reklama

Kyberchondrie aneb Podle Googlu je mi všechno: Trpíte jí i vy?

Máte doma hypochondra? A toho "kyber, nebo toho obyčejného? Zacházet s ním můžete stejně.

Foto: Shutterstock

"Je zavedenou představou, že si hypochondři svými stesky chtějí získat pozornost. Tato okolnost tam sice je, ale skrytá, a to především před nimi samotnými. Oni ale trpí skutečně," vysvětluje psycholožka Vlasta Svobodová. 

Radí proto nezlehčovat jejich potíže. Nemáte před sebou nemáte simulanta, ale člověka, který je o své nemoci opravdu přesvědčen. Zlehčováním dosáhnete pouze toho, že si vás zařadí mezi ty, kdo mu vůbec nerozumí.

Infarkt byl v hlavě

Mého kolegu, jinak báječného chlapíka, zhruba jednou měsíčně odvážela z redakce sanitka s podezřením na infarkt. Klid jeho ženy, které jsme vždycky volali, nás pobuřoval. Zpočátku. Pak se ukázalo, že byl zcela na místě. EKG vždycky ukázalo práci srdce jako úplně normální. Problém byl prostě v hlavě

Hypochondrie je sama o sobě chorobou - oficiálně ji uznává i Mezinárodní klasifikace nemocí. V populaci je takových lidí podle statistiky kolem deseti prcent, ale jen jedno procento je doopravdy postižených. Zbylých devět procent má slaběji vyjádřené příznaky. U mužů se projeví nejčastěji kolem třicítky, u žen o deset let později, ale vyskytuje se u obou pohlaví stejně často.

Nemoc chytli po internetu

Lékaři upozorňují, že zvýšení počtu případů se kryje s nástupem internetové doby. Vzniká snadnou dostupností informací o nemocech a příznacích - stačí kliknout. Stejným průběhem se vyznačovali studenti medicíny. Jakmile začali číst popisy chorob, najednou jim připadalo, že je mají snad všechny najednou. Včetně těch nejneobvyklejších a nejméně pravděpodobných. 

Člověka například najednou začne bolet na prsou. Zadá do vyhledávače popis svých potíží, a internet mu jako první "diagnostikuje" infarkt, ačkoliv pravým důvodem je zrychlený tep. Z diagnóz, jež tu jsou po ruce, si totiž lidé jako laici nejčastěji vybírají ten nejčernější scénář. Tento druh hypochondrie, kdy člověk využívá síť sítí k k nadměrnému získávání informací o zdraví a zdravotní péči, už má dokonce i vlastní název: kyberchondrie.

Vytrženo ze souvislostí

Podle známé vědecké studie o tomto jevu se ukázalo, že kyberchondrie vlastně podněcuje projevy hypochondrie díky snadno dostupnému obrovskému počtu informací, které jsou na webu.

To by samo o sobě nemuselo být špatné. "Jenže tím se spouští celý řetěz následných problémů," připomíná odbornice. Nejzávažnější je, že vyhledané informace jsou vytržené ze souvislostí a  jen vyvolají zvýšené znepokojení uživatelů, kteří nemají lékařské vzdělání. A nejen to - většina lidí se soustředí na první zjištěné výsledky ve vyhledávači, nikoliv na hlubší analýzu více webových stránek. Bez skutečných znalostí beztak nemohou odlišit závažnost a věrohodnost údajů, které jim "pan Google" vyhodil.  

Jak se hypochondr pozná?

  • když neustále pátrá po chorobných projevech po dobu delší než šest měsíců
  • když se trvale pozoruje a zaobírá svým stavem navzdory ujištění lékaře o dobrém zdraví
  • když nadměrně "konzumuje" webové stránky o zdraví různých alternativců a samozvaných odborníků, a pak jejich návodům věří
  • zveličuje různé bolístky a drobné zdravotní problémy
  • popírá, že problémy jsou psychické podstaty

Psycholožka Svobodová radí s takovým člověkem nerozebírat ani jeho stesky. Svou pozorností byste ho jen utvrdili v tom, že hypochondrie jako metoda získání pozornosti se opravdu vyplácí. Pochvalte ho však za chvíle, kdy se mimořádně nezaobírá nádorem na mozku, který mu způsobuje ty pravidelné bolesti hlavy

Pokud ale porucha dostoupila do té míry, že pacienta omezuje v jeho aktivitách (například mu nedovolí pracovat), snažte se ho dostat k psychologovi nebo psychiatrovi.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama