reklama

"Máš větší prsa než naše spolužačka." Gynekomastii řeší čím dál více mladých mužů

Adam nikdy nechodil do bazénu a nenosil upnutá trika, nechtěl poslouchat další hloupé vtipy od spolužáků. Důvodem byla zvětšená prsní žláza neboli gynekomastie. Po dlouhém přemýšlení se rozhodl nechat si zvětšená prsa operovat. O zákroku řekl ale jen pár nejbližším kamarádům. Plastického chirurga Pavla Kobzíka se zmíněným problémem navštěvuje stále více mužů.

Adam řekl o zákroku jen nejbližším kamarádům.
Adam řekl o zákroku jen nejbližším kamarádům. | Foto: Shutterstock

"Gynekomastie se u mě objevila zhruba v průběhu puberty. Nejdříve jsem jí nevěnoval pozornost, protože jsem ji vnímal jako normální součást mého těla. Nadváhou jsem nikdy netrpěl," říká šestadvacetiletý grafik Adam, kterého zvětšená prsní žláza začala obtěžovat v době, kdy si jeho "anomálie" začalo všímat okolí.

"Především mí kamarádi. Například při sportu mi často říkali, že mám větší prsa než naše spolužačka, a podobné hloupé vtipy. Tím pádem bylo pro mě obtížnější svlékat se u bazénu a přestal jsem úplně nosit upnutá trika, kde by se prsa mohla rýsovat. Stal se z toho u mě především psychologický problém," popisuje Adam. Začal si hledat informace o operaci a po třech letech přemýšlení ji před rokem nakonec podstoupil.

Muži poslouchají nevhodné komentáře

Podle plastického chirurga Pavla Kobzíka gynekomastii způsobuje dědičnost, hormonální faktory a častěji bývá prsní žláza zvětšená také při obezitě nebo u sportovců, kteří užívají anabolické hormony. Mužů, kteří operaci podstupují, podle něj přibývá. "Je jich o 100 procent více než před pěti lety. Nejčastější věková skupina jsou muži mezi 25 a 33 lety," říká. Vliv na to mají podle něj sociální sítě a různá diskusní fóra. "Muži se méně stydí a mají menší zábrany problém řešit," míní.

Dalšími důvody je také změna společenského vnímání - muži se více zajímají o možnosti, jak dosáhnout těla, po kterém touží. Odvrácenou stranou jsou nicméně sociální média a tlak na to mít plochý a vypracovaný hrudník. "Právě v dospívání čelí muži nevhodným vtipům od vrstevníků. Nedokonalé tělo je stále určité stigma. Hlavně v letních měsících, kdy je pod trikem viditelný nepěkný tvar prsou," říká Kobzík. Dodává, že někteří muži kromě estetického hlediska popisují pobolívání prsou a pocit napětí.

Svěřil se jen nejbližším

I když Adam nevnímá gynekomastii jako tabu, o chirurgickém zákroku se veřejně nesvěřuje. "Na internetu, YouTube a ve fitness komunitách se jedná o často probírané téma," říká. "Ale musím se přiznat, že o zákroku jsem i tak řekl jen svým nejbližším přátelům. Ještě se necítím na to, abych zákrok přiznal všem kamarádům," dodává.

Kobzík pacientům operaci obvykle nerozmlouvá, ve většině případů považuje jejich problém za objektivní. "Především u obézních mužů jsou případy takzvané pseudogynekomastie. Žláza není zvětšená a jedná se převážně o podkožní tuk. V takovém případě je možné podstoupit pouze liposukci podkoží prsou," vysvětluje. U pacientů ho zajímá, jak dlouho osoba potíže má, zda se velikost v průběhu času mění a jestli podstoupila nějaké hormonální vyšetření a ultrazvuk prsou. "Vyšetření ale nejsou nezbytnou podmínkou," dodává. 

Adamovi se zvýšilo sebevědomí

O gynekomastii a plastické operaci začal otevřeně mluvit před několika lety zpěvák Sam Smith na svém Instagramu: "Měl jsem prsa. Lékař mi řekl, že v hrudi zadržuju nadměrné množství estrogenu," napsal zpěvák, který podstoupil liposukci a plastickou operaci už ve 12 letech. "Operace ve skutečnosti nic nezměnila. Dostal jsem se na stejnou váhu za dva týdny, protože jsem si nevyřešil svůj vztah k jídlu," uvedl Smith, který trpěl nadváhou. 

O svých zkušenostech začal mluvit, protože podle něj muži o svých trápeních a pocitech mlčí. "Předpokládá se, že nebudeme brečet a nebudeme vyjadřovat své pocity," uvedl. Neochota a neschopnost zabývat se nejistotou ohledně svého těla je podle něj součástí "toxické maskulinity". "Není 'mužné' mluvit o tom, jak se každý den cítím ve svém těle. A proti tomu se snažím bojovat," napsal zpěvák. 

I když se Adam bál, že se operace esteticky nezdaří, dnes říká, že mu zvýšila sebevědomí: "Obával jsem se, aby každý prs nevypadal jinak nebo aby nevznikly nerovnosti. A je to velká úleva. Nemusím řešit, jaké triko si vezmu a že jdu na koupaliště," uzavírá.

Video: Trenér fitness naschvál přibral 25 kilo: Klienti mi víc důvěřují. I já jsem selhával (9. 6. 2022)

Zjistil jsem, že klienti to nemají lehké. Největší překážkou je hlava, nevěří si a motivace upadá. Cítil jsem to i sám na sobě, říká Matúš Špirko. | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama