Jak dlouho vydržíte půst bez rozkoše?
Pomalu končí doba největšího půstu, která začala Popeleční středou a skončí o Velikonocích. Dokázali jsme si něco odepřít?
PRAVÝ PŮST
Při půstu se pije jen voda. Takže dochází ke zpomalení a zastavení funkce žaludku. Může trvat 1, 3, 7, 15, 21 až 40 dní. To je "královský" půst, který držel Ježíš i Buddha.
Pomalu končí doba největšího půstu, která začala Popeleční středou a skončí o Velikonocích. Dokázali jsme si něco odepřít?
Půst se obvykle chápe jako omezení příjmu potravy. Původně - jako většina předpisů, které převzalo náboženství - vycházel z životní reality: loňské zásoby už byly snědené, v komíně zbylo pár vyuzených šrůtek masa (proto se jí o Velikonocích uzené) a do další úrody bylo ještě daleko. Bylo tak nutné snížit spotřebu.
Ať si neublížíte
Na tento jev zdánlivě navazují současné módní rady, abychom před nástupem jara "detoxikovali" organismus. Ať už hladověním, pitím bylinných čajů, ovocných a zeleninových šťáv nebo mnoha dalšími způsoby.
Což o to, omezení množství masa, které konzumujeme, se zřejmě nedá nic vytknout. Přesto však striktně hladové týdny nejsou nejlepším nápadem. Odborníci jak na výživu, tak na imunitu, však před přehnaným postěním varují.
V době jarní únavy, snížené imunity a řádících chřipkových a jiných bacilů a virů si můžeme ublížit. Místo posílení se organismus zbytečně oslabí. Navíc lékaři upozorňují, že lidské tělo nefunguje jinak na jaře než ve zbytku roku, takže pro hladovění v tomto období neexistují žádné rozumné důvody...
Duchovní rozměr
Půst se objevuje ve všech náboženstvích napříč kulturami. Kromě křesťanství ho doporučují i jiná náboženství - od judaismu až k islámu, včetně jógy, která bývala původně také duchovním systémem.
Islámský ramadán je přitom ze zdravotního hlediska ale horší než náš. Muslimové totiž nejedí a dokonce ani nepijí přes den po celý měsíc, aby si pak po západu slunce všechno „vynahradili". Podle všech zásad správné výživy se však má jídlo rozdělit do pěti, ale nejméně do tří porcí denně, ale raději do pěti nebo dokonce do šesti.
Půst však má i duchovní rozměr. Právě proto se dnes často objevuje v dosud neznámých podobách, které s omezením či přímo zákazem konzumace potravin nemá nic společného.
Noci bez sexu
Mnozí lidé si tak v novodobém pojetí půstu odpírají požitky a rozkoše, kterých jinak užívají plnými doušky. Už proto, že půst byl často součástí pokání. Vzpomínáte si na známý film 40 dní a 40 nocí , kde hlavní hrdina v podání Joshe Hartnetta slíbil sám sobě, že po tuto dobu vydrží bez sexu?
V tom, že člověk uloží sám sobě omezení a pak je sám tím jediným "hlídačem", který kontroluje dodržování, se totiž skrývá podstata celé věci.
V době všeobecného dostatku a dostupnosti všech možných věcí, zážitků a lákadel, je stále těžší si něco nedopřát. Vlastně jde o to, pohlédnout do vlastní duše, zda jsem schopen takové sebekázně a tak silné vůle, že vydržím bez slastí.
Nové jaro - nová etapa?
Jako trénink vůle, odhodlání a posilování etických norem chování se tak nové formy půstu staly ekvivalentem novoročních předsevzetí - i ty mají přece sloužit ke zlepšení a zkvalitnění života a posílení zdraví či psychických schopností.
Mnoho lidí tak potlačí své touhy, a kromě sexu si zakáže alkohol, cigarety, internet nebo třeba ježdění autem či pravidelné šálky kávy. V německém Durynsku loni lidé dostávali zlevněné jízdné na městskou dopravu za to, že v postní době nechali své auto před domem. Častá jsou rozhodnutí škrtnout ze svého každodenního programu sledování televize nebo neustálý "pobyt" na Facebooku.
Znovu tak ožívá původní smysl postních týdnů - a tou je očista, zpomalení a příprava na novou životní etapu, která začne s novým jarem.