Jak rychle se opijete? A za jak douho budete OK?
Na Silvestra sice pijí jen amatéři, ale trocha teorie dnes neuškodí nikomu.
Na Silvestra sice pijí jen amatéři, ale trocha teorie dnes neuškodí nikomu.
Nejvyšší procento alkoholu v krvi zhruba hodinu po napití, teprve pak hodnoty klesají. Pokud však popíjíte dál a během večera spořádáte celou láhev vína, budete potřebovat od poslední skleničky ještě nejméně 10 hodin, než se s ní tělo vyrovná!
Jak zrychlit odbourávání alkoholu?
Nijak, aspoň podle odborníků. Ti tvrdí, že odbourávání neurychlí nic! Ani voda, ani vitamíny - třeba oblíbený vitamín C například v podobě citrónové šťávy, pohyb nebo studená sprcha. Všechny tyhle osvědčené postupy mají tak mizivý účinek, že vlastně nestojí za řeč. Opilý člověk by podle profesora Milana Šamánka musel k vystřízlivění vypít sto litrů kávy!
Přesto jsou na trhu různé preparáty k urychlení vstřebávání alkoholu. Easymorning napomáhá přeměnit toxický ethanol na jednoduše odbouratelnou kyselinu octovou.
Doporučujeme: Téma: Alkohol
Zdravotnický přípravek Alcovit jako jediný odbourává alkohol jednoduchou mechanickou cestou. Pomocí přírodního minerálu Clinoptilolitut na sebe váže částice alkoholu, tím stahuje alkohol z krve a pak jej přirozenou cestou vyloučí z těla. Jeden sáček Alcovitu snižuje obsah alkoholu v krvi až o 0,5 promile. Pokud si ho dáte ještě před nebo při oslavování, naváže alkohol rovnou, dřív než se dostane do krve. Je tak těžší se opít.
Když už máme kocovinu
Podobné přípravky jsou však vhodné spíš na zkrácení doby nepříjemné kocoviny, než aby vás pustily dřív třeba za volant.
Kocovinu způsobují právě toxické látky, které se přeměnily z vypitého alkoholu. Alkohol také dehydratuje náš organismus a působí močopudně. Čím více ho vypijeme, tím s větším nedostatkem tekutin se budeme muset ráno potýkat. Dehydratace a nedostatek minerálů a vitaminů v těle nám pak způsobují bolest hlavy, žaludeční nevolnost, typické sucho v ústech, žízeň a další známé příznaky. Proto v nám v této fázi už voda, vitamíny a minerály pomoci mohou.
Náš tip:
Za normálních okolností poklesne hladina alkoholu v krvi za hodinu v průměru o 0,1 promile.To je jen hrubá orientace, protože každý "funguje" jinak.
Za jak dlouho se alkohol vyloučí?
Faktorů, které ovlivňují vstřebávání alkoholu, je mnoho: tělesná hmotnost, stavba těla, pohlaví, objem krve, druhy konzumované potravy, množství vypitého alkoholu. Například u mužů je průměrná rychlost odbourávání alkoholu z těla 0,1-0,2 promile za jednu hodinu, ale u žen je to o 15 % méně.
Pro orientaci:
- 0,5 l piva 10° - muž 2,15 hodiny, žena 3,42 hodiny
- 0,5 l piva 12° - muž 2,45 hodiny, žena 4,31 hodiny
- 0,7 vína - muž 8,38 hodin, žena 14,16 hodin
- 0,5 l destilátu 40% - muž 22,30 hodin, žena 37,02 hodin
Tolerance alkoholu je velice rozdílná. U lidí závislých na alkoholu často nejsou znát žádné příznaky, zatímco například u mladých dívek může i nízká koncentrace způsobit otravu.
Kdy se alkoholem lze otrávit?
U někoho může být hladina alkoholu v krvi ve výši 3 promile skutečně ohrožujícím stavem, na druhou stranu však jsou i lidé, kteří přežili otravu alkoholem v množství 8 promile. V takových případech je nutná intenzivní péče v nemocnici zahrnující hemodialýzu a podání tekutin, které "ředí" alkohol.
Otrava alkoholem - stupně a příznaky v závislosti na hladině alkoholu v krvi:
- Stupeň I: rozrušení (1-2 promile) - neklid, potíže s řečí, nadměrné sebevědomí
- Stupeň II: omámení (2-2,5 promile) - agresivita, svalová slabost, zúžení zornice, ztráta paměti
- Stupeň III: ztráta vědomí (2,5-4 promile) - otupělost, ztráta vnímání, šok, rozšíření zornice
- Stupeň IV: ztráta schopnosti dýchat (4 a více promile) - kóma, šok, absence reakce zornic, narušení přirozeného dýchání, podchlazení, smrt
Kudy teče, tudy škodí
Alkohol se nejdříve dostává do žaludku a následně do tenkého střeva. Pak se vstřebává do krve (80 % tohoto vstřebávání se odehrává v tenkém střevě). To trvá přibližně hodinu až dvě.
Krví se alkohol dostane do všech orgánů v těle včetně mozku. Pouhá 3 % alkoholu se vyloučí plícemi a 1-2 % alkoholu se vyloučí močovými cestami.
Nejvíce se alkohol odbourává v játrech, kde se přeměňuje 60 až 90 % alkoholu. V játrech se mění na toxický acetaldehyd - právě z toho nám bývá špatně, a následně na kyselinu octovou, kterou vyloučíme z těla.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak se pereme s kocovinou - 13 bodů
20 rychlých receptů na zdravé chlebíčky a jednohubky!