reklama

Co se s vámi děje, když spíte: Víte, jak můžete ovlivnit své sny?

Myslíte si, že sny mohou předurčit to, jak se budete následující den cítit? A souvisí vaše nálada s tím, co se vám bude v noci zdát? A jakou spojitost má zdravý (či špatný) spánek s vašimi sny? Zajímá-li vás "spánková" problematika, pokračujte ve čtení...

Foto: iStock

Ať už spíte dobře, nebo máte se spánkem potíže, jedno je jisté. V určité fázi spánkového cyklu se vám budou zdát sny. A je docela jedno, zda si je pamatujete nebo ne, sny jsou běžnou součástí spánku. Jak moc ovlivňují náš den, případně jak můžeme ovlivnit my je?

Je všeobecně známo, že spánek za běžných okolností probíhá u zdravého člověka v určitých cyklech. Každý cyklus trvá asi hodinu a půl a skládá se ze dvou základních fází - REM a NREM (non REM).

Pokud jde o snění, každý z nás jím stráví přibližně dvě hodiny za noc. Sny mohou přijít v jakékoli fázi spánku, nejčastěji se však vyskytují v tzv. fázi REM (z anglického rapid eye movement, tedy v překladu rychlé oční pohyby).

Co se děje ve spánkové fázi REM

Podle některých teorií nám REM fáze dodává novou energii a jaksi restartuje psychické procesy (myšlení, rozhodování, představivost apod.). Charakteristické jsou pro ni rychlé pohyby očí, k nimž během této spánkové fáze opakovaně dochází. A jak už bylo uvedeno výše, během fáze REM se nám většinou také zdají sny.

Spánkový cyklus REM se během noci opakuje přibližně čtyřikrát až pětkrát a zabírá asi dvacet až dvacet pět procent celkové doby spánku. To odpovídá přibližně hodině a půl až dvěma hodinám, přičemž nejdelší REM fáze je nad ránem, v době před probuzením, a může trvat až hodinu. 

Při REM fázi začneme těžce a nepravidelně dýchat a naše srdeční frekvence se zvyšuje na hodnoty odpovídající bdělému stavu. Probudit člověka v REM fázi je obtížnější než v jiných spánkových stádiích. 

Fáze REM je stále častým předmětem vědeckého zkoumání a vysvětlení jejího účelu se zakládá prozatím většinou jen na předpokladech.

Co se děje během fáze NREM

Během spánkového cyklu NREM dochází k fyzické regeneraci. Úroveň metabolizmu, podobně jako teplota mozku, jsou nízké. Tato spánková fáze ukrývá další čtyři stádia o různých hloubkách spánku a odlišné délce.

Sny a pocity po probuzení

Možná sami znáte pocit, kdy jste se po příjemném snu probrali odpočatí a pohodově naladění na počínající den. A naopak. Po těžkém snu následovalo i náročné ráno a den v podobném duchu. A třeba vás napadlo, jak moc (anebo málo) spolu sen a průběh dne souvisí. 

Sny tedy mohou ovlivnit průběh dne a náladu, ale už nemají vliv na strukturu spánku. To znamená, že nezmění délku jednotlivých spánkových fází ani četnost případných probuzení.

Délka snů

Délka snů

Délka jednotlivých snů se od sebe může poměrně výrazně lišit. Některé trvají jen několik sekund, jiné klidně půl hodiny i víc.  

Co však ovlivnit mohou, je to, jak dlouho vám bude trvat znovu usnout, stejně jako (ne)náročnost střídání jednotlivých spánkových fází. Je-li přechod mezi spánkovými cykly náročný, případně trvá-li vám usínání po nočním probuzení delší dobu, může to samozřejmě souviset s následující únavou a nenaladěním během dne.

Výzkumy ukazují, že lidé, kteří dobře spí, často popisují své sny jako příjemné a radostné, zatímco lidé trpící nespavostí mívají sny spojeny s méně pozitivními emocemi. Nicméně to, zda dobrý nebo špatný sen znamená také dobrý či špatný spánek, zatím dle výzkumů není vůbec jasné.

Sny zrcadlí realitu

Obsah snu se velmi často váže k tomu, co se děje ve vašem životě. Pokud zažíváte spíše hezké věci, netrpíte stresem a cítíte se šťastní, budou i vaše sny spíše lepší a radostné. A naopak. Jste-li v depresi, prožíváte-li splín a nepříjemné pocity, můžete mít kvůli tomu horší sny a nižší kvalitu spánku.

Dobrá zpráva na závěr

Přestože nelze kontrolovat sny přímo, je možné pracovat na jejich zlepšování v souvislosti se stavem vaší mysli během dne. Vzhledem k tomu, že sny častokrát zrcadlí prožívanou realitu, můžeme změnou postoje a soustředěním se na lepší věci v životě ovlivnit naladění nočních snů. A tedy - možná - i kvalitu spánku a průběh každého dalšího dne.  

reklama
Doporučené recepty
    reklama