reklama

Hranice rakoviny: 200 000 cigaret ve vašich plicích

Podzimní počasí se smogem a mlhami vás inspirovalo k záplavě otázek pro známého plicního lékaře.

Foto: Isifa/Thinkstock

Podzimní počasí se smogem a mlhami vás inspirovalo k záplavě otázek pro primáře Pauka z plicního oddělení Nemocnice na Bulovce.

Známý odborník uvedl, že smog není ani zdaleka tak nebezpečný, jako kouření, jak by zřejmě někteří rádi věřili. "Smog je riziko menší, tak 30%," uvedl náš host doslova.  

Nejvíc rakoviny je na severu

Ovšem i tak smog způsobuje chronická plicní onemocnění, nebo je zhoršuje, a tím dále způsobuje rakovinu plic V této souvislosti také primář Pauk připoomněl, že nejvíce se rakovina vyskytuje  v Severočeském a Moravskoslezském kraji

Doporučujeme: 10 povolání, co nejvíc škodí plicím. Budete se divit

Obsah vašich otázek dnes potvrdil, jak často lidé zanedbávají zdraví svých plic a dýchacího systému. Mnoho z vás se ptalo našeho odborníka na problémy, které je trápí léta a dosud s nimi nikdy nešli k lékaři. 

Přitom dýchání je nejviditelnějším a nejpodstatnějším projevem života. O to hůře i psychicky snášíme, když se ocitneme "u konce s dechem.

Trpíte na průdušky?

Douhodobý kašel, hleny, zadýchávání - MUDr. Pauk odpovídal na širokou škálu dotazů k této problematice. Připomněl, jak je důležité odborné vyšetření - bez něho nelze stav léčit a člověk může skončit doma s kyslíkovou bombou, neschopný pohybu. ? Přesně tak se projevuje jedna z nejzákeřnějších plicních nemocí jménem CHOPN.

Pro všechny, kdo trpí na půdušky, doporučil primář Pauk základní prevenci před onemocněním: Neprostydnout, vynechat návštěvy velké koncentrace obyvatel, jhako jsou nákupní centra,  očkovat proti chřipce, a dovyšetřit  A samozřejmě nekouřit.

Kouření a rakovina: Jasná souvislost.

Kouření způsobuje celou řadu plicních onemocnění, například úzce souvísi i s výskytem rakoviny plic. Obecně se stanovila riziková hranice 200 000 vykouřených cigaret, přesná hranice bezpečnosti vykouřených cigaret ale neexistuje

V ČR trpí plicním karcinomem asi 100 mužů ze 100 000 a přibližně každý dvacátý muž rakovině podlehne. Zarážející  je zvyšující se počet plicních karcinomů u žen. Rakovina plic se tak stala nejčastějším nádorovým onemocněním i přesto, že se její riziko dá snížit na minimum, na rozdíl třeba od rakoviny prsu nebo prostaty.

Všechny otázky čtenářů a odpovědi plicního odborníka si můžete přečíts v on-line rozhovoru dole pod tímto článekem.

Náš odborník

Prim. MUDr. Norbert Pauk. PhD 

Přednosta Kliniky pneumologie a hrudní chirurgie Nemocnice Na Bulovce v Praze.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čaj - spouštěč rakoviny prostaty?

Test: Jaké vyšetření potřebujete a proč?

Varování: Vaše děti hloupnou, protože nečtou!

reklama
Doporučené recepty
    reklama