Gumoví medvídci na zdraví: Mýtus s pořádnou dávkou cukru
Zdravé mlsání vypadá jinak.
Gumoví medvídci jsou oblíbenou laskominou dětí i dospělých. Prý jsou i zdraví. Nebo ne?
Obzvláště vyhledávané jsou pak mezi jedinci, kteří si potrpí na zdraví svých kloubů. Barevní medvídci prý mají totiž zázračné ochranné účinky na kloubní výstelku. Pravda je však poněkud odlišná.
Želatina na klouby
Pod pojmem želatina se skrývají bílkoviny živočišného původu. Kromě potravinářství a kosmetiky se tyto bílkoviny využívají i v lékařských oborech. Želatina totiž pomáhá při různých onemocněních kloubů a kostí. Příkladem může být osteoartróza, revmatoidní artritida nebo řídnutí kostí, takzvaná osteoporóza.
Doporučujeme:
Někteří jedinci želatinu využívají i pro zlepšení kvality vlasů a nehtů, nápomocná může být i v redukci tělesné hmotnosti nebo při zotavování z tělesného výkonu. A jaká zázračná síla se skrývá za touto živočišnou bílkovinou? Tajemstvím je kolagen, jenž je obsažen v želatině. Ten totiž slouží jako základní stavební kámen kloubů i kostí.
Chudí medvídci
Bez tuku, s nižším obsahem kalorií a navíc ze zázračné želatiny. Gumoví medvídci na první pohled mohou vypadat jako zdravější varianta jiných cukrovinek. Opak je však pravdou.
Řeč čísel totiž hovoří zcela jasně:
- Průměrná porce činí 17-18 gumových medvídků. V tomto množství je obsaženo přibližně 22 gramů cukru, což je asi pět a půl čajové lžičky bílého cukru. Podle lékařských doporučení by přitom ženy neměly konzumovat více než šest čajových lžiček a muži ne více než devět čajových lžiček cukru denně. Nadměrným příjmem cukru roste riziko obezity a kardiovaskulárních nemocí.
- Stejné množství gumových medvídků obsahuje pouze 2-3 gramy bílkovin, v nichž je obsažena i želatina. Toto množství tvoří kolem pěti procent doporučené denní dávky bílkovin. Pokud bychom tedy chtěli prospět svým kloubům a kostem, museli bychom zkonzumovat mnohem větší dávku pestrobarevných gumových pochoutek. S větší dávkou medvídků ale do těla dopravíme i mnohem větší množství cukru.
- Běžná porce medvídků také neobsahuje prakticky žádné minerály a vitaminy. Gumoví medvídci se tak rozhodně nedají zařadit do pravidelného jídelníčku. Jejich účinky na zdraví kloubů a kostí jsou minimální. Pokud však zhřešíte jednou za čas, vůbec nic se nestane.
Pozor na „zdravou" variantu
Hitem současného potravinářství jsou výrobky bez cukru. Prakticky každá potravina tak má svou "zdravější" alternativu. Nejinak je tomu i v případě gumových medvídků. Konzumace velkého množství gumových medvídků bez cukru však přináší časté zdravotní komplikace. Jedná se zejména o potíže zažívacího traktu v podobě nadýmání, průjmů a bolestí břicha.
I v případě gumových medvídků platí staré přísloví "všeho s mírou". Pokud chcete prospět svým kloubům, raději vyhledejte jiný zdroj želatiny. Vybírat přitom můžete z potravinových doplňků i přírodních zdrojů.
Jakub Holešovský
více na uLékaře
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Klouby dostanou zabrat. Které přípravky pomohou?
Zaklapávání budíku škodí. Víc, než tušíte
Čím nahradit bílý cukr? Na stévii zapomeňte