reklama

Jaké hry ženy hrají?

Je téměř klišé říkat, jak těžké je pro ženy skloubit dohromady profesi a rodinu. Pouhé mluvení však stejně nezpůsobí, že se problém vyřeší a stres odejde znepokojovat někoho jiného. Prádlo se smao nevyžehlí a podklady pro poradu taky nikdo nenapíše za vás...

Foto: Profimedia.cz

Je téměř klišé říkat, jak těžké je pro ženy skloubit dohromady profesi a rodinu. Pouhé mluvení však stejně nezpůsobí, že se problém vyřeší a stres odejde znepokojovat někoho jiného.

Je hlavně potřeba něco dělat! Ženy jsou totiž obecně náchylnější vůči stresu, snáze podléhají jeho negativnímu vlivu a více se podepisuje na jejich fyzickém zdraví. Odborníci proto hledají spolehlivé metody, jak následky stresu co nejvíce snížit.

Nevěřte na metodu biče!

Nestíhám, říkají si neustále ženy v poklusu. Jak zvládnout každodenní spoustu pracovních úkolů, mít čas, sílu a energii věnovat se dětem, o tom, kde vzít čas na sebe ani nemluvě.

Mnohé velmi zaměstnané ženy žijí v mylném domnění, že permanentní stres jim pomáhá podávat špičkové výkony. Opak je pravdou. Lékaři už dávno zjistili, že naše tělo není přizpůsobeno permanentní pohotovosti, a i když jsou mezi námi lidé, kteří se chlubí tím, že nemají čas si udělat čas na sebe, tak přeřazování na nižší stupeň je naprostou nutností, abychom se nezhroutili.

Americký poradce a kouč Timothy Gallwey už dlouhá léta pomáhá lidem dosáhnout vnitřní stability pomocí metody Inner Game (vnitřní hra). Společně s lékaři Eddem Hanzelikem a Johnem Hortonem o tom napsali knihu - Zvládněte stres metodou Inner Game. Na pozvání společnosti Koučink Centrum T. Gallwey nedávno navštívil Prahu.

Špatné myšlenky se zhmotňují

Jednou k tomuto internistovi přišla do ordinace pacientka Ráchel, která trpěla nadváhou. Proto se její myšlenky točily stále kolem tohoto tématu, zkrátka nemyslela si o sobě nic pěkného.

Edd Hanzelik jí tehdy poradil, aby se nepokoušela tyto myšlenky vypnout, ale přestala si jich všímat. Vysvětlil jí: „Vypnout negativní uvažování není snadné, protože probíhá neustále. Můžete ho ale rozpoznat a rozhodnout se, zda mu budete věnovat pozornost a přijmete myšlenky, které vám nabízí, za své - nebo ne. Je možné se na vše podívat s odstupem a říci si: Souhlasím s tím? Je to v mém nejlepším zájmu?"

Zdravotní problém může vzniknout, i pokud zapomeneme na to, co máme rádi a skutečně chceme, což byl případ jedné vytížené podnikatelky, která měla neustále nějaké zdravotní obtíže. Háček byl v tom, že se celé dny starala o hladký chod firmy a vzdala se toho, co měla v mládí ráda. Tedy hudby. V momentě, kdy začala čistě pro radost hrát s jednou hudební skupinou, se její zdravotní stav zlepšil.

Využijte nástroje

Představme si náš život jako strom; to, co nám dává rovnováhu, jsou kořeny. Lidé často uvádějí rodinu, kariéru a přátele. Tyto důležité složky našich životů jsou ve vnějším světě, nemáme je plně pod kontrolou, mohou se měnit v čase.

 Pak ale máme tzv. vnitřní zdroje. Ty nám mohou pomoci, ať se ve světě kolem nás děje cokoliv. Mohou to být: vlastnosti, které se nám na nás zamlouvají. Vlastnosti, kterými se vyznačují naše děti. Vlastnosti, které obdivujeme u druhých lidí.

Naše druhé Já. Horší nebo lepší?

Timothy Gallwey společně Eddem Hanzelikem poznal, že lidé disponují obdivuhodnými skrytými schopnostmi, které jsou jim vrozené. Dá se říci, že to je naše druhé Já. Jestliže se člověk dokáže s touto silou spojit, napojí se na energii uvolněného soustředění, je spokojenější a úspěšnější v osobním i profesním životě.

Ukázalo se taky, že pozornější vnímání kvalit vlastního života a díky tomu zmírnění stresujících faktorů významně ovlivnilo zdraví lidí.

Chceme-li čerpat tuto vnitřní sílu, klíčem je zbavit návyků prvního Já. To nebývá snadné. Nástroje vnitřní hry (inner game) pomáhajívytvořit si nové návyky a získat tak větší kontrolu nad svými životy.

Udělejte stop

Michal Ondráček ze společnosti Koučink Centrum připomíná jeden příměr Timothy Gallweye a vysvětluje: „Pokud na chvíli obraz zastavíme - jako když se v kině přetrhne film - máme šanci získat odstup a uvědomit si, jaké kroky a jak po sobě je udělat, co nebo koho potřebujeme pro snadnější plnění úkolů a uvědomit si i dlouhodobou taktiku. Tato STOP se mohou týkat různých oblastí života."

  • STOP na začátku a na konci každého dne
  • STOP pokaždé, když jste lapeni v nevědomém hybném momentu a ztrácíte kontrolu nad děním
  • STOP před tím, než vyzvednete dítě ze školy, abyste se mohli zamyslet, jaký smysl dáte času strávenému s ním. 
  • STOP před tím, než zajdete s partnerem na večeři, abyste se mohla zamyslet, o čem s ním chcete mluvit

Sama sobě ředitelkou

Někdy skutečně nemáme věci úplně pod kontrolou, protože patří do sféry vlivu jiného člověka. Pak je dobré se takříkajíc nasoukat se tak trochu do jeho kůže a zkusit si s tímto vědomím položit tři jednoduché otázky:

  • Co si myslím?
  • Co cítím?
  •  Co chci?

Protože jestliže lépe porozumíme motivům druhých lidí, máme větší šanci se s nimi jednodušeji domluvit.

Inner game nabízí jiný pohled na zacházení se svým vnitřním světem. Je to místo, které máme nejvíce pod kontrolou. Můžeme si vybírat své postoje k situacím, své komentáře k dění a své kroky jak čelit nástrahám života.

Více v knize W. Timothy Gallwey, Edd Hanzelik, John Horton: Zvládněte stres metodou Inner Game, nakladatelství MANAGEMENT  PRESS 

--------------------------------------------------------------------------------

Pomůže vám psychoterapie?

reklama
reklama
reklama