Injekce vlastní krve vyléčí bolest i zranění
Zní to jako pohádka: dáte si vzít krev, píchnou vám ji do místa, kde to bolí, a za 20 minut jdete domů. Za pár dní jste bez bolesti.
Zní to jako pohádka: dáte si vzít krev, píchnou vám ji do místa, kde to bolí, a za 20 minut jdete domů. Za pár dní jste bez bolesti.
Takhle jednoduše vypadá léčba krevní plazmou, nový hit českých ordinací. Přitažlivá je i jeho cena 3500 až 4000 korun (ze svého) za jedno sezení. Přičemž k definitivnímu řešení prý stačí dva až pět zákroků. Pakatel ve srovnání s terapií kmenovými buňkami, ale i klasickou operací. A lepší než prášky a kortikoidy, jimiž výčet možností léčby pohybového aparátu beztak končí.
Rychlé hojení, účinná regenerace
Léčba krevní plazmou spočívá v aplikaci do nemocného místa, kde zkvalitní a urychlí proces hojení a zabrání přechodu onemocnění do chronického stádia. Používá se na akutní poranění, ale i na dlouhodobé potíže spojené s artrózou. Využívá vlastní krevní plazmu pacientů aktivovanou růstovými faktory z krevních destiček, které velmi příznivě působí na výživu a tvorbu tkání.
"Tento progresivní typ biologické léčby totiž až o polovinu urychluje hojení a regenerační procesy v poškozené části pohybového aparátu," vysvětluje MUDr. René Moster, primář z Revmacentra.
Plazma "opraví" nemocnou tkáň
Na co všechno zabírá? "Podvrtnutý kotník, onemocnění úponů šlach a vazů, mj. tenisový loket, bolestivá Achillova šlacha, poraněné prsty na rukou, ramenní klouby, poškozené menisky v koleni, poraněné vazy v koleni a kotníku, kyčle," vypočítává známý ortoped.
Doporučujeme: Kmenové buňky zamezí operaci kloubů
Podle něj je optimální využít vlastní krevní plazmu aktivovanou růstovými a protizánětlivými faktory z krevních destiček. "Růstové faktory ve tkáních pohybového aparátu (kůže, vazy, šlachy, chrupavky a kosti) podporují hojivé procesy. Protizánětlivé faktory pomáhají bránit přechodu nemoci do chronického stádia a regenerují a reparují poškozenou tkáň," vysvětluje primář, podle něhož vlastní plazma působí jako živá voda na nemocnou tkáň.
Jak se to dělá?
Jednoduše a rychle. Během jednoho ambulantního sezení lékaři pacientovi zobrazovacími metodami přesně diagnostikují zranění.
- Pak odeberou ze žíly na paži asi 10 ml krve pomocí tenké jehly a speciální dvouplášťové stříkačky - ta je na celé věci nejdražší, stojí až 3 000 Kč.
- Už jen samotným odběrem dojde k aktivaci krevních destiček.
- Krev se vloží do centrifugy, kde se z ní odstředěním získají bílkovinné složky s růstovými a protizánětlivými faktory. Ty se soustředí ve vnitřní části stříkačky.
- Z ní se pak odstředěná plazma s růstovými faktory stiskem aplikuje do postiženého místa.
- Celý zákrok zabere zhruba 20 minut a je velice šetrný a bezbolestný. Hned poté pacient odchází z ambulance domů.
- Výsledky jsou obvykle znát velmi rychle. V řádu několika dní polevují bolesti a zlepšuje se hybnost.
- Mnohdy se tak pacienti vyhnou i operačnímu zákroku.
Kde je háček?
Tento typ léčby jednak nemusí fungovat u každého a rovněž se nehodí pro každou diagnózu. Nefunguje například, když má člověk třeba prsty znetvořené psoriázou, říká ortoped Moster.
Zatímco Revmacentrum využívá metodu léčby krevní plazmou již pátým rokem a ordinací, které ji aplikují, je stále víc, někteří lékaři jsou spíš skeptičtí. "Je to sporné. Neviděl jsem zatím nic, co by mě přesvědčilo, že to spolehlivě funguje. Proto tuto léčbu u mě na klinice pacientům nenabízíme," uvedl pro MF Dnes ortoped profesor Pavel Dungl z Nemocnice Na Bulovce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Kloubní preparáty jako prevence jsou na nic, říká lékař
Gelové nehty mohou vést k rakovině
Advent začíná: 19 tipů na úchvatné věnce