reklama

Každý typ postavy hubne jinak: Jaký je ten váš?

Jste spokojení se svou postavou? "Ano" asi odpoví málokdo. Tady přebývá faldík, na bocích se usadil špek, zadek kopíruje oblíbené televizní křeslo. Než se pustíte do odtučňování,  ujasněte si, jaký typ postavy máte. Protože na každého "platí" něco jiného!  

Foto: Isifa/thinkStock

Jste spokojení se svou postavou? "Ano" asi odpoví málokdo. Tady přebývá faldík, na bocích se usadil špek, zadek kopíruje oblíbené televizní křeslo. Než se pustíte do odtučňování,  ujasněte si, jaký typ postavy máte. Protože na každého "platí" něco jiného!

S kamarádkou jste se pustily do hubnutí, a i když jíte a cvičíte stejně,  výsledky jsou u každé úplně jiné. Člověku to bere motivaci a chuť se s kily porvat.  Jak je to možné?

Klíčem jsou geny!!!

Genetika ovlivňuje tvar našeho těla více než z 50 % a geneticky determinováno je i rozložení tuku. Poměr pasu a boků z jedné poloviny, obvod samotného pasu pak dokonce ze dvou třetin.

Geny, které jsme zdědili, neurčují jen barvu očí, výšku nebo rychlost metabolizmu, ale i to, jaký somatotyp jste, tedy jaká je morfologická struktura vašeho těla. Jinými slovy to, jakou máme postavu, si vybrat nemůžeme, s jednotlivými typy je ale možné pracovat, tvarovat je a efektivně hubnout.

A právě to je důvod, proč každému při redukci nadváhy zabírá něco jiného. Každý redukční program totiž musí být originální a přizpůsobený nejen konkrétnímu somatotypu, ale i konkrétnímu jedinci. Jakou postavu tedy máte?

Véčko

Vaše postava je atletická. Máte širší ramena a boky, štíhlé nohy, malý zadek, relativně silnější svaly a střední až silné kosti. Pokud přiberete, tuk se vám uloží v oblasti břicha a na zádech. „Většina žen, které navštíví Institut kompliment, touží právě po tomto typu postavy," Gabriela Knosová, odbornice  na  hubnutí  a zdravý životní styl z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment.

Důvod je jednoduchý: I když taková postava přibere, daří se to docela dlouho skrývat vhodně voleným oblečením a navíc jsou výsledky jejího hubnutí velmi rychle viditelné. 

Pokud máte takovouto postavu a snažíte se shodit nějaká kila, z jídelníčku vyřaďte slané dobroty, jako jsou oříšky, chipsy, tyčinky, krekry... Omezte hovězí a vepřové maso, chléb a kynuté buchty. Zaměřit byste se naopak měli na lehčí stravu: ryby, nízkotučné mléčné výrobky, ovoce, zeleninu... Pro váš typ postavy je pak velmi vhodné aerobní a vytrvalostní cvičení a pro zvýraznění křivek některé posilovací cviky.

Hruška

Tuk, který se ukládá od pasu dolů, je typický pro gynoidní postavy. „Takové tělo vypadá spíše jako hruška. Má velký zadek, širší boky, pevnější stehna a ženy trápí nejčastěji," říká odbornice z institutu kompliment a dodává, že u takovéto postavy se také velmi často objevuje celulitida a hubnutí vyžaduje specifický přístup i trpělivost."

Ženy, které se takovouto postavu trápí, pak navíc velmi často dělají tu chybu, že si pro své spodní partie vybírají silová cvičení. Nejen, že nezhubnou, ale tím, že naberou svalovou hmotu, jejich stehna ještě zmohutní."

Gynoidní typy by měly ze svého jídelníčku vyloučit hlavně sladkosti, smetanové a máslové krémy, těstoviny s tučnými omáčkami a sladká jídla. Základem jejich úspěšného hubnutí je aerobní cvičení a na vyvážení proporcí postavy posilovací cviky trupu a horních končetin.

Kulička

Široká ramena, kulaté boky a zadek jsou charakteristické pro centrální typ postavy. Tuk se jim na těle ukládá víceméně rovnoměrně a působí celkově kulatěji a silněji, než co ve skutečnosti ukazuje jejich BMI.

„Tento typ velmi rychle přibírá, jeho výhodou ale je, že stejně rychle také shazuje. A to po celém těle," vysvětluje Knossová.

Aby hubnutí bylo co nejefektivnější, je potřeba dávat velký pozor na správné rozložení výdaje a příjmu energie v průběhu celého dne. Odpoledne a navečer je třeba minimalizovat příjem sacharidů a zaměřit se zejména na zeleninu a bílkoviny. V těle nahromaděný tuk jim pomůže spálit aerobní cvičení v kombinaci s posilovacím cvičením zaměřeným na záda a břicho. Štíhlejšího vzezření pak dosáhnou zlepšeným držením těla. 

Dítě

Dětská postava je taková, která má nevýrazný pas, menší prsa, útlé boky i ramena a malý zadek. To vše dohromady pak způsobuje, že vypadá i v starším věku mladistvě. Kritickým místem takovéto postavy je pas a břicho a při vyšší nadváze se ukládání tuku často spojuje se srdečními chorobami.

V institutu redukce a prevence nadváhy kompliment tak svým klientkám s touto postavou tamní odbornice radí, že své hubnutí podpoří pravidelný příjem potravy tři až pětkrát denně a že by každé jejich jídlo mělo obsahovat především kvalitní bílkoviny, hodně zeleniny a jen malou dávku sacharidů. Z jídelníčku je tak třeba vyloučit zejména cukrovinky, bonbóny a čokoládu. Kromě aerobního cvičení je pak třeba zařadit do tréninku cviky na posílení svalů a zpevnění celého těla.

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama