reklama

Mamograf potřebují i muži, potvrdila odborná lékařka

Ať už kvůli prevenci nebo jste objevila nějaký problém s ňadry, rady naší přední mamoložky Livie Večeřové se vám určitě hodily.

Foto: Shutterstock

Říjen změnil barvu a jako "růžový" patří boji proti rakovině prsu. Ale starost o vlastní zdraví musí být prioritou bez ohledu na roční dobu nebo měsíc. 

Na vaše dotazy -  jeden přišel i od muže - odpovídala známá odbornice, vedoucí lékařka mamologického oddělení Nemocnici na Bulovce. 

Co platí na bolest?

Nejčastější otázky směřovaly na  bolest. Doktorka Večeřová vysvětlila, že původcem bolesti jsou nejčastěji cysty, útvary vyplněné vodou. Podle ní je dobré vyzkoušet bylinku pupalku v kombinaci s vitamínem E, nebo po konzultaci s gynekologem kapky Mastodynon, které jsou nehormonální povahy. Jako poslední se nasazuje antikoncepční léčba na úpravu, stabilizaci hladiny hormonů. 

Na ojedinělý dotaz čtenáře - muže doktorka Večeřová potvrdila, že na jejich pracoviště docházejí na vyšetření pro hmatné bulky zvětšení prsu nebo bolest prsu i muži. "Objednejte se co nejdříve na ultrazvukové vyšetření a pak v případě, že to bude potřeba, můžeme hned doplnit mamografické vyšetření. O tom rozhodne vyšetřující lékař podle nálezu ze sonografie,"  vysvětlila lékařka.

Další odpovědi doktorky Večeřové na všechny vámi poslané otázky naleznete v on-line rozhovoru dole pod článkem. 

Naše odbornice 

MUDr. Lívia Večeřová

Pracuje v Nemocnici na Bulovce jako vedoucí mamografického pracoviště a jeho odborný garant. Získala četné certifikace v komplexní prsní diagnostice , které se věnuje od roku 1996. Pracovala mj. jako primářka a přednostka Radiodiagnostické kliniky v Praze, věnovala se výuce mediků na 3.LF UK. Je autorkou a spoluautorkou odborných článků v českém i zahraničním tisku, přednáší prsní diagnostiku při postgraduálním vzdělávání lékařů a participuje na studiích v oblasti mamoonkologie ve zdravotnictví.

Jen zdravá jsou krásná: Poraďte se s odbornicí na prsa

Rozhovor byl ukončen. Odpovědi na vybrané dotazy naleznete níže.
?
Hana
| 19. 10. 2016
Vždy týden před začátkem menzes mě bolí prsa, a to hlavně na vnější straně směrem k podpaží. Užívám HA, mám dvě děti (8 a 5let). Na ultrazvuku mi diagnostikovali "útvary" do 7mm velikosti naplněné vodou. Další postup žádný, pouze sledovat. Docela mě to vadí, bolest je nepříjemná a omezuje mě. Děkuji za odpověď
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní hano, útvary vyplněné vodou se cysty a podle velikosti můžou být mikrocysty nebo makrocysty a jsou původcem bolestivosti prsní žlázy. je dobré vyzkoušet Pupalku v kombinaci s Vit E, kterých užívání bolest prsní žlázy zmírňuje nebo po konzultaci s Vašim gynekologem užívat kapky Mastodynon, jsou nehormonální povahy a jako poslední se nasazuje antikoncepční léčba na úpravu, stabilizaci hladiny hormonů. Jinak jednoduché cysty v prsu nevyžadují zkrácený interval kontrol.
?
Karla
| 19. 10. 2016
Hezký den. Občas mě začne pobolívat v prsu a po pár dnech se objeví zespoda červený flek jako když kousnul komár. Udělá se boulička ze které vytéká něco jako voda a hnis. Vše vyteče a bulka i zčervenání zase po pár dnech hodně rychle zmizí. Je mi 37 let. Děti nemám. Děkuji za Vaši odpověď.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, problém nemusí být lokalizovaný přímo v prsní žláze, nejčastěji se jedná o reakci kolem kožních útvarů jako je chloupek, potní nebo mazová žláza a výsledkem zánětlivé ložisko, které když se vyprázdní na povrch, tak zánět zmizí. Navštivte v akutním stadiu kožního lékaře.
?
Jarmila Blažková
| 19. 10. 2016
Dobrý den paní doktorko, je mi 56 let. Už asi přes 20 let mám tmavý výtok z pravého prsu. Z levého už, nevím jak dlouho, né. V červenci jsem si ale levé prso zmáčkla a tekla mi z bradavky trochu krev. Pak opakovaně, vždy, když jsem to zkusila po několika dnech. Pak už stačilo jenom zmáčknout trochu bradavku. V září jsem se objednala v Pardubicích na mamograf. Do návštěvy jsem na to neměla šahat. Snímky nic neukázaly a ultrazvukem taky nic nezjistili. Týden na to jsem si u nich měla prso zmáčknout a nic neteklo. Jsem za to šťastná. Zajímá mne, jestli byste třeba nevěděla, čím to mohlo být a co s tím tmavým výtokem. Jestli se ho dá do budoucna nějak zbavit. Asi není normální, že ho mám. Moc děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Blažková J.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Blažková. je důležitá informace jestli jste dlouhodobě neužívala léky na ředění krve u těch může docházet ke krvácení z bradavky. Dále je důležité jestli neužíváte hormonální léky. Jestli se výtok ztratil, nemačkejte bradavku aby nedocházelo k nové provokované sekreci .. V případě, že se sekrece znovu objeví a bude spontánní budete muset absolvovat duktografické vyšetření, to je kontrastní vyšetření mlékovodů. jako poslední možnost je vyšetření Magnetickou rezonancí a odstranění mlékovodů, z kterých je sekrece. to by vyřešilo Váš problém se sekrecí, kdyby se nově objevila.
?
Blanka
| 19. 10. 2016
Ráda bych se zeptala, jak zjistit riziko toho genu (nějak BRCA), který zvyšuje výskyt rakoviny. V rodině máme několik příbuzných, babička měla i nádor prsu, ale nezemřela. Kam se mám obrátit? díky za odpověď
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, paní Blanko na adrese www.mamo.cz najdete seznam genetických pracovišť, objednejte se na to pracoviště, které je blízko Vašeho bydliště.
?
Mirek
| 19. 10. 2016
Prý blázním, ale mám nějaký problém na prsou kolem bradavky a mám strach, že by to mohl být rak. Může se objednat na mamograf i muž? Co byste radila, paní doktorko?
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den Mirku, na naše pracoviště docházejí na vyšetření pro hmatné bulky, zvětšení prsu nebo bolest prsu i muži. Objednejte se co nejdříve na ultrazvukové vyšetření prsů a pak v případě, že to bude potřeba můžeme hned doplnit mamografické vyšetření. O tom rozhodne vyšetřující lékař podle nálezu ze sonografie.
?
Běta
| 20. 10. 2016
Je mi skoro 40. po dítěti mám obrovská prsa (podprsenka H95). Občas mě pobolívají. Ale hlavně mě kvůli nim bolí páteř. Jsem po léčbě boreliozy. Bylo by možno prsa operativně zmenšit bez dalších zdravotních problémů? Děkuji.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, schvaluji Vám rozhodnutí, zmenšení a modelaci prsů. Před tímto zákrokem, který se provádí na plastice je potřeba mít preventivní vyšetření prsní žlázy.
?
Z.A
| 20. 10. 2016
Dobry den pani doktorko,
asi posledni 3 tydny me boli na dotek prava bradavka. Kdyz v noci spim a pretocim se, vzbudim se diky tomu. Minulky rok jsem byla na mamografu, vsechno OK. Je mi 46 let. Predem dekuji. Z.A.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den. jestli jste před rokem absolvovala mamografické vyšetření, bylo by dobře zajít ke svému gynekologovi nebo praktickému lékaři k vyšetření prsní žlázy pohmatem, k vyloučení sekrece a následně pro žádanku na ultrasonografické vyšetření. Mohla se objevit u vás cysta v prsu, která může způsobovat bolestivost prsní žlázy.
?
Monika
| 20. 10. 2016
Dobrý den paní doktorko, jsem po ablaci levého prsu, je to již 11 let. Jak často mám chodit na kontrolu na sono a mamograf(je mi 43 let)? A ještě mám dotaz na očkování proti klíšťové encefalitidě. Mohu v mém případě se nechat naočkovat? Děkuji a přeji krásný den.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Moniko,
intervaly jednotlivých vyšetření u žen po operaci prsu pro karcinom stanovuje onkolog na základě všech dostupných komplexních vyšetření. Na klíšťovou encephalitídu se můžete dát očkovat, v případě, že nemáte kontraindikace uvedené v seznamu této injekční vakcinace.
?
Leona Carvanová
| 20. 10. 2016
Dobrý den paní doktorko.

Mám nejasný nález na magnetické rezonanci prsů a je mi doporučován odběr prsní tkáně. Nemocnice Bulovka je známa perfektní diagnostikou prsů a to hlavně na magnetické rezonanci. Jaké jsou Vaše zkušenosti s MRI a biopsií prsů pod MRI navigací a je možné se u vás na tento odběr vzorku objednat ? Dále mám možnost provedení tohoto výkonu v Brně.
Děkuji Leona Carvanová
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Vážená paní Carvanová, v nemocnici na Bulobce máme Magnetickou rezonancí vybavenou prsní cívkou pro vyšetřování prsů a pro cílený odběr tkáně z prsu. Vyšetření se dělá speciálním přístrojem, kde je tkáň odebrána sílou vakua a následně odeslaná na histologické vyšetření. MR vyšetření prsů a v případě potřeby odběr tkáně z prsu se na našem pracovišti provádí jednou týdně, k vyšetření musíte mít žádanku a může Vás objednat Váš odesílající lékař.
?
Miluše Černá
| 20. 10. 2016
Dobrý den!
Již léta docházím k vám na Bulovku do mamo centra,kde jsem s péčí spokojena.Dozvěděla jsem se,že paní primářka Skovajsová otevřela své další pracoviště na Hradčanské.Paní primářka je uznávaná jako špičková odbornice ve svém oboru,ja péče u vás na Bulovce srovnatelná s jejími centry?Děkuji.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den,
všechna screeningová centra pro prevenci rakoviny prsu jsou v České republice akreditována v pravidelných intervalech Ministerstvem zdravotnictví a musí splňovat přísné technické požadavky a požadavky na kvalifikaci zdravotnických pracovníků. Jednou ročně je centrálně vyhodnocována kvalita poskytované péče a screeningové centra musí splňovat předepsané požadavky.
Proto si myslím, že všechny centra v ČR, kterých seznam můžete najít na www.mamo.cz poskytují kvalitní diagnostiku.
?
Jana
| 20. 10. 2016
Dobrý den, paní doktorko,
četla jsem, že vyšetření na mamografu, jelikož se jedná o rentgenové záření, může být nebezpečné.Chodím pravidelně na kontrolní vyšetření po 2 letech od svých 45 let, teď je mi 57.V mamografickém centru mně říkají, že je lepší chodit už po roce, mají asi pravdu, ale já se bojím chodit tak často.Jaký je, prosím, Váš názor?A o jak velkou dávku záření v jednotkách mSv se, prosím, při jednom celkovém vyšetření asi jedná?A ještě se chci zeptat, zda se má při vyšetření používat krční límec na ochranu štítné žlázy.
Moc vám děkuji za odpověď.Jana
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, mamografické vyšetření pracuje s měkkým zářením to je do 30 kV a s kombinací filtrů. Toto záření neproniká do hloubky. U vyšetření není potřeba používat ochranné pomůcky jako krční límec. Interval mamografického vyšetření jednou za 2 roky je optimální z pohledu záření, ale z pohledu preventivního vyšetření, v případě že Vaše prsa jsou špatně samovyšetřitelná je dobré v mezidobí absolvovat ultrazvukové vyšetření, které nemá frekvenční omezení. V případě, že Vaše žláza je přestavěná na tuk- tak se projevuje stárnutí žlázy, je postačující prevence mamografická jednou za 2 roky.
?
Květa
| 20. 10. 2016
Dobrý den, paní doktorko,
na levém prsu mám jedno místo, které mě při dotyku často pobolívá, je hodně citlivé. Je to v úrovni bradavky směrem ke středu hrudníku. Na sonu prsou nic zvláštního vidět nebylo. Prsní žlázy mám na levém prsu trošku větší než na pravém. Mám pocit, že mi tento problém začal během kojení druhého dítěte. (Pak jsem kojila ještě i třetí.) Nevíte, čím by to mohlo být?
Děkuji za Váš názor,
Květa
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Květo. U každé ženy je asymetrie v objemu prsní žlázy, u některé z nás viditelná více u jiné méně. Těhotenstvím a kojením se může tento rozdíl srovnat nebo prohloubit. vy zřejmě patříte do té druhé skupiny žen. Bolest prsu je častá u žen s většími prsy, kde často bolí vazivový aparát, který upíná žlázu do kůže.
?
Ženy z Mělnicka
| 20. 10. 2016
Dobrý den,
jsme tři sousedky z Mělnicka, dojíždíme na preventivní vyšetření prsů již dlouhá léta. Dozvěděli jsme se, že pan doktor Bárta již na Bulovce nepracuje, souvisí nějak jeho odchod s Vaším příchodem. A kde prosím pana doktora najdeme?
Děkujeme
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Milé dámy, myslím, že Vaše otázka nevyžaduje žádnou odbornou radu a to v diagnostice prsní žlázy dělám od roku 1996, každý rok popíšu více než 5000 mamografických vyšetření a udělám přibližně 400 a více tenkojehlových odběrů z podezřelých ložisek v prsu. To vše si vynásobte 20 roky a ....i tak nenacházím odpověď na Vaši otázku.
?
Milada Schořová
| 20. 10. 2016
Dobrý den,
Asi 7 let jsem klientkou Vašeho oddělení na Bulovce. Při vyšetření personál příjemný, výsledek mi dosud vždy řekl lékař. Vyjímkou však byla minulá návštěva, kdy mi výsledek sdělila sestra na chodbě před ostatními pacientkami. Přišlo mi to nepříjemné a myslím si, že byl lepší systém, kdy nás pouštěl lékař u sebe na pracovně než na chodbě plné lidí.
Děkuji za Váš názor
Milada
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, výsledek, který Vám sdělila paní laborantka byl tak jak všech 7 let předtím sdělený jako předběžný. Mamografické snímky musí z důvodu vyloučení falešného nálezu číst dva lékaři, nezávisle na sobě a pak je výsledek definitivní. Sdělovat výsledek hned po vyšetření není povinností screeningového centra. Předběžné sdělení výsledku hned po vyšetření je bonus pro Vaše uklidnění.
?
Zdena
| 20. 10. 2016
Dobrý den, jak postupovat, když si nahmatám bulku v prsu(Kam se objednat na vyšetření a jaká vyšetření mi budou provedena)? Věk 30 let. Děkuji
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, důležitá je ještě informace jestli má někdo v rodině v přímé linii, to znamená maminka nebo babička, nebo sestra rakovinu prsu. jestli ano doporučuji urgentní vyšetření, žádanku na vyšetření by Vám měl dát Váš gynekolog nebo praktický lékař a Vy se nejdříve objednáte na ultrazvukové vyšetření prsů a v případě, že vyšetřujícímu lékaři se Váš nález nebude líbit, doplní ještě mamografické vyšetření eventálně Vás objedná na histologické vyšetření bulky formou tenkojehlového odběru.
?
Katerina
| 20. 10. 2016
Dobry den, po 2. ivf stimulaci jsem si nahmatala v levem prsu bulku - nastesti to byla nezhoubna cysta, kterou mi odsali jehlou.
Od te doby me ale leve prso poboliva, jakoby cela bradavka a pod tim. V miste, kde mi cystu odebrali, me vzdy tlaci/ boli, kdyz nosim podprsenku...
Pravidelne chodim na sono a na kontroly a vse czdy dopadne dobre.
Jen nerozumim tomu, proc me to stale boli :( dekuji za Vas nazor!
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, po odsátí cysty se v tom ideálním případě její stěny slepí a vznikne okem neviditelný vazivový proužek, který v kombinaci s hormonálními změnami, které u žen fyziologicky probíhají může bolet. Děláte správně, že chodíte na preventivní ultrazvukové vyšetření. Doporučuji vyzkoušet Vitamín E 400mg 1 tobolku denně po dobu 3 měsíců, obvykle dochází ke zmírnění bolestivosti v prsu.
?
Ilona Reichmann
| 20. 10. 2016
Dobrý den,
souhlasíte s tím, že vit.D je jakožto důležitý vit., nebo skoro hormon, jako prevence ca prsu a jiných? V mnoha studiích potvrzeno, dokládá to i fakt, že v jižnįch zemich je míň ca prsu, než v severních zemích.

Děkuji za názor.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, vitamin D se podobně jako vitamin E rozpouští v tucích a k jeho léčebné hladině v organismu je potřeba udržovat jeho průměrnou hodnotu. Vznik karcinomu prsu má mnoho příčin a kombinaci některých příčin, může být spouštěcí reakcí jeho vzniku. Jižné národy mají pestřejší stravu a jiné tempo života jako my středoeuropané. Doporučuji jako prevenci vzniku karcinomu prsu zdravý životní styl a přiměřenou dávku vitamínů.
?
Jana Mašková
| 20. 10. 2016
Dobrý den,mám dotaz,bolí mne tak měsíc pravé prso,v úterý jdu na mamograf,strašně se bojím,bylo mi v červnu 50.Před dvěma roky to bylo v pořádku. Žádnou bulku jsem si nenahmatala,tak co by to bylo.
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, i ve Vašem věku je častá jednostranní bolest prsu, může v něm být drobná cysta, která je důsledek hormonálních změn. Pro ženy obvykle není nebezpečná a bolest spontánně odezní. musím Vás pochválit, že si prsa samovyšetřujete a že víte, že v prsu si žádnou bulku nehmatáte. Při mamografickém vyšetření upozorněte na bolest zdravotnický personál, aby vyšetření, které se dělá tlakem na prs bylo dělané v pomalejším rytmu a menším přítlakem.
?
alena 1
| 20. 10. 2016
Dobrý den pani doktorko, teče mi půl roku z pravé bradavky, když jí zmačknu žlutá voda a potom hned černá. je to jenom když to zmačknu . píchá mi prso i v zádech i když zvedám ruku. je mi 62 let. co mám dělat- kam mě můžete doporučít. děkuji za odpověď Alena 1
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den, jestli je výtok pouze z jedné bradavky je potřeba absolvovat vyšetření v některém ze screeningových mamografických center. nevím kdy jste absolvovala preventivní mamografické vyšetření. Při výtoku z bradavky se dělá kontrastní vyšetření mlékovodů, kde do bradavky tenkou jehlou podáme kontrastní látku a uděláme rentgenové vyšetření prsu. Určitě svůj problém nepodceňujte a objednejte se. V Praze se můžete objednat telefonem nebo emailem na Mamografickém pracovišti Nemocnice na Bulovce, na Praze 8. Budu se na Vás těšit a pokusíme se Váš problém vyřešit.
?
Valentýna
| 20. 10. 2016
Bez hormonální léčby nemám vůbec menstruaci. Před měsícem jsem vysadila antikoncepci. Menstruace se samozřejmě nedostavila. Co se, ale dostavilo je bolest a citlivost bradek. Jde stím něco dělat, je možné že stím souvisí i stím, že má lehce v páčené bradavky? Děkuji (22 let, test na HCG neg.)
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Valentýno, bolest bradavek je bohužel hormonální povahy, v případě že Vás obtěžuje ve větší míře je potřeba konzultovat s vašim gynekologem jestli lze po určitou dobu užívat kapky Mastodynon, které jsou nehormonální a výrazně zmírňují bolestivost prsní žlázy.
?
evelyna
| 20. 10. 2016
Zdravímpaní doktorko. V rámci širší rodiny a práce ted kolem sebe mám hned tři případy rakoviny prsu, všem je koklem třicítky. Proboha, co se to deěje, dřív tat nemoc postihioval starší, máte nějaké vysvětlení? proč to tak je? Mám strach o dceru a vnučku, jesrtli to tak půjde dál, onemnocnět mohou už dívky v dopsívání? děkuji za názor E. Haškovcová
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Haškovcová. Preventivní vyšetření prsu a kvalita screeningových center jsou dnes na tak vysoké úrovni, že v kombinaci s kvalitním technickým zázemím a zkušeným zdravotnickým personálem dochází k nárůstu záchytu malých karcinomů prsů u žen. Současně se více preventivních vyšetření zúčastňují i ženy mladé do 30 let. Může to být dané nepříjemnou zkušeností z domova, pracoviště, kde v jejich okolí někdo onemocněl, nebo jsou to ženy před plastickou úpravou prsů a podobně. V případě, že se v rodině v přímé linii vyskytne kacinom prsu u více žen, je dobré absolvovat genetické vyšetření. Kontakt na toto vyšetření najdete na stránkách www.mamo.cz
?
Johanka
| 20. 10. 2016
Dobrý den, jak polačit vznik vazivových ložisek, benigních ůtvarů a cyst v mléčné žláze? Je mi 51 let. Děkuji za odpověď
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Johanko, prevence vzniku těchto útvarů je minimální, protože jejich vznik má obvykle více příčin.To co lze pro své zdraví udělat, je chodit na preventivní prohlídky.
?
Marie
| 20. 10. 2016
Dobrý den, paní doktorko,
je mi 48 let. Před 4 měsíci jsem byla UZ vyšetření prsů, kde mně v pravém prsu našli hypoechogenní ložisko 7x4mm, vs. benigního vzhledu. Můžete mně prosím vysvětlit co si mám pod tím představit? Mám velké obavy, příští týden mám jít na kontrolu na UZ. Paní doktorka navrhovala i biopsii, event. mamografické vyšetření. Co byste mně prosím doporučila Vy?
Moc děkuji za odpověď.Marie
MUDr. Livia Večeřová
MUDr. Livia Večeřová
Dobrý den paní Marie. Určite bych absolvovala kontrolní ultrasonografické vyšetření k posouzení změny velikosti a struktury ložiska. V případě, že došlo k nějaké změně je dobré absolvovat mamografické vyšetření k vyloučení zrníček vápniku v ložisku a v případě podezření na nádorovou změnu je pak nutné absolvovat biopsii. Změny, které popisujeme jako hypoechogenní můžou být v prsu nenádorového původu, často se jedná o drobný fibroadenom ( nenádorové ložisko) nebo cystu se sedimentem, nebo papilom v cystě. Držím palce.
Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama