reklama

Jak ochránit seniory před vedrem, když neposlouchají?

Jak ochránit seniory před srdečním kolapsem z vedra? Víme!

Foto: Thinkstock

Teploty přesahující 30 °C těší hlavně příznivce koupališť a letních radovánek. Senioři a nemocní lidé už tolik nadšení nejsou. Nechtějí nás obtěžovat, rádi si dělají věci po svém. Bohužel často nemají dostatek rozumu, aby v horkých dnech dodržovali pitný režim, odpočívali a nevrhali se do žádné namáhavé práce. Následně končí na pohotovosti se srdečními kolapsy a jinými zdravotními obtížemi. Jak je přesvědčit, aby byli opatrní? Víme!

Extrémní horka jsou pro lidský organismus velkou zátěží. S dusným počasím bojují i mladí lidé, což pak senioři nebo osoby s nemocným srdcem. V těchto dnech se zvyšuje riziko mozkových mrtvic, poklesu tlaku, zhoršení cukrovky či případně dehydratace organismu. S přibývajícím věkem se zhoršuje schopnost regulovat tělesnou teplotu.

Pitný režim je nejtěžší

Největší problém u seniorů bývá s pitným režimem, myslí si, že jej dodržují dostatečně. Následkem dehydratace se zatěžuje cévní systém. Cévy se ve snaze regulovat teplotu roztahují a srdce se může přetrhnout, aby vyrovnalo krevní tlak. Pozor by si měli dávat hlavně kardiaci, kteří užívají močopudné léky. Běžně by měl dospělý zdravý člověk vypít 2-3 litry. Nejlepší je pro seniory minerálka či voda, ale ať pijí třeba vodu se šťávou než vůbec nic. Snaží se vás babička přesvědčit, že pije dost? Pak ji zkuste odměřit do džbánů, kolik by měla za den vypít. Nejspíš se bude divit, kolik toho je.

Doporučujeme: Jak si užívat život ve stáří? Radí uznávaný odborník

Není-li v její moci vypít hodně vody, pak jí pravidelně kupujte alespoň meloun či jiné ovoce, které dodá tekutinu jiným způsobem. Určitě ji zkuste přesvědčit, aby se alespoň vyhýbala kofeinovým nápojům či alkoholu. Skvělé je zařadit na jídelníček polévky, představují důležitou složku pitného režimu.

Chladná místa

Pokud možno, udržte je tam, kde je chladno. Vyberte místnost domu, kde během dne nezasvítí sluníčko. Může to být pro ně frustrující, že nemohou nikam vycházet, ale i na to je řešení. Vyzvedněte je brzy ráno nebo později večer a jděte se projít. Nebudou mít pocit, že se nikam nedostanou, přitom nepůjde o tak náročnou fyzickou aktivitu. Častěji je navštěvujte, kupte jim křížovky či knížku, vše proto, abyste je v horkých dnech udrželi uvnitř.

Ale pozor. Je-li byt v létě vyhřátý, raději se s babičkou vydejte do parku, kde je ve stínu dostatek čerstvého vzduchu. Není nic horšího, než vyhřátý panelák. Ale žádné náročné procházky, hezky posedět.

Pravidelné stravování

Hodně opatrní musí být diabetici. V horkém počasí nemívá pomyšlení na jídlo skoro nikdo. Ale pak začne kolísat hladina cukru a malér na sebe nenechá dlouho čekat. Chce to lehké a pravidelné svačinky. Ideální je vychlazené ovoce, mléčné výrobky nebo třeba těstovinové saláty.

Tělo by nemělo být zatěžováno tučnými jídly, obzvláště večer, kdy s ochlazením přijde větší apetit. Tělo v horkých dnech potřebuje dostatek spánku, což těžká večeře může překazit.

Opalovací krém a odpočinek

Když už musí jít ven, dohlédněte na to, aby se namazali dostatečně silným krémem (klidně dětským). Spálená kůže špatně reguluje teplotu. Samozřejmostí je i pokrývka hlavy. A v žádném případě je nenechávejte o samotě. Nejlépe jim připravit nějaké posezení ve stínu, kde budou užiteční. Nechte je čistit zeleninu na oběd nebo jim domluvte nějakou návštěvu, se kterou můžou povykládat a příjemně odpočívat.

I mírná zátěž v horkém počasí je srovnatelná s uběhnutím maratonu. Srdce musí být neustále ve střehu, aby vyrovnávalo teplotu, a organismus bojuje s tím, aby dopravil tekutiny tam, kam je potřeba. Proč jej ještě více zatěžovat?

Kvalitní oblečení

Mnoha seniorům se špatně prokrvují končetiny, proto je zebou nohy a mají tendenci si vzít více oblečení. Ideálně by v takovém horkém počasí měli nosit vzdušné, světlé a bavlněné kusy, které dobře sají pot. Dohlédněte na to, aby se v jejich šatníku podobné věci našly.

Sprchovat, sprchovat, sprchovat

Než se uloží k spánku, bylo by dobré, aby se tělo ještě ochladilo. Skvělá je vlažná sprcha. V ložnici by měl proudit čerstvý vzduch. Pozor na větráky. Mohou být zapnuté, ale studený vánek by neměl jít přímo na tělo, nejlépe ho směřovat do stropu.

Náš tip: Senioři o milování: Nejlepší sex v sedmdesáti

Během dne je příjemné ochlazovat zápěstí nebo kotníky. Ale s ledovou vodou nepřehánět. Tělo se pak snaží vyrovnat s náhlou změnou a dostaví se pocení.

Pokud vás babičky a dědečkové nebudou chtít poslouchat, v jakékoliv situaci, kdy se jim udělá nevolno, zavolejte záchranku nebo je dopravte do nemocnice. Včasná pomoc jim může zachránit život. A kdo ví, třeba pak ustoupí od své tvrdohlavosti, protože co řekne lékař, je pro ně svaté.

Jak zvládáte horké počasí vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náhlá smrt sportovce. EKG vadu neodhalilo

8 rad, jak nezkazit první rande

Co se děje s tělem dětí při úpalu: Peklo a mučení







reklama
Doporučené recepty
    reklama