reklama

Fibromyalgie. Víme, jak zdolat nemoc těla i ducha

Když vás víc než čtvrt roku svírají bolesti celého člověka, především kolem ramen, páteře a svalstva, možná máte neduh s exotickým názvem fibromyalgie

Foto: Profimedia.cz

Až tři procenta populace trpí touto nemocí, která se projevuje jak fyzickou bolestí a ztuhlostí, tak depresemi a únavou, ale také zácpou nebo naopak průjmem, očními problémy a řadou dalších dílčích poruch, které nám naznačují, že je tělo silně vyvedeno z rovnováhy.

"Typické pro fibromyalgii je, že nemocný má dlouhodobé potíže a odborníci - neurologové, ortopedi, chirurgové nenacházejí žádnou změnu ani na rentgenových snímcích," prohlašuje Karel Pavelka, ředitel Revmatologického ústavu v Praze.

Potíže má celé tělo

I příčiny onemocnění jsou rozmanité, ne příliš jednoznačné. Často se uvádí, že za potížemi stojí psychosomatické reakce - při stresu nevědomě zatínáme svaly. Nemoc se však může také prostě týkat lidí s nízkou hladinou růstového hormonu v organismu, přemírou škodlivých látek v nervovém systému, nebo prostě osob se špatným spánkovým režimem. Statisticky jsou k fibromyalgii náchylnější ženy.

Klid spraví mnohé

Pokud máme fibryomyalgické potíže, měli bychom se především udržovat v dobré náladě a poradit se s fyzioterapeutem, který vás může naučit cviky k odblokování problémových bodů páteře a svalstva. Před třemi lety tým lékařů v německém Saarbrückenu přišel na to, že běžná antidepresiva mohou s fibryomalgii výrazně pomoci. Jak je vidět, jedná se především o zákeřné nervové onemocnění, kterému v mnohém lze předcházet selským rozumem a základními pravidly životosprávy, resp. zdravého životního stylu.


reklama
reklama
reklama