reklama

Jak dlouho můžete odkládat mateřství? Dnes už si můžete udělat jednoduchý test

Pracovat na kariéře a užívat si svobody, nebo je nejvyšší čas založit rodinu? Toto dilema žen stoupající úměrně s jejich věkem může být překvapivě snadné rozhodnou. Odpověď na otázku, zda mohou těhotenství ještě nějaký ten rok odkládat, existuje. Stačí jednoduchý test.

Foto: iStock

Přestože je podle lékařů z biologického hlediska ideální věk pro mateřství mezi 20 až 29 roky, průměrný věk českých prvorodiček už dávno přesáhl 31 let (v roce 2017 to bylo 31,1 let). K výraznému poklesu plodnosti ženy přitom dochází už v jejích 35 letech.

Hana už by se bývala ráda stala maminkou, ale pro založení rodiny stále nemohla najít vhodný protějšek. A tak začínala pomalu ale jistě panikařit. "Táhlo mi na třicet a okolí mě strašilo, že s přibývajícím věkem už nemusí být otěhotnění tak snadné. Proto jsem začala uvažovat o roli svobodné matky. Prostě si jen najdu vhodného dárce spermatu, jak se říká. Moje gynekoložka mi ale naštěstí tento nápad rozmluvila. Místo toho mi nabídla, abych si nechala udělat test, kolik vajíček mi ve vaječnících ještě zbývá. Já ji poslechla a výsledek mě hodil do klidu. Moje ovariální rezerva, jak se tomu odborně říká, byla ještě vysoká, takže nebyl důvod k panice," vzpomíná na výsledky takzvaného AMH testu dnes už šestatřicetiletá vdaná maminka dvou dětí. Může to být ale i přesně naopak.

Vajíček s věkem ubývá a stárnou

Ovariální rezerva, jak lékaři nazývají zbývající zásobu vajíček ve vaječnících ženy, je čistě individuální záležitost. Zatímco některé ženy nemají s otěhotněním problém třeba ani ve čtyřiceti letech, jiné se potýkají s nedostatkem vajíček ve vaječnících už třeba ve dvaceti letech. A to navzdory faktu, že statistická pravděpodobnost otěhotnění začíná klesat až po 30. roce života. Plodnost totiž ovlivňují kromě věku také různá prodělaná onemocnění a náš životní styl, například kouření a stres.

Každá žena se totiž narodí s různým, ale daným počtem vajíček. A těch v průběhu jejího života stupně ubývá. v průběhu jejího života stupně ubývá. Proto dnes lékaři označují za největší příčinu neplodnosti věk ženy. Následuje kvalita spermií a neprůchodnost vaječníků. Může se ale klidně stát, že žena má snížený počet vajíček vhodných k oplození mnohem dříve než se očekává, tedy v mladším věku. Jak tohle zjistit? Naštěstí snadno. Pomocí speciálního testu.

Odpověď dostanete za pár dní

Jediný odběr krve a následný jednoduchý laboratorní test. To stačí k tomu, aby žena měla do několika dní přehled, jak dlouho ještě může těhotenství odkládat - tedy zda má ve vaječnících ještě dostatečnou zásobu vajíček.

O AMH test, jak se vyšetření odborně nazývá, je možné požádat gynekologa nebo si ho nechat provést v certifikované biochemické laboratoři. Jen není hrazen ze zdravotního pojištění, takže si ho žadatelka musí zaplatit sama. Naštěstí nejde o závratnou částku. Cena testu se pohybuje mezi 800 - 1 100 Kč. Může se lišit v různých gynekologických zařízeních, případně laboratořích, a to v závislosti na výši jejich nákladů.

Vypovídající hodnotou je množství hormonu

Jak je možné, že tento test dokáže z pouhého vzorku krve poznat, kolik vajíček ve vaječnících zbývá? Jeho "kouzlo" se ukrývá v samotném názvu. AMH je zkratka pro Anti-Mülleriánský hormon, který produkují ženské vaječníky. Ovšem jen v případě, že se v nich nachází dostatek vajíček. Test AMH tedy měří hladiny tohoto hormonu.

Množství hormonu AMH v krvi odráží aktuální zásobu vajíček u dané ženy. Pokud je jeho hodnota v normálním rozsahu, je počet vajíček ve vaječnících (neboli ovariální rezerva) dostatečný. Výsledný graf ženě následně interpretuje lékař, čímž jí pomůže odpovědět na otázku, zda má ještě čas těhotenství odkládat.

Když je hladina hormonu nízká

Pokud test odhalí nízkou hodnotu AMH, není ještě nic ztraceno. I přes nízkou hladinu AMH, tedy nízký počet vajíček čekajících na dozrávání "ve frontě" (kdy každý měsíc uzrává 1 vajíčko), mohou mít vajíčka vysokou kvalitu a těhotenství se může přirozeně zadařit.

Test poslouží i při umělém oplodnění

Pokud by se ženě nedařilo otěhotnět přirozenou cestou, může se o to pokusit za pomoci technik asistované reprodukce. Absolvovaný AMH test tu pomůže lékařům lépe odhadnout, jaká bude odezva vaječníků na jejich řízenou stimulaci při umělém oplodnění. Díky tomu mohou přesněji nastavit dávku hormonu folitropinu, který k tomu slouží.

Kdy je vyšetření vhodné:

  • Při plánování odložení mateřství do pozdějšího věku. Výsledky testu ukáží, zda má žena na otěhotnění ještě čas, nebo by se o něj měla pokusit co nejdříve. Případně má čas udělat další opatření, například nechat si vajíčka včas zmrazit.
  • Pokud chcete počít další dítě. Ovariální rezerva prozradí, jak moc můžete příchod sourozence na svět odložit.
  • O početí dítěte se zatím marně pokoušíte.AMH test pomůže také ženám, které se o početí neúspěšně snaží více než 6 měsíců. Gynekolog po zhodnocení hladiny AMH a celkového zdravotního stavu ženy i jejího partnera doporučí další spontánní snahu o otěhotnění, nebo odešle pár do centra léčby neplodnosti.
  • Máte jiné zdravotní problémy. Lékaři AMH test využívají také k diagnostice nejrůznějších onemocnění. Například u pacientek s těžkou endometriózou nebo polycystickými vaječníky, po chemoterapii nebo po operaci vaječníků, ale i u žen, v jejich rodině se vyskytla předčasná menopauza.
reklama
reklama
reklama