reklama

6 způsobů, jak se zbavit únavy přírodní cestou: Zkuste teplou vodu s kapkou citronu

Vyhrát boj s jarní únavou není vůbec nemožné. Stačí si jen osvojit pár návyků, které vám dodají energii.

Foto: iStock

Jarní únava je fenomén, který ovlivňuje mnoho z nás. Sluníčko už má sice docela sílu, ale nám bude ještě chvilku trvat, než se probereme z dlouhé zimy. To pak saháme po šálcích s kávou, které ale zrovna dvakrát nepomáhají.

Jak se rychle probrat a získat zpátky ztracenou energii? Zkuste změnit své návyky, přizpůsobte jídelníček a životní styl.

Zkuste zelený čaj

Přebytečné množství kávy, a že se to s ní dá přehnat lehce, na vás bude mít opačný efekt. Budete unavení, nervózní a více ve stresu. Káva je návyková a mnohdy věříte, že bez ní den nezvládnete. Sice vám rychle dodá energii, ale stejně tak rychle i její účinky vymizí. Vyměňte kávu za zelený čaj, jehož nabuzovací účinky se uvolňují pomaleji.

Dopřejte si šlofíka

Přišli jste z práce a jste unavení? Pokud máte tu možnost, dejte si "dvacet" a zkrátka si odpočiňte. Uvidíte, že večer si mnohem více užijete a i spát se vám půjde lépe, než kdybyste šli proti vašemu tělu a tomu, co si žádá. Samozřejmostí je taky dostatečný spánek, minimálně sedm hodin denně. 

Teplá voda s kapkou citronu vás probere

Den začněte šálkem teplé vody s pár kapkami citronu. Je to ten nejčastější tip na detox a zdravý životní styl, ale zároveň je to to nejmenší, co pro sebe můžete udělat. Nastartujete tak očistné procesy těla a povzbudíte metabolismus. Posílíte imunitní systém, díky povzbuzení metabolismu podpoříte hubnutí. Voda s citronem pomůže zaktivovat trávení a prospěje i pleti, kterou prozáří vitamin C.

Svůj důvod má i zmíněná teplota vody. "Studená voda by probuzenému tělu způsobila šok. Obecně se doporučuje pít vodu pokojové teploty či teploty těla. Organismus tak nemusí vydávat energii na její zahřátí. Bývá uváděno, že právě studenou vodou a zapíjením teplých jídel se může metabolismus zpomalit," upozorňuje Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse. Zároveň ale vodu s citronem neberte jako všelék či zaručený detoxikační rituál. Jen sama o sobě postrádá význam, vždy záleží na celkových stravovacích návycích a životním stylu.

Hlídejte si, co obědváte

Po třetí hodině odpolední už nemůžete fungovat? Dost možná je to tím, co jste měli na oběd. Ten by neměl být příliš těžký, tučný nebo s větším obsahem jednoduchých cukrů. Bohužel klasická česká kuchyně taková převážně je.

Takové jídlo se dlouho tráví a krev se tak přesouvá do trávicího ústrojí, místo aby se nám dostatečně okysličoval mozek, a zmíněná únava je na světě. Vyzkoušet můžete raw obědy. "Raw jídlo je poměrně vydatné a syté, to znamená, že není potřeba ho sníst hromadu (zejména pak u kombinací zeleniny s oříšky nebo semínky a také u výborných raw dezertů). Výhodou raw stravy (pokud to ovšem s tím množstvím sami nepřeženete) je, že se po jídle necítíte unavení a nemáte potřebu si odpočinout a dát si ,dvacet´. Naopak, raw strava nezatěžuje tělo. Nabije vás energií," vysvětluje Stanislav Petříček, zakladatel bister bistRAWveg a popularizátor zdravého životního stylu pro manažery. 

Pročistěte tělo

Dopřejte si pravidelnou dávku detoxikace v podobě šťavnatého ovoce či zeleniny. "Zaručeně se budete cítit lépe a budete mít více energie. Ovoce i zeleninu můžete konzumovat jak vcelku, tak ve formě šťáv či lahodných pyré," říká Věra Burešová.

Vaše tělo pročistí například celer, cuketa, řeřicha, artyčok, celozrnné obiloviny, chřest, pórek, celozrnné obiloviny, cibule, štěrbák nebo úplně obyčejné jablko či hruška. Antioxidační účinky pak mají například olivový a řepkový olej, granátové jablko, brokolice, kiwi, mandarinka, pomeranč, citron, mrkev či rajče.

"Pokud se stravujete nezdravě a jeden týden v roce budete jíst jen syrové ovoce a zeleninu, nemůžete čekat zázraky. Pokud je vaše životospráva opravdu bídná, můžete tímto šokem vašemu tělu přivodit třeba i nemalé zdravotní komplikace. Raději pozvolna a dlouhodobě. Zkuste si dát denně, i kdyby jen o pár kousků ovoce či zeleniny, víc. Tento návyk má šanci udržet se ve vašem jídelníčku podstatně déle," říká Marta Svačinová, odbornice na zdravý životní styl z Blendea.

Jarní detox a detoxikační kúry by měly sloužit spíše jako restart vašeho jídelníčku, ideálně i přístupu k pohybu, a vy byste i po jejich ukončení měli ve zdravém stravování pokračovat. Jen tehdy pro vás mohou mít skutečně přínos.

Vsaďte na aloe vera

Aloe vera patří mezi sukulenty a lze ji pěstovat i při pokojové teplotě doma. K tomu má blahodárné účinky na vaše zdraví. Posiluje imunitu, detoxikuje a regeneruje tělo. V obchodech se zdravou výživou je i snadno k dostání výtažek z aloe vera, který se doporučuje pít po probuzení. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama