reklama

Nejčastější mýty o těhotenství: Troška alkoholu nevadí? Zapomeňte!

Pohádce o čápovi a vráně už dneska nevěří nikdo. Přesto je těhotenství a početí dítěte stále opředeno různými báchorkami a zaručenými pravdami. Některé se zakládají na pravdě, ale jiné jsou opravdovými hloupostmi.

Foto: iStock

V období těhotenství je žena náchylnější k různým onemocněním, která by mohla mít na plod negativní dopad, a tak jsou namístě různé obavy. Některé z nich jsou ale naopak naprosto neopodstatněné. 

Co představuje pro dítě reálnou hrozbu a které věci lze označit jen za mýtus?

Škodlivost alkoholu

Čím dál častěji se lze setkat s názorem, že malé množství alkoholu neškodí. Dosavadní studie tento jev ovšem nepotvrdily, proto většina odborníků stále doporučuje v těhotenství úplnou abstinenci. Jejich konzumací totiž nastává riziko, že se dítě narodí předčasně či s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem (FAS), což u mnohých vede k mentální či fyzické retardaci.

Koupání a sauna

Delší pobyt v horké vodě vede ke zvýšení tělesné teploty, dochází ke zvýšenému prokrvení a k vzestupu krevního tlaku, což není v těhotenství ideální. Existují dokonce studie, které referují o tom, že pobyt v horké vodě v prvních šesti týdnech těhotenství může zvyšovat riziko vzniku defektu neurální trubice plodu - rozštěpy páteře. "Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé, nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná," doporučil lékař Jan Lacheta.

Barvení vlasů

Lékaři svým pacientkám často doporučují, aby si během těhotenství nebarvily vlasy, protože při něm proniká malá část barvy kůží do organismu. Podle výsledků výzkumu, který se zabýval vlivem vlasových barev na vývoj plodu, existuje spojitost mezi barvením vlasů a vyšším rizikem vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci se ale s tímto výsledkem ztotožňují. 

Syrové maso a špatně omytá zelenina

Těhotná žena by se měla vyvarovat kontaktu s pesticidy a herbicidy, které mohou obsahovat bakterii Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listerióza. Člověk se nejčastěji nakazí kontaminovanými potravinami - nepasterizovaným mlékem, nedostatečně tepelně upraveným masem nebo zrajícími sýry či špatně omytou zeleninou znečištěnou hnojem. Nákaza těhotné ženy může vést k potratu, předčasnému porodu, vážnému poškození nervového systému dítěte či jeho úmrtí.

Kočky jsou nebezpečné

Často zmiňovanou nemocí v souvislosti s těhotenstvím je také toxoplazmóza, jejímž přenašečem jsou kočky. Nákaza od nich je ale málo pravděpodobná, ale i přesto není vhodné, aby vám doma kočky pobíhaly po jídelním stole. Těhotné ženy by rovněž neměly manipulovat s kočičím trusem.

Jak je to se cvičením?

Často se lze setkat s názorem, že těhotná žena by měla hlavně odpočívat a moc se nehýbat. Opak je pravdou. "Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod," potvrdil lékař Daniel Struppl z kliniky Gyncentrum. Mezi ideální sporty v graviditě patří chůze, běh, plavání, tanec, jóga. Jako naprosto nevhodné je třeba uvést potápění, míčové hry, silové sporty (například vzpírání) a všechny namáhavé vytrvalostní výkony.

Problém s početím není jen ženská záležitost

Další mýtus se, spíše než samotného těhotenství, týká problémů s početím. Většina společnosti se domnívá, že problémy s otěhotněním jsou čistě ženskou záležitostí. Pravda je ale jiná. Statistiky klinického centra Fertimed, které disponuje i genetickou laboratoří, ukazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví, může se dokonce stát, že jsou neplodní oba partneři najednou. Naštěstí se díky moderním technologiím daří i těmto párům k dítěti pomoci. "Na naší klinice se statistika úspěšnosti umělého oplodnění pohybuje okolo 75 procent," potvrzuje lékař Milan Kafka, primář kliniky Fertimed. 

Dítě i bez partnera

V souvislosti se svobodnými ženami a lesbami se zase často probírá, zda mohou mít děti bez partnera. Ačkoliv to česká legislativa neumožňuje, je pro ně řešením podstoupit oplodňovací proces v zahraničí, který zprostředkovává klinika Spermbank International. "Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR," vysvětluje profesorka Milena Oborná z kliniky SpermBank International.

Těmto věcem rozhodně nevěřte!

Na závěr pár úsměvných mýtů, jako například že pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry a také že je nezdravé věšet prádlo na šňůru a obecně vykonávat činnosti, při kterých je nutné zvedat ruce nad hlavu. Takovým báchorkám by nastávající maminky neměly věnovat zvýšenou pozornost. 

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama