reklama

Všechno, co byste měli vědět o hypnóze

Mnoho lidí hypnózu vnímá jako něco šarlatánského a nebezpečného. Hypnóza vás nezačaruje, možná spíše okouzlí. S čím vším dokáže pomoci, když je dobře provedena?

Foto: Shutterstock

Hypnóza není show, jakou možná znáte z některých filmů. Donedávna se věřilo, že je to stav podobný spánku nebo momentální ztráta vědomí. Obě tyto představy jsou falešné. Hypnóza je přirozený a zdravý stav mysli. Jde o léčebnou terapii k uzdravení traumat a emočních nebo psychosomatických potíží.

Uplatňuje se i k odbourání stresu i různých strachů. Jak pracovat právě se strachem, který máme vůči samotné hypnóze a hypnotizérovi-terapeutovi? Zeptala jsem se psychoterapeutky pro děti a dospělé Lucie Mucalové.

Jaký by měl být vztah mezi hypnotizérem a klientem?

V prvé řadě musí mezi oběma panovat důvěra. Jakmile ve vás hypnotizér vyvolává divný pocit, nedůvěru, tak je lepší se prostě rozloučit a hledat dále. U hypnózy je obzvláště důležité mít vytvořený vztah na základě maximální důvěry. Když mám naproti sobě pomyslné ALE, není to efektivní. Je to jako jít k lékaři, který ve mně nevzbuzuje důvěru.

Z čeho mají klienti dopředu největší strach?

Klienti mají často strachy, které pramení právě z neznalosti.

  • Strach z toho, zda budu vlastně při vědomí.
  • Strach z toho, zda ze mě hypnotizér nemůže dostat to, co si nepřeji, co je pro mě zavřené a jen mé.
  • Strach, že mi hypnotizér vloží do podvědomí programy, se kterými nesouhlasím.
  • Strach, že uvíznu v podvědomí a nepůjde mi vrátit se zpět do reálného života.
  • Strach, že řeknu to, co ani říci nechci, co je pro mě tajemstvím.

Nebo strach z neznámého, a proto je důležité před první hypnózou s klientem velmi citlivě a trpělivě pracovat právě s informacemi, které mu mohou pomoci zbavit se toho strachu. Nebojte se ptát a ptát, raději tisíc otázek než vstupovat tam, kde je to pro mě nevysvětlitelné až strašidelné, to je právě to, co může nejvíce ublížit. U hypnózy je také nutné absolvovat více sezení, samozřejmě vždy podle potřeb a obtíží klienta. Bohužel někdy přicházejí lidé s tím, že chtějí za jednu hypnózu přestat kouřit, zhubnout a být v pohodě. Je to delší proces, proto nečekejte zázrak za padesát minut.

Existují lidé, kteří nemají předpoklady pohroužit se do hypnózy?

Hypnotizovaný může být každý jedinec, který má IQ vyšší než sedmdesát. Někteří lidé se do hypnózy dostávají snadněji a jde převážně o lidi, kteří s hypnózou "nebojují", nemají směrem k ní strachy, které musí postupně odbourávat, prostě hypnóza je pro ně cesta ke změně a neřeší, co se stane. Pak jsou lidé, co chtějí hypnózu "vyzkoušet". Ale mají v hlavě spoustu strachů, nebo může jít o lidi, co potřebují mít vše uchopené v rozumu. I tito lidé mají možnost do hypnózy vstoupit, jen se pracuje s mýty, obavami, které mohou vstupu bránit, jelikož je člověk velmi pod kontrolou a místo uvolnění je jakoby v křeči a snaží se hlídat svou pozornost. Vstup do hypnózy je vlastně pokaždé jiný a uvolnění a prožitek v ní se dá vlastně natrénovat, jelikož zde hraje velkou roli důvěra v hypnotizéra a v samotný proces. Rozhodně nedoporučuji hypnózu zkoušet jen tak ze zvědavosti, že vlastně někomu dokážu, že to nefunguje. Je to pak zbytečná ztráta času.

Jak je to s pamětí při samotné hypnóze? Co si člověk pamatuje a co ne?

V hypnóze jste stále při vědomí, ale je zcela možné, že po vystoupení z hypnózy si vaše vědomí nebude pamatovat vše, co se během celého procesu dělo. Mnohdy si lidé po vystoupení z hypnózy pamatují to pro ně podstatné, co má v jejich životě v dané chvíli důležitost. Neznamená to ovšem, že si hypnotizér může dělat, co chce. Že se vlastně budou dít nebezpečné věci, o kterých nebudeme vědět. Při hypnóze se aktivizuje podvědomí, ve kterém jsou cenné zdroje ke změně. Je to jako vstoupit do jiné místnosti, do místnosti podvědomí, kde se odehrává příběh, který má klientovi pomoci ke spokojenějšímu životu. Takzvaný "návrat do místnosti vědomí" může způsobit to, že najednou nevím, co přesně se v příběhu dělo, byla jsem vlastně jinde, prožívala jsem to v jiném místě a teď se vracím s tím, co pro mne bylo významné a zanechalo ve mně hluboký otisk.

Kdo se může stát kvalitním a fundovaným hypnotizérem a jak takového poznat?

Na prvním místě bych ráda poukázala na profesionalitu hypnotizéra. Vždy je důležité vědět, kam vlastně jdu, jaké vzdělání hypnotizér má a zda absolvoval výcvik, který ho opravňuje tímto způsobem s klienty pracovat. Bohužel musím poukázat i na případy, kdy si terapeut absolvoval jeden den kurzu, přečetl si knihy z oblasti hypnózy a začal ji praktikovat. Tohle prosím ne! Práce s podvědomím může být velmi efektivní, ale také nebezpečná. Proto apeluji na vzdělání a zkušenosti hypnotizéra. Nejlepší je vyhledat hypnotizéra na základě referencí. Reference není sice všemocná, ale je to jakési první vodítko, kam vlastně jdete.

V čem všem může hypnóza pomoci?

  • Deprese/úzkost/strach/fobie/stres.
  • Bolest hlavy/nespavost.
  • Poruchy příjmu potravy.
  • Snižování hmotnosti / zbavení se návyku kouření.
  • Odstranění zlozvyků.
  • Potíže s učením a pamětí.
  • Psychosomatické obtíže.
  • Emoční obtíže.
  • Seberozvoj a sebepřijetí.
  • Dobití energie.
"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama