užívání konopného výtažku. Dobře se totiž vstřebává přes ústní sliznici. Pro mnoho onemocnění a potlačení symptomů se ve světě používá přímé vdechování odpařované marihuany, takzvaná vaporizace (fytoinhalace aktivních rostlinných esencí), která by měla být hlavním způsobem aplikace i u nás.

Jaké zákony se změní?

Novela mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů.

reklama
Doporučené recepty
    reklama