reklama

Jak poznat anorexii? Hlavně rychle, jde o život

Poznejte anorektičky ve svém okolí. Sedm příznaků.

Foto: Profimedia.cz

Anorexií  je v Česku ohrožena každá dvacátá dívka. Poškození organismu bývají často nezvratná a ty nejhorší scénáře končí i smrtí.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky se jen loni s poruchami příjmu potravy léčily téměř čtyři tisíce pacientů. A to jde jen o špičku ledovce, přičemž ani zdaleka nejde jen o -náctileté dívky a ženy toužící po kariéře na módních molech. Přes 60 % pacientů bylo starších 20 let a každým rokem přibývá žen ve věkové skupině 30 až 50 let.

Krása a štíhlost. Jak to jde dohromady

Téměř celých 17 % respondentů odpovědělo, že za hlavní příčinu těchto poruch považují vliv médií a mediálních vzorů. "Je to také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli bojovat proti těmto poruchám a pomoci lidem, kteří jimi už trpí. Je potřeba dát lidem vědět, že tyto problémy existují, mluvit o nich a řešit je," říká Valéria Gazdová ze společnosti Dermacol.

Doporučujeme: Jaký máte vztah k jídlu? 8 poruch obrazem

Průzkum společnosti Dermacol a Občanského sdružení Anabell ukázal, které jako jediné poskytuje sociání služby lidem s poruchami příjmu potravy,  že až 60 % dotazovaných má ve svém okolí osobu trpící některou z těchto poruch. Celých 15 % respondentů odpovědělo, že s některou z poruch příjmu potravy má dokonce vlastní zkušenost.

Z celkem téměř 3 000 respondentů si více než  61 % lidí  také myslí, že informovanost o tomto problému u nás nedostatečná a měla by se tedy zvýšit například formou odborných přednášek na školách.

Klíčem je psychika

Příčinami jsou zejména nízká sebedůvěra, frustrace z postavy a v neposlední řadě i rodinné nebo partnerské vztahy. Všechny tyto problémy neblaze působí na psychiku člověka, vyvádí ho z rovnováhy a nutí ho hledat únikovou cestu, často na úkor vlastního zdraví.

Pokud si všimnete ve vašem okolí nebo začnete i u sebe pozorovat první příznaky, na nic nečekejte a vyhledejte odbornou pomoc. Je důležité se umět o své problémy podělit a nestydět se požádat o pomoc!

7 typických příznaků

Problémy s příjmem potravy se týkají především mladých dívek a žen. Rodina a přátelé by měli zpozornět ve chvíli, kdy se dívka ve větší míře omezuje v jídle, případně začne úplně vynechávat některé potraviny, které jsou všeobecně chápány jako nezdravé.

  • Jasnými varovnými signály je
  • rychlý úbytek nebo naopak výkyvy váhy
  • nadměrné cvičen
  • sociální izolace
  • výkyvy nálad
  • strach z přibírání hmotnosti 
  • odmítání jíst na veřejnosti nebo se členy domácnosti

"U mentální bulimie či záchvatovitého přejídání jsou to také časté odchody na toaletu po jídle nebo mizení velkého množství jídla zejména tehdy, je-li dotyčná sama doma," popsala Jitka Šmídová, vedoucí Kontaktního centra Anabell v Praze.

Jak správně jíst

Lidé s poruchami příjmu potravy dokážou své problémy často rafinovaně maskovat, v případě že ale rodina či přátelé zjistí, že něco není v pořádku, je potřeba co nejrychleji jednat.

"Vždy je ale prvořadé, aby se sám nemocný chtěl léčit. Pokud tomu tak je, pak je velmi přínosná i podpora z okolí. Například rodiče a přátelé mohou pomoci při dodržování správného jídelního režimu a společně s nutriční terapeutkou také při nastavování zdravé porce," uvedla Jitka Šmídová.

Poradenství v jejich Kontaktním centru je bezplatné a může být i anonymní. A jak vypadá první sezení? "Pracovnice zmapuje situaci klienta a nabídne mu možné varianty řešení. Seznámí ho s procesem léčb a  pomůže mu zkontaktovat další odborníky, například nutriční terapeuty či psychoterapeut.  Také poskytne rady a návody, jak předejít zvracení a přejídání nebo jak začít znovu jíst," vysvětlila Jitka Šmídová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Ortorexie: Kdy je zdravý životní styl nebezpečný?

Pevné objetí: Léčí duši, nebo týrá dítě?

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

reklama
reklama
reklama