reklama

Jak si na horách zachránit život mobilem? Poradíme

Míříte na hory? Myslete i na úraz a buďte opatrní ještě dřív, než si nazujete lyžey nebo prkno.

Foto: Isifa/Thinkstock

Chystáte se na hory? Před rokem se při nevinném bobování zabil fotbalista Václav Drobný, teď bojuje o život pilot F 1 Schumacher po úrazu hlavy, způsobeném v rychlosti pouhých 20 km/h. Myslete na to a buďte opatrní ještě dřív, než si nazujete lyžáky.

Zimní sporty poskytují radost z pohybu i poznání zajímavých destinací, ale mají svá rizika v podobě nehod a úrazů. Jen v minulém roce Horská záchranná služba zaregistrovala 7 333 úrazů a 80 pátracích akcí. V zimě dominovala samozřejmě zranění po pádu na lyžích a snowboardu. Několik rad, jak se těmto úrazům vyhnout i jak je řešit, naleznete ZDE.

Nebezpečné Alpy

Velká část našich lyžařů jezdí za sportovními zážitky do zahraničí. Kvůli nedostatku sněhu a předraženým a nekvalitním službám v českých horských střediscích letos podle průzkumů cestovních kanceláří stráví zimní dovolenou v ČR jen 10 % našich lyžařů. Ostatní zamíří do ciziny, většinou do rakouských Alp.

České turisty zejména v rakouských Alpách mohou potkat v souvislosti s nehodou také právní komplikace vycházející zejména z neznalosti místního prostředí a jazyka. 

Doporučujeme: Téma: Zimní sporty

Známé jsou případy, kdy několik měsíců po zdánlivě banální nehodě se přihlásili zahraniční občané o odškodnění. Důvodem, proč zejména Rakušané tak často a vehementně vymáhají po Češích odškodnění je, že pod hrozbou toho, že by dalším účastníkům nehody museli sami něco platit, ohlásí iniciativně nehodu na policii a přihlásí se v roli poškozených.

Jak rychle přivolat pomoc v cizím jazyce

Další komplikace mohou nastat také v důsledku neznalosti cizího jazyka. Po těžké nehodě na lyžích se obtížně komunikují ošetřujícímu lékaři v cizím jazyce informace o zdravotním stavu. Vážně poraněni pacienti toho nejsou často vůbec schopni. 

Proto je součástí bezproblémového pobytu na horách uzavření kvalitního cestovního pojištění, které v případě úrazu zabezpečí rychlou a adekvátní zdravotnickou pomoc.

Užitečným pomocníkem mohou být i informace o zdravotním stavu klienta v anglickém jazyce, které umožní ošetřujícímu lékaři snadno zjistit aktuální zdravotní stav pacienta a informace o užívaných lécích, alergiích či chronických onemocněních. V tomto směru jsou jedinečným pomocníkem i mobilní aplikace.

Pomocníci v mobilu

Spolehlivé pomocníky v mobilu vám nabídnou aplikace některých zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven.

  • Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP) - mVitakarta
  • Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) - Karta života
  • Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZPMV ČR) - ZP211 Karta života
  • Revírní bratrská pokladna (RBP ZP) - Karta zdraví RBP ZP

Nahrazují částečně elektronické zdravotní knížky, ale jsou mnohem efektivnější. Pro případ úrazu nabízejí například tzv. SOS funkce. Ty nabízejí Karta života a mVitakarta. Po stisknutí SOS tlačítka se uživatel může rozhodnout, zda zaslat automaticky generovanou SMS zprávu s GPS souřadnicemi nebo volat na tísňovou linku.

Kde jste? Domluvíte se s lékařem?

Všechny zmíněné aplikace můžete stáhnout na iStore a Google play. Pro vyhledávání se doporučuje použít název pojišťovny tedy OZP, ČPZP, ZP MV ČR a RBP ZP.

Ve svých mobilních telefonech pak dál najdete třeba přehled telefonních čísel na Záchrannou službu, hasiče a policii, SOS tlačítko s možností odesílání SMS včetně GPS souřadnic. Vyplatít se vám může také rychlá volba na asistenční službu jednotlivých pojišťoven., což tyto aplikace ke kartám také nabízejí.  

"Karta života může v případě potřeby ulehčit komunikaci s lékařem v zahraničí, neboť nejdůležitější informace o zdravotním stavu klienta mohou být uvedeny i v angličtině. Klient ZP 211 si je buď před cestou vytiskne, nebo mu mohou být zaslány pomocí SMS zprávy. O výpis zažádá esemeskou ve tvaru Kzen (pro angličtinu), zaslanou na číslo: +420 725 442 121," vysvětluje tisková mluvčí ZP 211 Hana Kadečková.

--------------------------------------------------------------------------------

Chystáte se na hory? A znáte letošní termíny jarních prázdnin?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sjezdovky: horší než jatka!

Hubnutí může vést k vážné psychické poruše

Máte depresi? Víme, jak z ní vytěžit maximum 

reklama
Doporučené recepty
    reklama