reklama

Kaučink není gaučing: Pomoc ke zdravému životu

"Musíte zhubnout." "Půjdete na vyšetření." "Čeká vás operace." Váš doktor vysloví nekompromisní ortel a pak už se dál věnuje papírům. Nemá čas, a je to pochopitelné. Jenže vy byste potřebovali poradit.

Foto: isifa/thinkstock

"Musíte zhubnout." "Půjdete na vyšetření." "Čeká vás operace." Váš doktor vysloví nekompromisní ortel a pak už se dál věnuje papírům. Nemá čas, a je to pochopitelné. Jenže vy byste potřebovali poradit.

Čím je moderní medicína důkladnější a složitější, tím méně času zbývá na lidský rozměr. Obyčejné  popovídání,  probrání problému, dobrá rada. Prostě individuální přístup, který pacientům tolik chybí. Pokud i vy cítíte  potřebu osobní rady, už se máte kam obrátit.

Jako lešení

Takovou individuální péči můžete najít v některých nemocnicích pod hlavičkou koučinku. Když vám odborný lékař doporučí určitou konkrétní změnu ve vašem životě, např. zvýšit svou pohybovou aktivitu nebo zhubnout, kouč vám pomůže. Bude spolu s vámi hledat takový způsob realizace této změny, který pro vás bude nejpřijatelnější a nejvýhodnější.

"Je jako lešení, které Vám pomůže dosáhnout tam, kam byste jinak nedosáhli," vysvětluje kardiolog MUDr.Vladimír Tuka, Ph.D. který se zabývá koučinkem pro zdravý životní styl ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Na koučink je možno pohlížet jako na pomoc lidem stanovit si cíle a dosáhnout jich. Vychází z poznatků mnoha vědeckých oborů, psychologií počínaje, přes neurovědy, pedagogiku.

Nebojte se změn

"Z dálky vypadá koučink jako obyčejný rozhovor, ale kdo koučink zažije na vlastní kůži, většinou hovoří o neobyčejných výsledcích," připomíná doktor Tuka z Centra individuální péče při Všeobecné fakultní nemocnice v Praze

Realizace jakékoli změny je obtížná. Souvisí to se strukturou a funkcí našeho mozku. Navyklé chování je automatické, vyžaduje málo energie. Naopak nové chování je náročné na pozornost, na energii a tudíž lidé často zůstávají u starých zvyků. 

Stačí si vzpomenout na novoroční předsevzetí. Ta většinou cílí právě životní styl, např. zhubnout, přestat kouřit. Po týdnu/týdnech relativních úspěchů se velmi často vše vrací do starých kolejí.

Jak kouč pracuje?

Kouč pomáhá vytvořit plán změny a pomáhá také tuto změnu realizovat. Dobrý kouč je na klienta náročný (jak ve stanovování cílů, tak v plnění dohodnutých závazků) a tím posouvá klienta dál, než by toho byl samotný klient schopen.

Navíc úlohou kouče je posilovat, co se povedlo a tím upevňovat žádanou změnu. Jde tím proti obvyklému nastavení našeho myšlení, které často sklouzává k tomu, co se nepovedlo a tím vlastně stahuje pozornost k starým způsobům.

Proč až nyní?

Koučovací přístup je nedirektivní, tj. neříká pacientovi/klientovi co a jak má dělat. Ale pomáhá v mu hledání jeho vlastních způsobů řešení dané situace.

Koučink je mladý směr, který i v oblasti odkud vyšel, tj. management a řízení lidí, se používá relativně krátce, řádově několik desetiletí. Dnešní pacienti jsou více sebevědomí, nechtějí už tolik slyšet příkazy. Povědomí o tom, jak by měl vypadat zdravý životní styl, je také větší. To co pacientům chybí jsou znalosti, jak toho dosáhnout. Zde je velký prostor pro koučink.

Jaké musí uvedený specialista na tento obor mít vzdělání? Je potřeba projít certifikovanými kurzy, jejichž standardy stanovuje Mezinárodní federace koučů. To zaručuje odbornou způsobilost koučů.

více na www.individualnipece.cz



reklama
Doporučené recepty
    reklama