reklama

Vědecky dokázáno: Jídlo má vliv na naši náladu

Náš žaludek a mozek jsou propojené, tvrdí vědec David Perlmutter, podle kterého má strava vliv nejen na naši fyzickou stránku, ale i psychickou.

Foto: iStock

Nejnovější výzkum ukazuje na úzkou souvislost mezi kondicí mozku a stavem střevního mikrobiomu. Jednoduše řečeno, to, co máme v břiše, pak ovlivní to, co máme v hlavě.

Zdravá strava je samozřejmě jedním z největších témat moderní civilizace. Kolik existuje směrů, tolik je i odpůrců například paleo diet, veganství, raw stravy a podobně. Výzkumy ale hovoří jasně: řada onemocnění vzniká právě kvůli nezdravé výživě. I přestože se na vzniku choroby může podílet více faktorů, nevhodně zvolené potraviny situaci urychlí a zhorší.

Nadváha znamená depresi?

Podle Davida Perlmuttera leží mezi těmito dvěma neduhy jasné rovnítko kvůli tomu, že přebytečné tukové buňky šíří v našem těle zánět. Ten ovlivňuje chemické procesy v mozku. Když přibíráme, zvyšuje se také krevní tlak a hladina cukru. 

Dieta pro lepší náladu

Jídelníček, který zlepší činnost mozku i stav mysli, by se měl skládat z vlákniny a uhlovodanů. Patří sem brokolice, řepa, dýně, mrkev nebo květák. Také potřebujeme zdravé tuky, které můžeme přijímat z avokáda, ryb, olivového oleje, ořechů a dalších semen. Do denní stravy určitě zařaďte probiotika, jako je kefír, jogurt, kvašené zelí, kimči, miso pasta, kyselé okurky. Právě tyto potraviny vytvoří prospěšné bakterie pro vaše zažívání. Dopřát bychom si měli také pomalu vařený vývar z kostí, protože ty obsahují hodně kolagenu, který potřebuje nejen naše pleť, ale i klouby.

Dobrého pomálu

Pokud milujete chleba a ovoce, máme pro vás špatnou zprávu. Právě lepek, který obsahuje hlavně pečivo, a fruktózu doporučuje David Perlmutter v jídelníčku výrazně snížit. Jsou pro tělo zátěží, se kterou se pak dlouho vyrovnává. Totéž platí o alkoholu: nemusíte vyřadit červené víno, ale denně si nedopřávejte víc než jednu skleničku.

reklama
reklama
reklama