reklama

Probuďte se do svého snu: Spěte vědomě

Jak by se vám líbilo probudit se uvnitř svého snu s plným vědomím toho, že jste ve světě vlastních představ a cokoli si zamanete, je v ten okamžik možné? A víte, že to doopravdy možné je?! Stačí se jen naučit lucidně snít...

Foto: iStock

Lucidní snění, nebo také bdělý, vědomý spánek, je pojmenování stavu, kdy si spící člověk uvědomí, že sní, a to mu dá možnost se ve svém snu vědomě a bez omezení pohybovat, nebo ho dokonce měnit. Zjednodušeně řečeno jde o "probuzení ve snu". 

  Nepřestaneme poznávat a na konci toho všeho zkoumání dojdeme tam, odkud jsme vyšli. A to místo uvidíme zcela poprvé... T. S. Eliot Snění, obrázek k citátu, žena.cz

Sny fascinovaly lidstvo odpradávna. Například šamanské kultury byly přesvědčeny, že jsou klíčem k odhalení skutečností, které jsou lidským pěti smyslům obyčejně skryté. Sny pro ně byly spojením mezi hmatatelnou realitou a vyyššími záležitostmi, jakýmsi mostem pro duši, která prostřednictvím snu cestuje domů.

Pro mnohé kultury platilo, že kdo nemá kontakt se svými sny, nemá kontakt se svou duší… A pokud byl člověk oddělen od svých snů, byl považován za méněcenného a politováníhodného jedince.

Co je vlastně sen?

Podle strohé internetové definice je sen zážitek iluzorních hlasů nebo jiných vjemů, které lidský mozek vytváří během spánku v rámci procesu snění. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nepravděpodobné a jsou obvykle mimo kontrolu spící osoby.

Obvykle… A tady bychom se mohli na chvilku zastavit.

Když večer zavřete oči a přestanete vnímat vnější svět, ponoříte se hlouběji do sebe. Fyzické tělo jako by přestalo existovat a vše se odehrává pouze ve vaší mysli. Ocitnete se v jiném, přesto důvěrně známém světě, kde je možné téměř cokoli.

Jen - prožíváte příběh, nad kterým tak jako tak nemáte kontrolu. A když se ráno probudíte, velká část vašich nočních dobrodružství se postupně vypaří… Ale považte, nebylo by skvělé svůj noční sen prožívat vědomě a moci ovládat jeho děj? Že je to nemožné? A představte si, není. Stačí "maličkost". Naučit se lucidně snít.

  Jakmile jednou ochutnáte let, budete už navždy chodit po zemi s očima obrácenýma k obloze, protože už jste tam byli a protože budete stále toužit se tam vrátit. Leonardo da Vinci Lucidní snění, k citátu, žena.cz

Proč snít lucidně

Tento typ snění nabízí zcela nový prostor pro vytváření chtěné reality. Během takového snu tiše ležíte v posteli, přesto je vaše vědomí bdělé a vy prožíváte to, co prožívat chcete. Setkat se můžete úplně s kýmkoli, nehledě na skutečnost, zda ve vašem reálném světě tato osoba žije, nebo ne. Zkrátka - vy jste scenárista, režisér i hlavní postava.

Naučit se lucidně snít vyžaduje určitou mentální přípravu, zřejmě se vám to nepodaří ze dne na den, ačkoli nahodilé lucidní sny nejsou vyloučené. Sama mám zkušenost se svým desetiletým synem, který takovou schopnost má,  občas si aktivně pospí a následně je vskutku co vyprávět!

Možné je úplně cokoli

Sníte-li vědomě, máte jedinečnou šanci vyzkoušet si svou novou reakci třeba na určitý problém, zažít překonávání fyzických hranic, můžete létat, skákat ze skály, potápět se na dno oceánu… setkat se s Einsteinem nebo s van Goghem, popovídat si se svou prapraprababičkou. V lucidním snu je zkrátka možné cokoli.

Lucidní snění má i terapeutický smysl. Jak jsem zmínila výše, během lucidního snění si vědomě naprogramujete třeba i situaci, která vás trápí, či dokonce traumatizuje.

A právě s vědomím, že jste pouze ve snu, si můžete zkusit jiný typ reakce, než činíte běžně. Nemusíte se držet žádných pravidel, jen těch, která sami uvnitř respektujete. Následně pak v běžném životě, dostanete-li se do zmíněné nepříjemné situace, můžete svou nově naučenou reakci vyzkoušet. 

Možností využití je celá řada a lucidní (vědomé) snění vám může mnohé poodkrýt. Jde o ne zcela probádanou záležitost, budící opakovaný zájem, nicméně nejedná se o nic nového. Spíš jsme na ni v našem uspěchaném světě, zaměřeném na výkon, pozapomněli.

A jak na lucidní snění prakticky? O tom třeba příště…

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama